סיפורו של שבתאי צבי ומשמעותה של התנבאות המונית

בגליון סגולה האחרון מספר יהודה יפרח בצורה יפיפיה את עלילותיו המדהימות של שבתי צבי והתנועה המשיחית שהוא עמד בראשה. הדברים באמת ארוכים וידועים, אבל יפרח שוזר אותם בנראטיב מענג ומותח, ובאמת כדאי לקרוא. הנה. מומלץ לכל מי שמאמין שמישהו (הרבי, ניר בן ארצי וכו') הוא המשיח.

אותי עניינו במיוחד בקריאה של המאמר תיאורי הניסים והנפלאות שפקדו את "המאמינים", כלומר חסידיו של צבי, כפי שקראו לעצמם. הנה כמה ציטוטים:

שבתי צבי נדד ממקום למקום הוא עבר בצפת ובדמשק והגיע בחודש אלול לחלב. השמועות המופלאות שפשטו כבר ברחבי העולם היהודי יצרו מתח רגשי ורוחני עצום. ראשי הקהילה סיפרו שאנשים, נשים וילדים נפלו על הקרקע, מפרכסים ומגמגמים דברי נבואה. התופעה המופלאה הזו חזרה על עצמה גם במקומות שכף רגלו של שבתי צבי לא דרכה עדיין. , שבה התגלו "עשרה נביאים ועשר נביאות", ושם מצטרף לתנועה גם המקובל הגדול רבי בנימין הלוי.

[…]

המתח המשיחי העצום נתן את אותותיו, ותופעת ההתנבאויות ההמוניות התרחבה. סוחר הולנדי העיד:

"למעלה ממאתיים נביאים ונביאות שנפל עליהם רתת וזיע והתעלפו, ומתוך כך אמרו כי שבתי צבי הוא משיח אמיתי ומלך ישראל שיוביל עמו לבטח לארץ הקדושה … אחר כך שבה רוחם אליהם ולא ידעו מאומה מכל מה שדיברו."

וכו' וכו' וכו', התגלויות והתנבאויות. מכיוון שאנחנו יודעים, בדיעבד, שש"ץ לא היה המשיח, כיצד ניתן להבין תופעות אלה? הרי לא הגיוני שכולם "עשו את עצמם". מדובר בתופעות אותנטיות של חוויות רוחניות קולקטיביות. לטעמי ניתן ללמוד כמה דברים מאלו, כמו למשל הערך האובייקטיבי המועט שיש כמעט לכל התנבאות או חיזוי עתידות; היתכנותן של חוויות מיסטיות כתלויות יותר בזמן ובמקום, ופחות ב"אמת" כלשהי שמתרחשת (כלומר התנאים החברתיים היו נכונים, לאו דווקא "התוכנית האלוהית"); הצורך להיזהר מאוד כמובן מלהביא ראייה מן הנס, ועוד.

יחד עם כל זה, לא צריך לבטל לחלוטין את ערכה האותנטי של השבתאות, כלומר שהיא אכן היתה תנועה משיחית אמיתית וטובה, אלא שכשלה. דהיינו, בהתנבאויות היה אכן גרעין של אמת, כמו גם בש"ץ עצמו, ולכן הוא הצליח כל כך. דא עקא, העניין לא הסתייע.

6 תגובות

 1. מצטער, לא הבנתי את הפיסקה האחרונה. למה אתה מתכוון כשאתה כותב "בהתנבאויות היה אכן גרעין של אמת, כמו גם בש"ץ עצמו, ולכן הוא הצליח כל כך"? האם הכוונה היא שאכן אלוהים החליט להפוך את שבתי צבי למשיח, ולכן העניק לו כוחות נבואיים ומשיחיים?
  ואם כך, מדוע לא הסתייע הדבר? האם הדור לא היה ראוי? (מזכיר טענות דומות ממשיח מאוחר הרבה יותר). ואיך ייתכן שאדם שראוי להיות המשיח מגיע בסופו של דבר להתאסלמות קולקטיבית?
  סתם כך מעניינת אותי לשמוע את דעתך האישית לגבי אלוהות ונבואה.

  ואגב, "שבתי" ולא "שבתאי".

  אהבתי

  1. אגנוס,
   זה אני. תאמין לי, אני פשוט בהודו, אז אני לא מחובר.

   בקיצור, ארחיב בהזדמנות אחרת, אבל לעכשיו אומר רק שהגוונה שלי היתה לא שש"צ היה המשיח, אלא שהיה בעל רוח הקודש, כלומר היה בו משהו אמיתי מהבחינה הזאת. אנשים בעלי רוח הקודש הם לאו דווקא טובים או צודקים תמיד (הכרתי כמה כאלה), אבל אנשים אחרים יכולים להרדיש שיש להם משהו, ואולי אפילו יכולים להתעורר בנבואה בעקבות קשר איתם.

   אהבתי

 2. ההתנבאות ההמונית מזכירה לי מסיבת טראנס המונית. הסמים והאלכוהול שהבליינים משתמשים בהם מנסים להעלות אותם לרמת תודעה גבוהה, שזו בעצם אותה מדרגת "נבואה" שהשבתאים חשו. בשני המקרים הכוונה היתה לעשות את מה שאני מכנה "דמוקרטיזציה של החוויה המיסטית". שבתאי צבי לימד אותם כאילו את הפרקטיקה להגיע אליה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s