בנט ושינוי הזהות של הציונות הדתית

היום תערך במרכז מפלגת 'הבית היהודי' הצבעה על החוקה החדשה של המפלגה, חוקה שתעניק לנפתלי בנט סמכויות סמכותניות בהחלט ותדלדל את הקשר של המפלגה למפד"ל הקלאסית ולציונות הדתית בכלל. בנט מבין שכדי לעבור מעמדת משגיח הכשרות של הממשלה למשרד ראש הממשלה צריכים, מה לעשות, להפסיק להיות משגיח כשרות, הוא מוכן לכך. חבריו במפלגת 'תקומה' (שהיא חלק מ'הבית היהודי') סבורים שאסור לוותר על העקרונות תמורת מנדטים (וגם דואגים שעם סמכויותיו החדשות בנט יהנה לרדות בהם).

גם ללא החוקה החדשה, המהפך שבנט הביא לציונות הדתית הוא עצום. דמויותיהם של קודמיו היו כל כך דהויות שקל לשכוח אותם, אבל צריך לנסות ולהעלות אותם מול עינינו: אורלב, יהלום, הרשקוביץ, לוי, הנדל. עסקנים מבוגרים וחביבים. בנט מביא משהו אחר לא רק ברעננותו, לא רק במגניבותו, אלא גם בגישה שלו. במילים פשוטות: הוא דתי לייט. חשבו על מאות אלפי צעירי הציונות הדתית שנושאים עיניהם אל דתי לייט כמנהיג ותבינו את גודל המהפך.

אפי איתם היה הניסיון הקודם לאתחול מחדש של המפד"ל, והוא הציג מודל שונה לחלוטין: מצביא, חרד"ל, משיח בן דוד. חשבו על מאות אלפי צעירי הציונות הדתית שנושאים עיניהם אל איש הייטק כמנהיג ותבינו את גודל המהפך.

בנט אינו בן תורה. אין לו יראת רבנים, הוא לא אמון על כתבי הרב קוק, הוא שומע שירת נשים. תרבותו היא התרבות המערבית, הלכותיו באהלי יפת. נסיקתו מעלה מסמנת ומעודדת את התהליך הגדול של ההתגוונות הדתית בחברה הישראלית.

מול עינינו בנט שובר את עמוד השדרה הזהותי-אידיאולוגי של הציונות הדתית, והופך אותה מממוקדת תורה לממוקדת ארץ ולאום. האתנוס מחליף את ההלכה במרכז הכיפה הסרוגה, והפטריוטיזם את ההקפדה על המצוות כציווי העליון, כסימן ליראת שמיים. מדובר במהפך אמיתי, שיש לו צדדים חיוביים וצדדים שליליים.

ורק הערה לסיום: על כל שבועות האהבה שלו לציונות הדתית, נדמה לי שאין לבנט סנטימנטים מיוחדים. לא אליה, לא לאף אחד. יש בו משהו אופרטוניסטי, אהוד-ברקי. כשהסוס הזקן של המפד"ל יקרוס תחתיו הוא לא יחשוב שניה לפני שיקפוץ על סוס אחר, כל סוס שיוכל לקחת אותו למשרד ראש הממשלה.

6 תגובות

 1. תומר אני לא חושב שהשינוי שבנט עושה הוא חיובי.
  נכון הוא יקבל אולי יותר מנדטים כי הרבה חילונים יציבעו לבית היהודי אבל באיזה מחיר?

  הוא מנסה לקרב את הציונות הדתית לעולם החילוני בזה שהוא מגמיש אותה (כלומר מגמיש את חוקי הדת) – אבל מי כמוך יודע שכאשר מגמישים את חוקי הדת למען פוליטיקה התוצאות לא יהיו חיוביות כי זה ישאיר הרבה מצביעים שמאמינים בערכי הדת האוטנטית מבולבלים או ללא ייצוג. בנוסף: הרבה דתיים לאומיים היום חוזרים בשאלה בגלל הבלבול הזה (הערבוב עם העולם החילוני) וכאשר יש לך מנהיג שמעודד להגמיש את חוקי הדת, אז איזה מן דוגמא הוא נותן לצעירים שגם ככה מבולבלים?

  כלומר אם מגמישים את הדת למען קבלת קולות מהעולם החילוני זה עלול להיות הסוף של המפד"ל כמפלגה אוטנטית שמייצגת ערכים דתיים.

  גם מנהיגי המפד"ל הקודמים (חלקם) היו ליברלים אבל עד גבול מסויים… בנט פורץ את הגבולות.
  אז אם הוא מוכר את ערכי התורה למען מנדטים אז מה ישאר בסוף מהציונות הדתית?

  אם המפלגות החרדיות פתאום יתחילו להיות חרדיות לייט על מנת למשוך יותר מצביעים תאר לך מה זה יעשה להם בסופו של דבר….

  יש את התנועה המסורתית למשל שמראש הצהירה שהערכים שלה הם ליברלים אז מי שבוחר להצטרך אליה או למפלגה שלה (אם הייתה אחת כזאת….) היה יודע למה הוא נכנס ולמה לצפות. אבל לרוץ במפלגה דתית עם קו מסויים ואח"כ לשנות אותה מבפנים רק כי מתחשק לך לקבל יותר מנדטים- זה לא בסדר לדעתי.

  אהבתי

  1. שי, בנט פשוט הקים מפלגה שבאמת מייצגת את המגזר כפי שהוא כיום, והוסיף כריזמה ורוח צעירה. אני לא מסכים עם כל דבר שהוא עשה (כמו התמיכה בחוק הגיוס), אבל הבית היהודי בראשותו מייצג את הDNA של המגזר יותר טוב מכל מפד"ל בעשרות השנים האחרונות. רוב המגזר שומע שירת נשים ולא שואל רבנים בכל צעד בחייו. אפשר לדון אם זה טוב או לא, אבל קשה לי להאמין שמישהו יחלוק על זה.

   אהבתי

   1. אבי:

    כלומר רוב המגזר היום הולך לכיוון הדתי לייט?

    אני לא מדבר כמובן רק על שירת נשים או להתייעץ עם רבנים….
    בנט למשל לא שומר נגיעה וגם אוהב תוכניות ריאליטי חילוניות שדתיים משתתפים בהם- גם כאשר ברוב התוכניות הללו יש דברים שהם נגד ההלכה.

    אהבתי

    1. רוב המגזר מעולם לא הפסיק ללחוץ יד לנשים. נוצרה ב-30 שנה האחרונות קבוצה נוספת, שאוהבים לכנות "חרד"ל". היא מכובדת וחשובה, אבל קטנה יותר, וכשהעובדה הזו באה לידי ביטוי בהרכב המפלגה – המשחק השתנה.

     כמובן שזה לא כל הסיפור. ראשית, גם המפד"ל של אורלב והרב הרשקוביץ לא הייתה חרד"לית, אבל יצגה את הגווארדיה הישנה ולכן לא משכה צעירים. שנית, גם אנשים שמקפידים על קלה כחמורה אבל לא מזדהים עם הדרך החרד"לית, כמו חלק מהגושניקים, לא מצאו את מקומם במפד"ל של פעם. מפלגה מגזרית צריכה לייצג את הציבור שלה.

     אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s