על נחיצות השגרה ותוקף מצב החירום

עוד דבר שאנחנו לומדים מהמשבר הזה הוא עד כמה מערכות היחסים שלנו תלויות בשגרה. בתנועה הקצובה מיום ליום ואז לסופ"ש, או במעבר בין פרקי היום השונים, היציאה לעבודה, החזרה לבית, ההליכה לחברים, הישיבה בבית קפה וכיוצא באלה.

רק עכשיו מסתבר שמערכות יחסים זוגיות רבות נשענו על האפשרות של בני הזוג לא לראות אחד/ת את השני/ה לפחות 8 שעות מכל יום (לא כולל שעות שינה). נישואים שהיו יכולים להחזיק יופי עד הפנסיה ייגמרו מוקדם מהצפוי כי שני בני האדם האלה זקוקים לפעימות קצובות של און ואוף, רצוא ושוב, לשגרה שמפרידה ביניהם מדי פעם. בלי זה הם לא מסוגלים לחיות יחד.

הורים וילדיהם שהיו יכולים להמשיך להסתדר מצויין, אפילו לאהוב מאוד, הופכים לפקעות של איבה ומצלקים איש את רעהו מכיוון שלא מאפשרים להם לא להתראות מדי פעם. גם עבור אינטימיות יש צורך באפשרות להתרחק. רק עכשיו אנחנו מבינים שיש בינינו אנשים שמערכת היחסים שלהם עם עצמם זקוקה לשגרה. שללא יציאה מהבית ועבודה וחזרה אליו וישיבה בבית קפה הם נכנסים לדיכאון או מאבדים את שפיותם.

הדימוי הישן של וודי אלן למערכת יחסים – כריש, שיכול לנשום רק על ידי תנועה קדימה – מקבל משנה תוקף. ולא רק עם אחרים אלא גם עם עצמנו כאמור. אם להשתמש במטאפורה קצת יותר מדוייקת, אנחנו לא הרבה יותר מהסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו, והסיפור הזה (כמעט אצל כולם) זקוק לפעולה כדי להיות מעניין. הדימוי העצמי שלנו נשען על יומרה להתקדמות. אנחנו מספרים לעצמנו שאנחנו עושים, משפיעים, מפעילים, מרוויחים, יוצרים, בונים, מפרקים. בלי הסיפור הזה העצמיות שלנו נתקעת.

אבל השאלה המעניינת היא: אז מה? כלומר, נניח שמצב החירום חושף את חולשתן של מערכות יחסים שונות, האם זה אומר שהן אינן תקפות? אם משהו עובד רק בשגרה, האם זה אומר שהוא חסר ערך או שהוא איכשהו לא אמיתי?

הרשו לי להשתעשע ולתרגם את השאלה לשפה תיאולוגית: האם אלוהים נמדד במציאות או בנס? כלומר, האם אנחנו יודעים/אוהבים/מעריכים את אלוהים בזכות היומיום המסודר והמחזורי, או בזכות הפריצה הניסית והחריגה מחוקיות השגרתית? איפה מתגלה האל במלוא הדרו? האם האל מגיע לשיא משמעותו כשהוא עושה ניסים, או שמא הוא לא פחות, ואולי אף יותר, משמעותי כשהוא מנהל כראוי את העולם, שכמנהגו נוהג?

זהו בעצם ויכוח בין ר' יהודה הלוי לרמב"ם. ריה"ל אומר: איך יודעים שיש אלוהים? הוא קרע את ים סוף, הוא התגלה על הר סיני. אירועים ניסיים, חד פעמיים, ששוברים את הרצף השגרתי של היקום. בשביל הרמב"ם אלוהים מתגלה דווקא ביקום המסודר שמתוכנן על ידי החכמה האלוהית באופן מושלם. איך יודעים שיש אלוהים? לומדים פיזיקה. כלומר בשביל הרמב"ם ודומיו, האמת נחשפת בשגרה, ולא ביוצא מהכלל, ואילו אצל ריה"ל האמת היא פריצת השגרה והנכחת היוצא מהכלל. כמו בסוגיות אחרות, גם כאן אני לגמרי רמב"מיסט.

הנה עוד תרגום תיאולוגי לעניין: האם העולם כפי שהוא – קיים או שהוא אשליה? האם המציאות הפשוטה, מציאות הריבוי והניגודים, החומר והזמן, היא המציאות, או היא משהו שמכסה את המציאות? האם צריך לדחות את העולם כדי להגיע אל האמת, או דווקא לפעול בתוכו כדי להבין את האמת לאמיתה?

הדתות האברהמיות (בעיקר היהדות והאסלאם) מחייבות את העולם הזה – העולם הוא טוב לכתחילה, הוא חשוב והוא אמיתי. זרמים הינדואיסטים ובודהיסטים חשובים ומרכזיים (לא כולם) שוללים אותו – העולם הוא אשליה, או חלום, או משחק, הוא פחות חשוב ופחות אמיתי (או בכלל לא). האמת, לדידם, נמצאת מחוץ לעולם, או מאחוריו, או מעבר אליו. אל האמת נחשפים ברגע של הארה או התעוררות, רגע שמנער את העולם מאיתנו ומשאיר אותנו עם מה שמעבר לעולם. כמו בסוגיות אחרות, גם כאן אני לגמרי יהודי.

