המשטרה מנעה משומר מצוות לעלות להר הבית רק משום שהוא שומר מצוות

ב'מקור ראשון' של השבת כותב ארנון סגל​ על מנהג מגונה במיוחד של משטרת ישראל. סגל הוא פעיל מרכזי בתנועות שוחרי הר הבית. הוא רגיל לזה שהעולים להר מופרדים ליהודים ותיירים, כאשר האחרונים עולים בחופשיות והראשונים מעוכבים ומתושאלים. אבל לאחרונה קרו כמה מקרים בהם יהודים חובשי כיפה לא הורשו לעלות להר רק משום שהם חובשי כיפה.

סגל מספר (קישור התגובות) על מקרה שאירע בשבוע שעבר בו סטודנט מהאונ' העברית הגיע יחד עם כיתתו והמרצה פרופ' רוני אלנבלום לסיור בהר, ולא הורשה לעלות להר רק משום שזוהה כשומר מצוות. שאר הקבוצה עלתה להר.

אני מקווה שמיותר לציין שמדובר במהלך תמוה ומגונה ביותר מצד המשטרה. יש כאן שימוש גס בפרקטיקת profiling ומניעת מעבר חופשי לאדם שכל חטאו הוא שהוא משתייך לקבוצה מסויימת. העניין חמור עוד יותר כאשר מדובר באדם שמבקש לבקר במקום שעבורו הוא קדוש ובעל חשיבות ייחודית. שאלתי את סגל על העניין ולהלן תשובותיו:

ש: האם העניין הזה הוא מנהג קבוע של המשטרה? אם כן ממתי?
ת: מנהג קבוע בהחלט, הולך ומחריף לאחרונה, בייחוד מאז פגישת עבדאללה ונתניהו בסתיו האחרון.

ש: איך העניין בדיוק מתבצע? האם המשטרה פשוט עוצרת כל חובש כיפה? מקשה על חובשי כיפה? מתשאלת אנשים האם הם הניחו תפילין בבוקר ואם כן לא מאפשרת להם מעבר?
ת: אין גבול ליצירתיות המשטרתית בעניין. אף אחד לא טורח לומר לנו בדיוק מהם הקריטריונים, אבל לכולם ברור שכך זה עובד. כשאנחנו שואלים למה תיירים חולפים על פנינו ואילו אנחנו נדרשים לחכות עונים לנו 'אתם יודעים למה' (בחודשיים וחצי האחרונים, לפחות בשלוש הזדמנויות שונות נדרשתי לחכות בכניסה שעתיים-שלוש ואף יותר. בחלק מהפעמים אפילו לא זכינו להיכנס בסוף). אני מתרשם שהקריטריון הוא כיפה על הראש או אפילו תחושה כללית שמדובר באדם דתי או 'לאומני'.

ש: האם פנית למשרד לביטחון פנים? לכנסת? לכאורה אפלייה כזאת אמורה לעורר זעקה.
ת: תראה בכתבה, שאלתי וזכיתי לתגובות מעליבות ממש ["המשרד אינו מתערב בשיקולים מבצעיים של משטרת ישראל"]. בקיצור, איכשהו העניין לא מתרומם מספיק. הכלבים נובחים כבר שנים אבל השיירה עוברת.

יש לקוות שהמשרד לביטחון פנים יורה למשטרה להפסיק את המנהג השערורייתי הזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s