דרור בונדי: השל על אלוהים והומניזם

דרור בונדי כתב ספרון יפיפה על הרב אברהם יהושע השל. לכאורה על "אלוהים, הומניזם ודמוקרטיה" במשנתו, אבל למעשה על דמוקרטיה אין כאן, ומצד שני יש הרבה על אלוהים והומניזם, ועל השל עצמו. מעין מבוא קצר להשל ותפיסתו החברתית.
 
בונדי עוקב אחרי מהלך חייו של השל ומפרט את המעורבות שלו בתנועת זכויות האזרח בארה"ב של שנות השישים. השל כידוע צעד יחד עם מרטין לותר קינג ואף נכנס לרשימת "החתרנים הפוטנציאלים" של ה-FBI. בחיבור מנסה בונדי להציג גישה יהודית אלטרנטיבית שאפשר למצוא אצל השל, שמוותרת על המקף בין "יהודית" ל"דמוקרטית", ומעלה מתוך הברית והמחוייבות היהודית לאלוהות את הערכים ההומניסטים-דמוקרטיים.
 
בונדי כותב באמת נהדר, והציטוטים שהוא מביא מהשל יפיפיים. הנה אחד מהם, שנכתב אחרי מלחמת ששת הימים:
 
ששת ימי המלחמה חייבים לקבל את משמעותם המוחלטת מן היום השביעי: שלום וחגיגת–החיים. מהי משמעותה של מדינת ישראל? […] לקוראים את התנ"ך העברי בעיניים תנ"כיות, מדינת ישראל היא רמז כבד משקל לעקבות אלוהים בהיסטוריה. אין זו הגשמתה של ההבטחה, אין זו התשובה לכל הסוגיות המרות. אולם משמעותה הרוחנית קורנת […] השיבה לארץ היא הצבעה עמוקה לאפשרות הגאולה לכל האדם […] להיות או לא להיות – זו אינה השאלה. כולנו רוצים להיות. איך להיות ואיך לא להיות — זו היא השאלה הקריטית. זהו האתגר הניצב לפנינו.
 
מאוד מומלץ. אפשר להוריד כאן: https://www.idi.org.il/media/8782/heshel.pdf
Capture

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s