השגרה, אפוא, אינה מסתירה מאיתנו את האמת, אלא מגלה לנו אותה. אין צורך בשבירת הרצף כדי שהאמת תתגלה. אין צורך במצב חירום כדי שנדע את האמת לאשורה. כלומר העובדה שמערכות יחסים שלמות עובדות רק כששגרת היומיום לא מתפרקת אינה חושפת את חולשתן או את חוסר אמיתותן, ולא המשבר הוא שמסמן לנו מה "באמת" שווה הזוגיות שלנו. כמובן שעדיף שהזוגיות (או ההורות, או השפיות) שלנו תחזיק מעמד גם בשעות משבר, ובאופן כללי היכולת להתמודד עם משברים היא סגולה חשובה. אבל טעות היא להתייחס לשגרה ככיסוי מזויף לאמת עמוקה יותר, שנחשפת רק בשעת מצוקה.

השגרה היא החיים, ואת החיים יש לחייב, לא לשלול. מערכת יחסים שתלויה בשגרה היא אחלה מערכת יחסים, בדיוק כפי שעץ שצומח רק כשאין בצורת הוא אחלה עץ, או כפי שאגם שמשגשג רק כשלא מזהמים אותו הוא אחלה אגם, או כפי שעולם שידידותי לבני אנוש רק כשלא פוגע בו אסטרואיד הוא אחלה עולם.

אסונות מגלים לנו עד כמה אנחנו מסוגלים להתמודד עם אסונות. שגרה מגלה לנו עד כמה אנחנו מסוגלים להתמודד עם שגרה. אלה שני דברים שונים. שניהם משמעותיים מאוד, אבל האחד לא בא על חשבון השני ולא מבטל את חשיבות השני. בני אדם הם יצורים חברתיים והם יצורים שזקוקים לשגרה. הטרגדיות החברתיות שמתרחשות בגלל האסון אינן מצביעות על אמת עמוקה יותר. הן טרגדיות.

9 תגובות

 1. אי אבל אנחנו הרי כל כך הרבה יותר מהסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו. יתרה מזאת, הסיפור הזה (שכולו דמיון) בדרך כלל מאוד מחליש אותנו.

  אהבתי

 2. "אנחנו לא הרבה יותר מהסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו [… והוא] זקוק לפעולה כדי להיות מעניין. הדימוי העצמי שלנו נשען על יומרה להתקדמות" – ניסוח יפה מאוד.

  איזה זרם בודהיסטי מרכזי *שולל* את העולם? הסיפור, המובן – ה"צורה" – הוא אמנם רק חלק מהעניין, לצד ה"ריקות" (אם נשתמש לצורך הנוחות בטרמינולוגיה מהאיאנית), אבל הרי גם לצורה יש חשיבות. "צורה היא ריקות, ריקות היא צורה", כבמאמר המפורסם של סוטרת הלב.

  אהבתי

  1. תודה.
   תראה, התרבאדה כולה היא שוללת עולם במובן הפשוט של חיי נזירות. כלומר סירוב להשתתף בבניית העולם ופרישה ממנו. כמובן המטאפיזי יש לך את היוגצ'ארה, דווקא מהמהאיאנה, שעל פי פרשנים מרכזיים מחזיקה שהתודעה בלבד היא אמיתית וריבוי הדברים אינו אלא קיים באמת.

   אהבתי

 3. הסדר הבורגני קפיטליסטי שיגרתי עומד בפני ערעור יסודי, וזה טוב מאוד.. לא מכיוון שאנשים לא צריכים פרנסה,שיגרה או זוגיות,הם בוודאי צריכים אותם. אלא מפני העיוורון והאטימות(שלא לומר חזירות) שהשיגרה הבורגנית מביאה איתה. לכן היהדות אכן מחייבת את העולם, ובמקביל לכך מדגישה את העניין של זכרון יציאת מצריים בכל הזדמנות. מעין סימולציה רגשית של הדחק והעבדות והצער, כדי למנוע את הצורך בחזרתם הטראומטית במציאות

  אהבתי

 4. טקסט חביב, ואפשר אולי לחבר אותו למהלך שעשתה דת ישראל מ"והאלוהים ניסה את אברהם" עד "אל תביאנו לידי ניסיון ולא לידי ביזיון" (או גרסה מקבילה ב"תפילת האדון", שנכראה חוברה עוד כשהנצרות הייתה סוג של יהדות).
  ואפשר גם לחשוב למה ניסיונות לדחוף כל מיני אנשים — למשל, פוליטיקאים — למצבים בלתי-אפשריים כדי לקדם מהלכים מרחיקי לכת יתפוצץ בדרך כלל לדחפנים בפנים. כך עם איחוד גנץ-לפיד כדי ליצור חלופה לנתניהו שלא בטוח שגנץ עצמו רצה אותה, כך עם איחוד מפלגות השמאל שהפך אותן לרסיסים המתפזרים לכל עבר, וכך עם ניסיון מגוחך ליצור "גוש" שיכיל את עודה, טיבי וליברמן. הדחפנות מן השטן.

  אהבתי

  1. בתור מי שאוהבת את הציטוט הן בגרסה היהודית שלו והן בגרסה הנוצרית, תודה על התודנה! לא חשבתי לרגע על האפשרות שהמקור של הנצרות ביהדות הוא הסיבה לדימיון התוכני של התפילות. עכשיו הלכ הרבה יותר הגיוני!

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s