נציגי החרדים קפצו מעל הפופיק, הציבור מתקומם

בקואליציה הנוכחית החרדים קיבלו כוח שמעולם לא היה להם. נתניהו פשוט חתם על כל צ'ק שהם הגישו לו, ממשי או מטאפורי. איך כתב יוסי אליטוב עורך 'משפחה' החרדי? "כל מה שחולמים בלילה – מקבלים בבוקר". אלא שהשתן עלה לראש, והמפלגות החרדיות, בעידוד התקשורת החרדית ובעבודה מאחורי הקלעים של החרד"ל, הבינו בטעות שהם לא מיעוט אלא מעין אליטה חדשה עבור ציבור ישראלי שהופך מסורתי יותר ויותר.

כמו עם הסיפור על השמאל הנעלם שבעצם קיים, גם כאן מדובר באשליה. יש תהליך של "מסורתיזציה" בישראל, אבל הוא לא מוביל אל, אלא מחליף, "אורתודוקסיזציה". הן חילונים והן מסורתיים, כולל מצביעי ליכוד, כולנו, בית יהודי ואפילו ש"ס, רוצים, אחרי שחלקם עשו קידוש, לעשות קניות בשבת. בכל שבת קונים מאות אלפי(!) יהודים בקניונים, וכמובן גם במרכולים.

חוק המרכולים הוא חוק רע, משום שהוא מקדם כפייה דתית. הוא חוק כוחני, שמגיע לא מתוך הסכמה ופשרה, אלא מתוך רצון חרדי לראות "הישג" ורצון חרדל"י (בהובלת הדמוקרט הגדול בצלאל "לנתק את גבעתיים" סמוטריץ') להחזיר את המדינה בתשובה. הוא חוק שבכוונה מכניס אצבע אורתודוקסית בעין חילונית.

כמו תמיד עם כפיה דתית, התוצאה הפוכה: הציבור מתקומם. בלילה עבר חוק עזר עירוני בראשון לציון שיאפשר לאחת הערים הגדולות בישראל, גם אם החוק יעבור, לפתוח מרכולים בשבת. כך מתעתדות לעשות גם גבעתיים, חולון, רמת גן וערים נוספות. מסתבר שהחוק של דרעי גורם לחילול השבת הרשמי הגדול ביותר מאז ניסוח הסטטוס קוו. Great Success.

אני דווקא כן חושב שיש ערך לצביון יהודי-שבתי משותף במדינה. באופן אישי אני חושב שצריך להיות פחות מסחר בשבת. אבל כל הסדר שכזה חייב לבוא מתוך הידברות. בהסכמה. הוא חייב לכלול פשרות גם מהצד האורתודוקסי, כמו אישור תחבורה ציבורית בשבת ופתיחת מוסדות תרבות (מוזיאונים למשל) בשבת. לא תוכל להיות כפייה כוחנית חד צדדית על ציבור שלא מעוניין בכך.

כרגיל, הממסד האורתודוקסי לא מסוגל להתפשר, ומקבל בסופו של דבר את ההפך ממה שהוא רוצה. כך זה גם בגיור, בנישואים, בכשרות. כך זה יהיה גם בכותל. כך גם בשבת. בכל מקום שמנסים לכפות, הציבור מתקומם.

Capture

תגובה אחת

 1. האם המחבר הינו תומר פרסיקו?

  מחבר נכבד, תגובה זו מגיעה מאתאיסט מוצהר.

  ראשית, לטעמי את המרכולים ואת החנויות יש לסגור בחוק מדינה.
  מנגד יש להתיר ולפתוח (ושוב על פי חוק מדינה!) את כל המוסדות ודברים הבאים: תחבורה ציבורית!!! בתי קפה ומסעדות, בתי קולנוע ותאטראות, בתי מרקחת – לפחות אחד לכל 10,000 תושבים ברדיוס של 500 מטרים, פרקים ומקומות בילוי ציבוריים, סיפריות! וכו'.

  שבת הינה הביטוי העליון של שפע. לפני 10,000 שנים, טרום הציביליזציה החקלאית, בחבורות של ציידים ולקטים לא היתה אפשרות לצור יום מנוחה. יום בו לא עבדת (קרי לא יצאת ללקט שורשים ולצוד צייד) היה יום שבמהלכו ובסופו היית רעב. כמה ימים כאילו ברצף והרעב היה מתרגם למוות. המהפיכה החקלאית אפשרה שפע שהירשה לאנשים לפנות 14% מזמנם לייצור לרווחה – מהפיכה אדירה, פרי היוצר של כת האתוניסטים במצריים העתיקה.

  לשבת יש ערך סוציאלי אדיר, בין אם אתה רוצה לבלות בים עם חברים או בבית הכנסת בתפילות למפלצת הספגטי הגדולה. סגירת המסחר בכללי בשבת באה לשרת מטרה זו אל ידי כפיה של מנוחה כללית למרבית האוכלוסיה, תוך מתן שירותים שעניינם רווחה ונופש. הכפיה באה על מנת לנטרל את אלמנט התחרות ביום ספציפי זה בין העסקים במשחק סכום אפס על חלוקת ההוצאה של הציבור. אין להתמם! ללא מנגנון כפיה לסגירת העסקים אנו מפעילים מנגנון כפיה לפתיחת העסקים ובכך יוצרים את הדברים הבאים:
  1. שחיקת העסקים הקטנים
  2. הרחבת הפערים הכלכליים במדינה
  3. פגיעה קשה במעמד הכלכלי הנמוך (גם אם המטומטמים לא רואים את זה מתחת לחוטמם)
  4. ריכוז משאבים מקתה העליון של הפירמידה
  5. הרחבת הפערים האידאולוגיים במדינה וצימצום המרחב המשותף ואתוס הלאומי
  6. עידוד לחוסר סובלנות "חילוני", "ליברליסטי" 0מולני מבית היוצר של "דת זכויות האדם" ומפלגת מרץ-שרץ.

  למען קיומה של המדינה כמדינת היהודים (אין דבר כזה מדינה יהודית, אף אחד לא חתך למדינה את הזיין בגיל 8 ימים), בעלת אתוס מאחד רחב ומדינה המקדמת רווחה חברתית יום המנוחה הינו מבורך והבחירה בשבת ולא ביום ראשון, כבאירופה, טיבעית.

  המפלגות החרדיות עושות שירות רע מאוד לאינטרסים של הדת אותה הם מנסים לקדם, אך ניזקן קטן יותר מהנזק של מפלגות ה0מול הרדיקלי (מרץ-שרץ ומפלגת התקשורת המאוחדת). אך אשם מכל הוא הרוב! מי שאין לא את השכל והאומץ לעצור את הסחטנים משני הכיוונים ולהטוות את הדרך. הסיבה העיקרית לכך היא המבנה של המערכת הפוליטית שלנו, אשר מבוסס על "דת זכויות האדם" והשיוויון הארור, מנטרל את מנגנון המשוב (feedback) בין מעשיו של אדם לזכויותיו והיותר מערכת לא יציבה מבחינת בקרה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s