מאחורי הקלעים, יחסי דת ומדינה בנקודת רתיחה

אחרי הכרעת בג"צ שמותר יהיה לפרסם "מצג אמת" על ההשגחה ההלכתית בבתי קפה ומסעדות, ולקראת ההכרעה על משחקי הכדורגל בשבת ועל מתווה הכותל, הרוחות מתחממות. ראש הממשלה נתניהו אמר הלילה לכתבים כי במתווה הכותל "הרפורמים והקונסרבטיבים רצו לקבל הכרה בדלת האחורית", ולכן לכאורה היה צורך למנוע זאת.
 
הדברים האלה הם סטירת לחי למיליוני יהודים בארה"ב. לא מספיק שאין הכרה רשמית לזרמים שהם שייכים אליהם, ראש הממשלה מתייחס אל העניין כאילו מדובר במשהו רע. והרי למה לא להכיר רשמית בזרמים המונים מיליוני יהודים? איך זה יכול להזיק למדינה? אבל לא רק שלא מכירים, אלא גם יורקים בפרצופם.
 
מדובר גם בעיוות המציאות, שכן הממשלה היא שהציעה לתנועות הלא-אורתודוקסיות את פשרת מתווה הכותל, אחרי שרצתה להרחיקן מהרחבה הוותיקה. והרי על הפשרה הזאת הסכימו ראשי המפלגות החרדיות, ונזכרו להרים קול צעקה רק אחרי אישורה בממשלה (בעקבות לחץ עליהם מהחרד"ל, דרך התקשורת החרדית).
 
מה יכולה להיות הסיבה לדבריו של נתניהו? רמז אפשר למצוא בדברי העיתונאי החרדי הותיק יצחק נחשוני, שכתב לפני שעה קלה בטוויטר: "לא היה משהו שחיזק את הברית בין נתניהו והחרדים יותר מההצהרה שלו כי הרפורמים רצו לבצע מחטף ולקבל הכרה דרך התביעות בנושא הכותל. כמו השבעה בכותל"
 
הברית בין נתניהו לחרדים, כלומר ברית הכניעה במסגרתה עושה נתניהו כל מה שהם אומרים לו, כבר חזקה מאוד, אולם היא ניצבת בפני אתגר קרוב: נתניהו צריך לאשר משחקי כדורגל בשבת. החוק כרגע אינו מאפשר אותם, למרות שהעניין קיים מלפני קום המדינה. העותרים לבג"ץ נגד המשחקים, ארגון חרד"לי בשם 'התנועה למדינה יהודית דמוקרטית', מפעילים לחץ על המפלגות החרדיות כדי שיפעילו לחץ על נתניהו כדי שלא ייתן אישור. אתמול רמזו שופטי בג"ץ שאם לא יהיה אישור רשמי הם יאלצו לפסוק שאסור לשחק בשבת. זה החוק, בכל זאת.
 
נתניהו מאוד רוצה לתת אישור, כי הוא מבין שבוחריו רוצים כדורגל בשבת והוא לא מעוניין בעוד כניעה מבישה לחרדים. לכם, אפשר להעריך, הוא "מחזק את הברית", כלומר לקראת נתינת אישור רשמי לכדורגל בשבת.
 
מעל הכל גם מרחפת הכרעת בג"ץ בעניין מתווה הכותל. שם מבקשות התנועות הלא-אורת' כנגד אי-יישום החלטת הממשלה, כלומר מתווה הפשרה. והנה תשובתו של חה"כ גפני בעניין (תודה למשה הלפרין על ההפנייה). חג שמח, אזרחי ישראל.
Capture

5 תגובות

 1. באמת תגובה נוראה של גפני. מי שם את הפוליטקאים לנהל את המדינה? כבר מזה זמן שהבחירות מעלות לשלטון מפלגות ימין ודתיים וככאלה הן בטלות מעיקרן.
  בהעדר ממשלת שמאל צריך בג"ץ לנהל את המדינה וחוצפן ואנטי דמוקרט הוא חבר הכנסת הדתי הקורא תיגר על קביעה זו

  אהבתי

 2. באמת תגובה נוראה של גפני. מי שם את הפוליטקאים לנהל את המדינה? כבר מזה זמן שהבחירות מעלות לשלטון מפלגות ימין ודתיים וככאלה הן בטלות מעיקרן.
  בהעדר ממשלת שמאל צריך בג"ץ לנהל את המדינה וחוצפן ואנטי דמוקרט הוא חבר הכנסת הדתי הקורא תיגר על קביעה זו

  אהבתי

 3. סליחה. בטעות נשלחה תגובתי פעמיים. אין צורך לקרוא את שתי התגובות. אפשר להסתפק בקריאת האחת פעמיים

  אהבתי

  1. מה שנפלא בדמוקרטיה העממית של הכותב פעמיים וחוזר ומסביר זאת היא האנונימיות. אין ספק כי נסיון לאירוניה הוא חידוש מבורך בימין אבל אולי הוא חושש שחבריו לא יבינוהו נכון ויפעילו כנגדו את "השלך תשליכהו"?

   אהבתי

 4. אני מנחש שאם בג"ץ יאסור על משחקים בשבת, זה ישחק היטב לידיים של נתניהו. הוא יוכל להסית נגד בג"ץ (ולהסיט אל בג"ץ את האש שאמורה להיות מופנית כלפיו וכלפי החרדים).

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s