מהפך גדול דור?

בעוד אנחנו עוסקים בזוטות כפתיחת מערכת החינוך או לימוד מרחוק, בציבור החרדי-ליטאי מתחולל מה שנראה כמהפך. מגפה דוחפת את הרב גרשון אדלשטיין (בתמונה משמאל) מעל לרב חיים קנייבסקי במאבק על ההנהגה כ"גדול הדור" הליטאי.
 
מאבק הירושה בין השניים (כלומר, בין החצרות והעסקנים כמובן) מתחולל מאז מות הרב שטיינמן בסוף 2017. תחילה ידו של הרב אדלשטיין היתה על העליונה (הוא, למשל, נשא את ההספד בהלוויותו של הרב שטיינמן וסומן כיורש), אבל הוא התגלה כמנהיג יבשושי ושכלתני מדי לעידננו שוחר הרגשנות, וחצרו של הרב קנייבסקי הצליחה לבצע הפיכת חצר לקראת פסח 2018.
 
הרב קנייבסקי הציג מנהיגות כריזמטית במובן המקורי של המילה, כלומר רוויית מאגיה. הוא הוכתר כ"אדמו"ר ליטאי", כלומר מנהיג שעוסק פחות בהלכה ויותר בחלוקת ברכות. נראה היה שהמודל הזה עובד – עד שהשם שלח אלינו את הcovid-19. במשבר הנוכחי הרב קנייבסקי כשל כאשר הורה על השארת הישיבות פתוחות בניגוד להוראות המדינה. בדרכו הרומנטית הוא הכריז ש"תורה מגנא ומצלא" ולכן אין מה לדאוג.
 
הסוף ידוע, וכעת אדלשטיין זוכה לעדנה בתקשורת החרדית ומבסס את מעמדו החדש-ישן.
 
אבל (כפי שישאל החילוני הממוצע) מאי נפקא מינה? ובכן הסיפור הזה משמעותי מפני שזעזועים כאלה מחמירים את משבר ההנהגה החרדי שכבר קיים. למעשה מאז הרב שך אין מנהיג חרדי חזק ובעל "השקפה", דהיינו אידיאולוגיה סדורה. המצב בשנים האחרונות החמיר, כאשר אין מנהיג חד-משמעי, הרב קנייבסקי הוא יותר באבא מ"שר התורה", וחלק מהליטאים – "הפלג הירושלמי" – בכלל פורשים לדרכם הקיצונית יותר ולא נשמעים לא לקנייבסקי ולא לאדלשטיין.
 
תחלופות שכאלה מערערות עוד את מעמדו של "גדול הדור", סודקות את תפיסת "האמונה התמימה" והיראה האוטומטית כלפי ה"גדויילים", מרופפות את המסגרת ואף הזהות(!) החרדית, ומקדמות עוד את האינטגרציה החרדית בציבור הישראלי, דהיינו את ה"ישראליזציה" של החרדים.
 
ונדמה לי שזו רק תחילת ההשפעה של משבר הקורונה על החברה החרדית. צפויים זעזועים נוספים.
Capture

5 תגובות

 1. מה שקורה בציבור החרדי הוא במיקרו של המיקרו בתוך מה שקורה בכל העולם, שבו תפיסת הקידמה מתה עם השבר המגפתי והכלכלי..

  אהבתי

 2. ועוד משהו גדול קורה בעולם! מגפה שמכה בעיקר בחצי המערבי והמתקדם ומתמקדת ב'חיסול' האורבניזציה… אולי יש כאן מסר שהעיר הגדולה הגזימה בשחצנותה ובניתוקה מהמציאות?

  אהבתי

 3. נסיון מהפך ומלחמת סרטונים, היגיוני. שינוי בתפיסה החרדית, לא כל כך מהר. החרדיות היא לא רק תפיסת עולם, אלא כבר אתנוס. כתוצאה מכך קשה לשנות דברים בתחום הדת מעבר למה שנהוג. כעת החרדים בתקופת קיפאון ונראה כמה עשורים זה יחזיק.

  Liked by 1 person

 4. הסטורית, ראשי החברה החרדית-אשכנזית הינם חברי מועצות גדולי התורה, כמעט כולם ילידי מזרח אירופה עד היום. הדור הזה פשוט נגמר, ובלי קשר לתהליכים הנוספים שמשפיעים – צריך להמציא את פרופיל המנהיג החרדי מחדש, ללא ההילה של העולם הישן שאיננו. דווקא דגל כשהקימו את המועצת שלהם הראו יצירתיות כשצירפו שני רבנים ספרדים, הרב טולדנו והרב עדס.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s