ניצחון טראמפ יביא להיפרדות הליברליזם מהדמוקרטיה

ננסה לחשוב על הבלתי ניתן למחשבה: בתחילת נובמבר ג'ו ביידן מפסיד, טראמפ מנצח. ארצות הברית, מותשת ומפולגת אחרי ארבע שנים של שקרים בלתי נגמרים, רמיסת אמות מידה ונורמות ופירוק איטי של מוסדותיה הדמוקרטיים, חולה וענייה אחרי כמעט שנה של מגפה קטלנית ואסון אקולוגי מתרחב, מתעוררת לעוד ארבע שנים של אותו סיפור. כאדם הנאבק להיחלץ מבוץ טובעני רק כדי לשקוע בו שוב, אזרחי אמריקה ממחנה השמאל יחזו במשאלות לבם מתנפצות אל חיוכו המעושה של דונלד טראמפ.

בהתחשב בתקוות העצומות שנתלות בבחירות האלה, קל לראות כיצד ניצחון שני של טראמפ, במיוחד אם הוא יתבסס על מנגנון האלקטורים ולא על הצבעת הרוב, לא יהיה מקובל על רבים שהצביעו לדמוקרטים. מהומות יפרצו, איומים בפרישה מהאיחוד יושמעו (למשל מטעם קליפורניה), חרדה אמיתית לשלום הדמוקרטיה הוותיקה בעולם תתפשט, והסדר העולמי ימשיך להתערער, לשביעות רצונם של ולדימיר פוטין ושי ג'ינפינג.

בשדה הרעיוני אפשר לצפות להקצנה גוברת של השמאל הרדיקלי, שגם יגדיל את שורותיו. מימין השמרנים ההגונים, הדוחים את טראמפ, יבוּדדו עוד יותר ויהפכו לבלתי רלוונטיים. המפלגה הדמוקרטית תיקלע למשבר עמוק, והמפלגה הרפובליקאית תשלים את הפיכתה לעסק המשפחתי של הטראמפים.

אבל מעבר לכל זה, הדמוקרטיה עצמה — לא רק כמנגנון, אלא כרעיון — תתערער מהיסוד. שהרי תוקפה של הכרעת הרוב מגיע, בין השאר, מתוך ההנחה שבני האדם מעוניינים בטובתם האישית ובוחרים את מנהיגיהם באופן תבוני. אנחנו דורשים אחרי רבים להטות משום שאנחנו מכבדים את האוטונומיה, את החירות ואת שיקול הדעת של הזולת כשווים לשלנו.

בחירה בטראמפ ברגע הזה תעמיד את הנחות היסוד הללו בסימן שאלה. גם אם נניח שרבים מוכנים לחיות עם השקרים, המניפולציות, השימוש לרעה בכוח והחתירה תחת מוסדות המדינה, כיצד ניתן לתרץ התעלמות של בוחרים מניהול כושל כל כך של מגפה, כלומר בחירת מנהיג שברשלנותו וחוסר כשירותו הביא לאזרחיו, באופן הפשוט ביותר, מוות המוני?

לנוכח התמיכה העממית שזוכים לה דמגוגים ורודנים ברחבי העולם — פוטין, שי, ז'איר בולסונרו, רג'פ טייפ ארדואן, ויקטור אורבן, נרנדרה מודי ועוד — ניתן להניח שרבים יתייאשו מהחיבור בין דמוקרטיה, כשלטון נציגי הרוב, לליברליזם, כתפישה השמה את הפרט, על זכויותיו וחירויותיו, במרכז.

כדאי לזכור שהשילוב הזה, שבעינינו הוא מובן מאליו, הוא תוצאה של התפתחות היסטורית מסוימת, ותיאורטית אין כל הכרח שיתקיים. כאשר לוק, וולטר או קאנט קידמו את תפישותיהם הליברליות הם ביקשו "רודן נאור" שישמור על זכויות נתיניו. כשהאבות המייסדים של הדמוקרטיה הראשונה בעולם הניחו את יסודותיה הם קבעו מנגנונים שביקשו באופן מפורש לצמצם את כוחו של הרוב, החל משיטת האלקטורים (שבאופן אירוני היתה אמורה לבלום דמגוגים), דרך הסנאט (שמנוגד לעיקרון של אדם אחד — קול אחד) ועד לבית המשפט העליון.

המתח בין שלטון הרוב לזכויות הפרט הוא יסוד מובנה בדמוקרטיה הליברלית. במובן הפשוט ביותר, בכל דמוקרטיה ליברלית יגיע הרגע שבו ההמונים יבקשו להגשים תכלית אשר תפגע בזכויותיו של אדם או של מיעוט. למעשה, גם לפני המגמה הפופוליסטית של העשור האחרון הפער בין השניים הלך והתרחב.

