החדרת תכנים ציוניים-דתיים אל בתי הספר של הזרם הממלכתי

1 – הרב אליקים לבנון, בראיון לסיון רהב מאיר וידידיה מאיר, ימים כתומים: ההתנתקות, החשבון והנפש, הוצאת ידיעות ספרים, 2006, עמ' 20
הדו"ח האחרון של מולד מהווה תחקיר מטריד שמגלה צורה אחת שבה מילותיו של הרב לבנון הגיעו לידי מימוש. במילים פשוטות, כמה עשרות עמותות פרטיות, ציוניות-דתיות, נשלחות על ידי משרד החינוך לבתי ספר של החינוך הממלכתי ומלמדות שיעורים שונים שאפשר להכניס את כולם תחת הכותרת (שהיא גם שמה של עמותת-העל שמנהלת אותן): ז-ה-ו-ת. איזו זהות? זהות ציונית-דתית כמובן. אל דאגה, אאמ'לק לכם.
 
הנה במספרים:
 • התקציב שהופנה ללימוד "תרבות יהודית" ב-2015 גדול פי 17 מזה שהופנה ללימוד מדעים, ופי 119 (מאה ותשע-עשרה) מזה שהופנה ללימוד על דמוקרטיה;
 • מתוך 508 גופים המספקים למשרד החינוך פעילויות חינוך בלתי-פורמליות, 179 קשורים ציונות הדתית, 11 קשורים ליהדות פלורליסטית (ראו פירוט בגרף להלן);
 • התקציב שהופנה ב-2015 לעמותות אורתודוקסיה ציוניות-דתיות: 166.7 מיליון ש"ח. התקציב שהופנה ב-2015 לעמותות יהדות פלורליסטית: 10.2 מיליון ש"ח;
 • ב-2016 עבדו 182 בנות שירות לאומי במרכזים לזהות יהודית, לעומת 120 שעבדו עם נוער בסיכון, 133 עם עולים, ו-154 בפנימיות.
אבל עזבו את המספרים. הסיפור האמיתי הוא כאמור ארגון-הגג 'זהות'. הארגון מכנס תחתיו כ-40 עמותות שונות, מפעיל כ-180 בנות שירות לאומי ונכנס לכ-700 בתי ספר ממלכתיים ברחבי הארץ. הארגון הזה הוא הנהנה העיקרי מהתקצוב של משרד החינוך.
 
התקציב ל'זהות' מגיע ממשרד החינוך על פי קריטריונים אובייקטיבים לכאורה: עמותה שרוצה תקצוב נדרשת להראות "ימי תלמיד". יום תלמיד הוא מפגש של ארבע שעות אקדמיות לפחות עם תלמידים. ברור שלמי שיש יותר כוח אדם, יקבל יותר כסף, מפני שיהיה לו יותר ימי תלמיד. ולמי יש כוח אדם, הרבה ובזול? ל'זהות', מפני שאליה מצוותות כאמור בנות השירות הלאומי. בדרך הזאת 'זהות' והעמותות שלה מקבלות נתח עצום מתוך התקציב המיועד לפעילות חינוכית בבתי הספר הממלכתיים. מפני שיש להם כוח אדם זול והמון כסף, עמותות 'זהות' יכולות להציע מחיר זול מאוד עבור הפעילות שלהן, ולמנהלי בתי הספר קל לבחור בהן, שהרי הם נלחמים על כל שקל.
 
רגע, אבל למה שהארגונים הפלורליסטים-הומניסטים-אתאיסטים-קומוניסטים לא יקחו גם הם בנות שירות ויעשו את אותו תרגיל? אה, מפני שבנות שירות הן ציוניות-דתיות, ומפני שהן בוחרות איפה לשרת, הן באופן טבעי בוחרות לשרת ב'זהות' ולא בארגונים שהן לא מזדהות איתם. לכן ל'זהות' יש המון בנות שירות לאומי > המון ימי תלמיד > המון כסף > מחירי רצפה > נבחרים על ידי בתי הספר הממלכתיים > המון ימי תלמיד > וכו'.
 
התכנים הם כמובן יהדות אורתודוקסית ציונית-דתית, והאורייטציה הפוליטית היא ימנית. הזיהוי הפוליטי של ההנהלה של 'זהות' לא מוטל בספק: המנכ"ל, איתי גרנק, התמודד לרשימת 'הבית היהודי'; יו"ר הועד המנהל, הרב חיים רטיג, חבר מפלגה; הגזבר, הרב ד"ר דניאל טרופר, משמש גם יו"ר ועדת הבחירות של 'הבית היהודי', וכו'. הבנתם את העניין.
 
אז מה יש לנו כאן? לא מספיק שנערות ציוניות-דתיות לא חייבות לשרת בצה"ל, את השירות הלאומי שלהן הן עושות בבתי הספר של החילונים. שם הן מונחות על ידי ארגון ציוני-דתי כיצד ללמד חילונים את השקפה העולם של הציונות הדתית. החילונים שולחים את הבנות שלהם לצבא, ואילו הציונות-הדתית שולחת את הבנות שלה לחנך את ילדי החילונים.
 
