משה פייגלין, הודיה כריש-חזוני ואנוכי על הכותל, דת ומדינה

אמש התארחתי יחד עם משה פייגלין והודיה כריש-חזוני בתוכנית 'חמש מקורי' של 'כאן'. הנושא היה יחסי דת ומדינה על רקע משבר הכותל, ומה שהיה מעניין במיוחד לדעתי הוא יחסו של פייגלין לעניין. מחד, הוא ניצל את הבמה כדי לשטוח את המצע בנושא של מפלגתו 'זהות', שעיקרו הפרדה מוחלטת של דת ומדינה (לבד מזה, איכשהו, שזאת נשארת מדינת היהודים). מאידך, באופן עקבי הוא התעלם מכך שכרגע אין הפרדה, ושהמעמד המיוחד שזוכה לו האורתודוקסיה הוא הכל לבד מזה.

כך יצא שלגבי עניין הכותל ספציפית הוא עשה את עצמו כלא מבין מדוע לא יסתפקו התנועות הלא-אורתודוקסיות ברחבה המשנית שכבר קיימת ומדוע הם זקוקים להכרה רשמית. "לא צריך להכיר באף זרם" פסק, תוך שהוא מתעלם באופן לא-ישר מכך שיש זרם שכבר יש לו הכרה – ושליטה, ותקצוב – ממדינת ישראל. (ומשום מה יש לי הרגשה שבאופן כללי הליברטריאניות של פייגלין תסתדר איכשהו עם תמיכה ממלכתית באנ"ש תוך מניעת תמיכה – בשם צמצום הממשלה – בכל השאר. אבל זה הרי הופך להשקפה הרווחת ממילא כיום בציונות הדתית).

צריך שוב לומר: המאבק כאן הוא על תפילה ברחבה טובה וראויה, אבל הוא בהחלט גם על הכרה. יהודים קונסרבטיבים ורפורמים בארץ ובארה"ב רוצים להרגיש שייכים. רוצים להרגיש שהמדינה רואה אותם ומקבלת אותם כחלק ממנה. מדובר בחלק עצום מהעם היהודי, אבל גם לו היה מדובר במיעוט, הרצון הפשוט הזה היה מוצדק. ואין שום סיבה טובה בעולם למה שמדינת ישראל לא תעשה זאת.

4 תגובות

  1. צריך להבדיל בין רחבה מעורבת לבין שיתוף הרפורמים בניהול הכותל. הכותל שייך לכל היהודים, בניגוד למנטרה המקובלת הוא לא (רק) בית כנסת, ואם יש מסה קריטית של מבקרים שמעוניינים ברחבה מעורבת – רפורמים, קונסרבטיבים, אורתודוכסים או חילונים – הם צריכים לקבל אותה. אני לא יודע מה הבעיה עם הרחבה המעורבת הנוכחית, אבל אם יש כזו צריך לפתור אותה או להקים רחבה חדשה. מצד שני, אם הרחבה תישאר ריקה מובן שאין לה זכות קיום.

    כל זה לא קשור לרפורמים ולקונסרבטיבים, אלא לניהול נכון של אתרים ציבוריים. לתנועות הלא אורתודוכסיות יש נוכחות אפסית בישראל, ההשפעה שלהם על ההתנהלות בישראל צריכה להיות בהתאם, ואין להם שום מקום בניהול הכותל. הכותרות בעיתונים על החשש להפסקה בתרומות הוא פרובינציאליות מביכה. רוצים להשפיע? בואו לישראל, הקימו מפלגה רפורמית ודברו בכנסת.

    אהבתי

  2. אסור לפתוח רחבות לכל מגזר.יש לקצת קצת לחרדים את כנפי הקיצוניות ושכולם יכנסו מתחת לאלונקה

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s