הנצרות כמסורת אנטי-מסורתית

אני קורא עכשיו ספר מרתק ממש, The WEIRDest People in the World מאת Joe Henrich, שאינו אלא עוד ניסיון לענות על השאלה המטרידה והמהפנטת לגבי המוזרות/הייחודיות/השגשוג של המערב האנגלו-סקסי, לעומת שאר העולם (שספרי הבא גם, בעצם, מנסה לענות עליה). הנריך מוצא את הסיבה בתפיסת איסורי העריות של הכנסייה הקתולית.

הנה: בניגוד לציביליזציות אחרות הכנסייה אסרה על נישואי קרובי משפחה מאף דרגה. כמובן שאסור להתחתן במשפחה הגרעינית, אבל אסורים גם נישואי בני דודים ואף דודנים, שימו לב, עד דרגה שישית. התוצאה היא פירוק של הקשרים החמולתיים-שבטיים, שגורר – כך מנסה להראות הנריך – שינוי רדיקלי בתפיסת העולם של בני המערב. אלה מאמצים צורת חשיבה יותר אינדיבידואליסטית, אוניברסלית, אנליטית, שוויונית, ופחות קונפורמית, קהילתית, דוגמטית והוליסטית.

עוד לא סיימתי את הספר, אבל בינתיים הנתונים די משכנעים. תפסו את עיני הגרפים הבאים: באחד משווים בין צפון לדרום איטליה. באופן ברור היכן שדודים מתחתנים תורמים פחות דם לזרים. זו דוגמא קטנה וחלקית כמובן, אבל היא נותנת אילוסטרציה לתזה: קשרים משפחתיים-חמולתיים מעודדים נאמנות לשבט וריחוק מזרים, ולהפך.

הגרף השני עוד יותר מופלא בעיני: המרובעים הם ארצות בהן שלטה הכנסייה הקתולית (שהקפידה על שבירת חמולות), העיגולים הם ארצות תחת הכנסייה האורתודוקסית (שפחות הקפידה), והמשולשים הן ארצות לא נוצריות (שאין להן בעיה עם חמולות). ציר X הוא הזמן בשנים שחיו האנשים תחת השפעת הכנסייה, ציר Y הוא היחס למסורת.

הנתונים עוסקים בחשיבותה של המסורת (על פי ממצאים וניסויים שונים), והממצאים די מדהימים: ככל שארץ מסויימת היתה תחת הכנסייה הקתולית יותר זמן, כך המסורת פחות חשובה לבניה. במילים אחרות, הנצרות הקתולית היא מסורת אנטי-מסורתית.

הנצרות היא מסורת שמעודדת אינדיבידואליזם, וברמה עמוקה אף מרדנות וחתרנות. אני מקדיש לזה מקום גם בספר שלי (היה אמור לצאת בקיץ שעבר, נדחה בגלל הקורונה, בע"ה ייצא בקיץ הבא), מכיוון יותר תיאולוגי ופחות סוציולוגי, וכמובן שעם הרפורמציה הסכר נפרץ לחלוטין באופן שמביא, תוך כמה מאות שנים, לעולם החילוני שבו אנחנו חיים כיום. לעת עתה רק נצביע על כך שהעולם הנוצרי-מערבי הוא עולם אנטי-מסורתי באופן מהותי. וגם זה חלק מסוד מוזרותו, ייחודיותו ושגשוגו הכלכלי.

13 תגובות

 1. אפשר גם להציע הסבר אחר לתופעה. הקתוליות משרה אוירה כל כך מדכאת ומגבילה, שאנשים שמחים לפרוק את עולה מכל וכל ולהעשות לחילונים גמורים. תזה זו הובאה גם בספר 'דרך הזן' של אלן ווטס ואני מניח שבעוד מקומות

  אהבתי

  1. בנצרות אמנם לא מקובל ריבוי נשים, אבל היו מקרים בהיסטוריה שהכנסיה הקתולית התירה פוליגמיה. במיוחד אחרי מלחמות שיצרו מחסור בגברים. ידוע שבנירנברג לאחר מלחמת 30 השנים הותרה פוליגמיה.
   בנוסף אצל הפרוטסטנטים היו ועדיין יש כתות שמעודדות פוליגמיה.

   Liked by 1 person

 2. ההבחנה הזאת מזכירה את השפעות ההבדל בדיני הירושה: חלוקת הנחלה בין כל היורשים מקבעת את הדור הבא במיקומו ומקטינה את יעילות המשק החקלאי. הורשת הנחלה ליורש אחד מעודדת את האחרים לצאת וליזום הרחבת תחום היישוב, בניית יישובים חדשים – ומאוחר יותר גם עיור ופיתוח על כל הכרוך בכך.