תלמיד בחינוך הממ"ד גם ככה מתוקצב בכ-20% יותר מתלמיד בחינוך הממלכתי. עכשיו משתמשים בשעות הנוספות של התלמיד בחינוך הממלכתי כדי ללמד אותו ציונות דתית. האם מישהו אי פעם יעז להציע להכניס לכבתי ספר דתיים בנות 19 חילוניות כדי שילמדו אותו על הומניזם, פמיניזם או ציונות-חילונית? אין שר חינוך שאפילו יחלום על זה.
 
אגב, גם אם יחלום הדבר הזה לא ניתן, מפני ש(כפי שהסבירה בדיון טוויטר תהילה אלטשולר), כל גוף/תוכנית לימודים/מדיניות שנוגעת לחינוך הממד חייב לעבור אישור מועצת חמ"ד, שהיא הממונה על החינוך הממ"ד. כלומר החינוך הממלכתי כפוף ישירות לשר החינוך, והוא יכול לקבוע מדיניות ולהתערב בו, ואילו החינוך הדתי והחרדי מוגן. ואם יש לקח מהסיפור הזה הוא שגם החינוך הממלכתי חייב להיות מוגן מהתערבות אידיאולוגית של שר החינוך בדיוק כמו החינוך הדתי והחרדי.
 
עד אז, ברכו לשלום את בנות השירות לאומי שמלמדות את הילדים חסרי הערכים שלכם איך להיות יהודים.
Capture

4 תגובות

 1. מדוע לדעתך (מעבר לעניין הכלכלי) מוכנים בכל כך בתי ספר ממלכתיים להכניס את הארגון הזה?

  ונראה לי שיש מקום להתייחס לתכנים שהם מציעים. אם יש חיזוק של זהות יהודית בחשיפה לתרבות היהודית (שמירת שבת, ארץ ישראל שייכת לעם ישראל ועוד כאלה) האם זה נורא בעיניך?

  בקיצור נראה שעבור חלק גדול מהחברה הישראלית המסורתית, התכנים המסורתיים הציונים דתיים יותר קרובים מאשר תכני הפלורליזם הנאו הרטמני המיוצג ע"י פרסיקו וקומץ מצביעי מרץ. ולכן נראה לי שגם בגלל סיבה זו מכניסים בקלות את "זהות" במקום ארגונים אחרים.

  אהבתי

 2. הטענה נכונה עיקרה, אבל יש גם צד שני: חשיפת ילדים למינון סביר של דעות אחרות, עשויה להוביל אותם ל'פיתוח נוגדנים' כלפיה, ולאו דווקא להזדהות, בעוד סגירות מוחלטת בגיל צעיר וחשיפה עצמית בגיל מאוחר, עשויה להוביל להזדהות ולאפשרות שינוי כיוון רעיוני. לדוגמא: ילד שנחשף בגיל צעיר למטורללי חב"ד וברסלב (חשיפה למשיחיות היתר החב"דית ולטראנס-ברסלב ברחוב), יתייחס אליהם בחשדנות רבה יותר בגיל מבוגר, בעוד אחר שלא נחשף אליהם בגיל צעיר יבדוק את הצדדים הפנימיים ויתעלם מהשוליים הבעייתים. גם אמר על כך מאן-דהו בימי ראשית המדינה, שרוב מוחלט של החילונים דאז למדו בחדרים ובישיבות, ובכל זאת יצאו חילונים טובים…

  דווקא הציונות הדתית עשויה להפסיד לטווח הארוך מכך שאינה חושפת את צעיריה די הצורך לחילוניות (על צדדיה הבעייתים, לפחות לכאורה), ויתכן שהגידול בתופעת ה'לייטיות' בציבור זה בעת האחרונה קשור לחשיפה המאוחרת יחסית לתרבות החילונית, בעוד בילדות יש סגירות רבה.

  מערכת החינוך הממלכתית אינה הומוגנית, היא כוללת אוכלוסייה מסורתית לצד אוכלוסיה חילונית, וכמות האתאיסטים בה אינה מכריעה. האוכלוסייה המסורתית רואה בדרך כלל בעין טובה 'חיזוק ערכי יהדות', אך בפועל סקרים מהשנים האחרונות מראים שיש זליגה עקבית ממנה לחילוניות, יתכן והרבה בגלל מערכת החינוך שבה לומדים בניה, והינה למעשה מערכת חילונית בעיקרה, ולא מסורתית.

  אזהרת מקורות: מה שנכתב הוא מתוך רושם כללי שמתקבל בשנים האחרונות, נזהר שלא לקבוע מסמרות בטענות הלא-לגמרי-מבוססות שכתבתי, אבל זה התחושה שמתקבלת בחשיפה לשטח.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s