בספרו The People Vs. Democracy חוקר מדעי המדינה יאשה מונק עומד על המתח הזה. הוא מצביע על התכנסותו והתמקדותו ההולכת וגוברת של השמאל בסוגיות של זכויות הפרט (ממאבק לאפליה מתקנת, דרך הגנה על להט"ב ועד זכויות נשים בזנות), וזאת תוך הישענות הולכת וגוברת על בתי המשפט, ולא על המחוקקים. מנגד, עולה הדגש בימין על "רצון הרוב", גם אם רצונו הוא לרמוס את השונים או החלשים.

המתח המהותי שבלב הדמוקרטיה הליברלית יכול להיות נסבל ואף פורה כל עוד יש הסכמה לא רק על חוקי המשחק אלא גם על ההיגיון שמאחוריהם. בחירת טראמפ בשנית תערער את אלה. מתוך הנכונות המתגלה לקבל מנהיג שהוכח כשקרן ורשלן באופן קטלני, אל מול מיליונים המאמינים בתיאוריות קונספירציה ילדותיות ולנוכח עליית ימין קיצוני שמקדם באופן מפורש אלימות וגזענות, ייסוגו חלקים מהשמאל, שעקרונות ליברליים של שוויון וזכויות אדם מעצבים את עולמם הפוליטי, מהדבקות בהכרעת הרוב, ויבקשו להתנהל הרחק, לכאורה, מההמון המתפרע.

יתרה מכך, אם בנובמבר 2020 תחזור התמונה על פיה רוב גדול בקרב האמריקאים המשכילים יבחר בדמוקרטים ורוב מקרב הלא־משכילים יבחר ברפובליקאים, עלולה להתחזק התפישה (האווילית) שרק מי שעבר בשערי האקדמיה מסוגל להסתייג מגזענות, להתחשב בזכויות מיעוטים, או באופן בסיסי לערוך בחירה תבונית. מכאן יתגבשו ניסיונות ליצירת מנגנונים חדשים לבלימת או לעקיפת רצון הרוב, לכל הפחות כשהוא מסכן את זכויות הפרט.

בשנים האחרונות ניכר כי הימין הפופוליסטי, ודאי במדינות כטורקיה, הודו או הונגריה, מבין את בחירת הרוב כרישיון להפרת זכויות אדם. אם טראמפ ינצח ייתכן שכפי שחלקים מהימין מבכרים את עקרון הרוב ומציבים אותו מעל לכבוד האדם וחירותו, השילוב בין הדמוקרטיה לליברליזם יקרוס גם מצד שמאל, כשהכרעת הרוב כבר לא תיחשב לאקסיומה וזכויות האדם והפרט יהפכו מעיקרון חשוב לעיקרון בלעדי.

פורסם במדור הדעות של הארץ

25 תגובות

 1. השאלה היא האם כבר עכשיו הרעיון הדמוקרטי לא מת כאשר כמעט 50% מבעלי זכות הבחירה באמריקה לא טורחים בכלל ללכת להצביע.

  אהבתי

 2. תודה תומר על הניתוח הבהיר והקולע של מצבנו שלנו (וגם מצבן של ארה"ב, הונגריה, טורקיה וכו').

  Liked by 1 person

 3. תודה תומר על הניתוח הבהיר והקולע של מצבנו שלנו (וגם מצבן של ארה"ב, הונגריה, טורקיה וכו'). השאלה הגדולה היא מה ימלא את החלל שתותיר הדמוקרטיה הליברלית? לאן פנינו?

  Liked by 1 person

 4. ואם ביידן ינצח???
  השמאל הקיצוני האנטישמי ירים ראש.
  חברות קונגרס כגון הסומאלית, הפלסטינאית והלטינית שלושתן נגד מדינת ישראל בגיבוי של סנדרס החצי קומוניסטי ישלטו במפלגה. העשירים יברחו מארה"ב. הסוציאליזם שנכשל בכל מקום ירים ראש.