  אהבתי

 3. א. השווה לתרבות האמהרית ותראה נפלאות.
  ב. צריך לראות את השפעת הפילוסופיה היוונית, ולזכור את השפעתה בעולם האיסלמי, לזכור את תור הזהב בספרד, ואת מלחמות הפילוסופיה בפרובנס.
  ג. את גירוש ספרד הנוצרית ופיזור היהודים המשכילים תחת השלטון המוסלמי המורי בארצות השונות ומה זה עשה לעולם.
  ד. את השפעת המרנוס בעיקר בהגיעם לארצות השפלה. החל מדונה גרציה וכלה באוריאל דאקוסטה וברוך שפינוזה. ואת השפעתם הנמשכת בארצות השונות כולל רעיונות הקבלה שבאופן מפתיע והפוך להגיון הביאו לעשיה.
  ה. את השפעת ארצות השפלה על המדע החפשי. ואן לבנהוק ורישומיו ומהפיכת התא.
  ו. השפעת השבתאות.
  ז. השפעת החופש הדתי והתפיסות היווניות האנטי נוצריות קטוליות באיטליה – וראו לאונרדו דה וינצ'י וגלילאו גליליי.
  ז. השפעת המהפיכה הצרפתית והרנסנס המדעי שלפניו. לא נשכח את להמארק ואת לבואיזייר, ואת פסקל.
  ח. השפעת האמונה הנוצרית האנגליקנית על אנשים כמו אייזיק ניוטון וצארלס דרווין – ואלו שהם נשענו על מחשבותיהם.
  ז. התרבות הגרמנית שאומצה בידי יהודים משכילים. יש לחשוד שיהודים גרמנים אכן השפיעו רבות בעניין זה.
  לא בכל היתה ידם של יהודים, אך צריך להודות שהם גם לא היו שוליים לחלוטין בכל זה.

  אהבתי

  1. זה מה שקצת לא רציני בלתלות את כל ההבדל בסיבה אחת. הציביליזציה המערבית התפתחה מכמה מקורות שביניהם יחסי גומלין מסובכים ומורכבים. התפתחות המוזיקה במאות שנים האחרונות היא דוגמא מצויינת לכך..

   אהבתי

 4. הלק הצפוני מערבי המשגשג של העולם הוא פרוטסטנטי ולא קתולי. אכן יש בפרוטסטנטיות מרכיבי אינדיבידואליסטיות ואורינות, שאין בקתוליות הדוגמטית.
  ההבסבורגים הקתולים התפרסמו בשכיחות הגבוהה של נישואי קרובים וכתוצאה מחלות תורשתיות.

  אהבתי

 5. עד כמה שזה מביך, מה שתפס את תשומת לבי בטור המרתק הזה הוא השימוש ב'בע"ה'. כחוקר דתות בעצמי אני מתקשה להבין את האנדרוגינוס, שלא לומר האוקסימורון 'חוקר דתות דתי'. אני נזכר באותו חוקר דגול, שהיה אחד ממוריי, שבאותה התלהבות בה לימד כיצד היהוויזם, במקורו, כלומר טרם השינויים התיאולוגיים הגדולים כתוצאה מחורבן בית ראשון, היה רק עוד וראציה של דת שמית מערבית, כך אץ רץ לתפילת המנחה בבית הכנסת של הקמפוס. להתפלל אל אותו האל שמעולם לא התגלה או מסר תורה. הכיצד ניתן בצע פולחן ובאותה נשימה להתפרנס מלימוד וחקר שנחשבים כאפיקורסיים למבצעי אותו פולחן ממש?

  אהבתי

 6. עד כמה שזה מביך, מה שתפס את תשומת לבי בטור המרתק הזה הוא השימוש ב'בע"ה'. כחוקר דתות בעצמי אני מתקשה להבין את האנדרוגינוס, שלא לומר האוקסימורון 'חוקר דתות דתי'. אני נזכר באותו חוקר דגול, שהיה אחד ממוריי, שבאותה התלהבות בה לימד כיצד היהוויזם, במקורו, כלומר טרם השינויים התיאולוגיים הגדולים כתוצאה מחורבן בית ראשון, היה רק עוד וראציה של דת שמית מערבית, כך אץ רץ לתפילת המנחה בבית הכנסת של הקמפוס. להתפלל אל אותו האל שמעולם לא התגלה או מסר תורה. הכיצד ניתן לבצע פולחן ובאותה נשימה להתפרנס מלימוד וחקר שנחשבים כאפיקורסיים למבצעי אותו פולחן ממש?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s