האמריקאים בעד הצגת סמלים דתיים בפומבי

סקר חדש של מכון Pew מגלה ש-44% מהאמריקאים מסכימים להצגת סמלים נוצריים בפומבי [תיקון: על מוסדות ציבור], ועוד 28% מסכימים לכך בתנאי שגם סמלים ל דתות אחרות יוצגו. זאת לקראת עונת הכריסמס, בה כל שנה מתקיים פולמוס כאשר צד אחד (כנראה ה-20% שלא מוכנים לכל הצגה של סמלים נצריים בציבור) זועק על נוכחות הדת במרחב הציבורי במסגרת הצגת "סצנת הלידה" של ישו במרכז קניונים, ואילו הצד השני צווח על "המלחמה בכריסמס" שלכאורה מנהלים הליברלים במטרה לערער את יסודותיה הנוצריים של ארה"ב.

image

אני עם ה-44%. במדינה בה יש רוב נוצרי מובהק, ושהחברה בה היא תולדה של התרבות הנוצרית, מותר (ואף ראוי) להציג סמלים נוצריים בפומבי [תיקון: שאלת הצגתם על מבני ממשל וכו' מורכבת יותר, ובעיקר בארה"ב]. נחמד שהם יהיו מלווים בסמלים של דתות אחרות, פשוט מפני שזה מעודד סובלנות, אבל גם בלי זה, אין שום רע בחגיגת המורשת התרבותית. הזעקות כנגד זה נשמעות לי כעמדה אנטי-דתית, כזו שמוכנה לקבל סמלים לאומייים, צבאיים ומסחריים בפומבי ללא שום בעיה, אבל נזעקת על סמלים דתיים, כאילו יש בהם סכנה מיוחדת לשלום הציבור. מעין "פגיעה ברגשות החילוניים" של הקהל, שבעצם מקפלת בתוכה לא מעט חוסר סובלנות.

אגב, באותו סקר התברר ש-65% מהאמריקאים מאמינים בכל תכני סיפור חג המולד: לידת הבתולין, מסע שלושת החכמים (ה- magi), ובשורת המלאך לרועים שאכן כן, המושיע נולד. חנוכה שמח.

5 תגובות

 1. עזוב, אתה כל כך לא מבין מה קורה בארה"ב, שאתה מפספס את ההבדל בין קניון לבניין ממשלתי, ואת המעמד המכונן שיש לחוקה.

  זה לא קשור ל"פגיעה ברגשות החילונים", ויש גם הרבה דתיים שהתנגדו בסקר (אחוז האתאיסטים הרי קטן מ-10%). אתה פשוט לא מבין את יחסי האהבה-שינאה שמנהלים חלקים גדולים בציבור האמריקאי עם המדינה והעמדה העקרונית שאסור למדינה לנקוט עמדה, במיוחד בנושא דת. זה מורכב, ורב מימדי, אבל המושגים שלך לא מתאימים לדיון.

  Liked by 2 אנשים

   1. אבל השארת את כל ההסבר על הפגיעה ברגשות וזו שטות מוחלטת. תסתכל על פרטי סקר – רוב מי שענו שאסור להציג סמלים דתיים הם דתיים בעצמם. הסקר הוא *לא* על הצגת סמלים ברשות הציבור, אלא על התפקיד של המדינה בעניין.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s