  אהבתי

  1. אם השמאל הקיצוני האנטישמי ירים ראש זה יהיה אסון. לא כמו עכשיו שרק הימין הקיצוני האנטישמי מרים ראש

   אהבתי

   1. השמאל והימין לא רבים בניהם על מה השיטה הטובה ביותר, אלא על מי יתפוס את הגה השלטון. ומכיוון שכך, אין רבותא אם זה יהיה טראמפ או ביידן, כי שניהם ישמשו בכוחם הרב להשחית. השמאל באופן אוטונומי לחלוטין והרבה לפני טראמפ כבר פיתח גישות לא דמוקרטיות בעליל(באוניבריסטות,בתקשורת,ברחוב), שהוא רק מחכה להגשים אותן על הציבור הרחב. כך שאם טראמפ הוא אוויל משריש, אין זה אומר שהצד השני הם מלאכים צחורי כנפיים. כיום אמריקה, יותר מתמיד, היא מדינה קשה, עכורה, ולא מסבירת פנים. מכל הצדדים

    אהבתי

    1. איזה מזל שרק אמריקה "יותר מתמיד, היא מדינה קשה, עכורה, ולא מסבירת פנים. מכל הצדדים"… 🙂

     אהבתי

 5. "ייתכן…השילוב בין הדמוקרטיה לליברליזם יקרוס גם מצד שמאל" זה כבר קרה.
  וזו הסיבה שטראמפ נבחר ב-2016, משום שהשילוב בין הדמוקרטיה לליברליזם קרס כבר לפני כמה שנים בקרב השמאל. הקריסה אמנם איננה רשמית, ועדיין משלמים מס שפתיים. אבל היא כבר כאן.
  ומי שחשובה לו הדמוקרטיה, לא מוכן לקבל את זה, ומבכר נשיא כושל עם הפרעת אישיות קשות, על פני חוסר דמוקרטיה.

  אהבתי

 6. הממשל המרכזי בארה"ב הוא יותר פלוטוקרטיה מדמוקרטיה.
  השילב בין שלטון העם(דמוקרטיה) לשמאל השיויוני והאוניברסליסטי לא היה חזק והתבסס על הנחות לא מבוססות למשל ההנחה: בני האדם כפרטים פועלים ברציונליות לטובתם האישית. לפי מספר המכורים לחומרים פסיכואקטיבים, ברור שההנחה הנ"ל מוטעת. הימין הדמוקרטי לא מתבסס על הנחות כאלה אלא על העיקרון של קבלת רצון רוב העם גם אם הרוב טועה.
  השמאל השיויוני והאוניברסליסטי כבר מזמן מעדיף להסתמך על בתי המשפט והבירוקרטיה ה"נאורים" וה"סבירים" על מנגנונים לבלימת או לעקיפת רצון רוב העם לא על הרשויות הנבחרות. גם השפה של השמאל לא מסתדרת עם שלטון העם למשל:
  -השימוש במילה ציבור(אוסף מיקרי של בני האדם) על פני המילה עם(דמוס) כמו בעריצות של הועד לשלום הציבור
  -שימוש בזכויות האדם ולא בזכויות האזרח כולל פגיעה בזכויות האזרח בגלל זכויות של לא אזרח.
  ברור שאם שפה כזאת השמאל לא מנסה לשכנע את העם. חלקים בשמאל הלא דמורקטי מטיפים לאפלית העם(דמוס) לעומת מיעוטים.

  אהבתי

 7. אולי השמאל צריך לשאול את עצמו למה הימנים בוחרים בטראמפ, בולסנרו, אורבן ואלטרנטיבה לגרמניה.
  התשובות לשאלות:
  -בימין יש תחושה שבוחרים ימין אבל מקבלים שמאל. במידה רבה בגלל מנגנונים לבלימת או לעקיפת רצון רוב העם וחיבוק למנהיגי ימין שמפרים את הבטחותיהם בבחירות.
  -תגובת נגד לקיצוניות של אובמה,, שהיה שקרן ובעיתי באופן קטלני, ושל מימשל לולה שהיה מושחת בברזיל.

  אני לא מבין את כפיות הטובה כלפי הנשיא טראמפ מצד הסמול בישראל.

  אהבתי

  1. אובמה היה שקרן? אני מבין ממך שטראמפ לא משקר? או שהוא משקר פחות מאובמה?

   אהבתי

   1. לא כתבתי שטראמפ לא משקר אבל תומר לא צין, שאובמה גם היה נשיא שקרן. לדוגמה האיום השיקרי של אובמה על השימוש של אסד בנשק כימי.

    אהבתי

  2. רק להבין: אובמה היה שקרן נורא??? וטראמפ לפיכך טוב ממנו? היית כאן בעשור האחרון?

   Liked by 1 person

    1. יופי שמצאת 'שקר' אחד של אובמה. תהום פרוסה בין איום שלא מממשים (רק בריונים חמומי מוח מממשים כל איום אגב) ובין שקר כאורח חיים קבוע, כהשקפת עולם שכשמחזיק בה מנהיג היא גורמת לקלקול מערכתי ולנזק בל יתוקן. טראמפ הורס את ארה"ב וכשהיא לא תהיה מעצמה יותר היא גם לא תוכל להגן עלינו (כי הרי רק אנחנו חשובים בעולם, עם סגולה, כל היתר נעבעך). אז אפילו אם החשבונות שלך מצטמצמים לתועלת הישראלית נטו, טראמפ גורם לנו נזק ארוך טווח. וכמובן שהוא בעיקר גורם נזק בל ישוער לאמריקה ולכל העולם. אבל למי אכפת, הוא מסתחבק עם השקרן שלנו, זה העיקר.
     והאמת בעת ההיא תידום.

     Liked by 1 person

     1. אובמה גרם לנו נזקים בטוח קצר בהרבה.
      על ההרס של אובמה בארה"ב ובמזה"ת ועל חוסר נכונותו להגיד אמת כמו להגיד את הצרוף טרור-איסלמי והחדרת השיחחדש השיקרי של הפוליטיקלי-קורקט למימשל.
      אצל טראמפ בניגוד לביבי יש קיום הבטחות כמו בהעברת השגרירות לירושלים.

      אהבתי

      1. באמת? זוכר את סיפוח הבקעה?
       אובמה לא גרם שום נזק לישראל אבל היה עליו לתקן את האסון שהביא עלינו בוש. בוש פלש לעיראק ובכך הסיר את המחסום בפני התפשטות איראנית. האיראנים הגיעו ממרחק של אלף קילומטר למרחק של מטר מגבולות המדינה. מה שכן , קשה להאשים את בוש אם נתניהו הפציר בו לפלוש לעיראק ב2001

       אהבתי

    1. נכון. אובמה נתן לנו סיוע כספי חסר תקדים בהיקפו ואילו טראמפ הסיג את צבא ארצות הברית מסוריה ונותן לפוטין לעשות כרצונו במזרח התיכון. הוא גם יצא מהסכם הגרעין עם איראן ועכשיו הם מתקדמים בכל המרץ לקראת נשק גרעיני

     אהבתי

     1. אובמה חתם הסכם גרעין גרוע שהציל את המישטר השיעי באירן ואיפשר לדכא את העם האירני. גם עם ההסכם מישטר השיעי התקדם במרץ בתוכניות של טילים גרעיניים במיוחד במה שההסכם הגרוע התיר. לא היו הרבה תקדימים לסיוע של אובמה לקיצונים מוסלמים שונאי ישראל כולל החלטות במועצת הביטחון. לעומת זאת נתונים של הסיוע לישראל מראים על תקדימים רבים מאוד ובהסכם שאובמה כפה חלק גדול מהסיוע היה נשק תוצרת ארה"ב:

      .

      אהבתי

      1. א. תמיד הנשק הוא. תוצרת ארצות הברית. אצל כל נשיא מימי ניקסון ועד היום
       ב. ההסכם שאובמה השיג לא היה מושלם אבל היה עדיף על המצב הקודם. טראמפ האוויל נתן לאיראנים את הטוב משני העולמות. הם גם לא סובלים מסנקציות מאירופה (כי לא הם נסוגו מההסכם) וגם יכולים לפתח נשק גרעיני

       אהבתי

      2. ושוב, תמיד הנשק היה מתוצרת ארצות הברית. זה בדיוק מהותו של הסיוע. נשיאי ארצות הברית מעבירים את כספי המיסים של אזרחי אמריקה ליצרן נשק כזה או אחר וישראל נותנת את תו התקן לנשק.
       לגבי איראן, אלמלא ההסכם איראן הייתה סובלת מסנקציות אבל חופשיה להמשיך בתוכנית הגרעין שלה. בא טראמפ וביטל את הסנקציות וגם את המגבלות על פיתוח הגרעין האיראני

       אהבתי

    2. מדהים איך אפשר להפוך הכל. זאת הבעיה של זמננו, חוסר היכולת להבחין בין אמת לבדיות והערצת מנהיגים שמשקרים ומסיתים ללא הרף ובכל נושא. אתה בטח גם חושב שהסינים הפיצו את הקורונה בכוונה, לא? הרי טראמפ אמר ככה..

     Liked by 1 person

     1. "הרחק מההמון המתפרע".. בתקופה האחרונה אלו הם לרוב תומכי blm ואנטיפה, רק אומר

      אהבתי

 8. טעית. אבל ממש. מה שחשבת שיעשו הרפובליקאים לדמוקרטיה עושים האחרונים לראשונים ביתר אכזריות.
  הנה הסדר העולמי מתערער "בזכות" בריונות שמאלנית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s