רם פרומן מנסה לשכנע חילונים שהם מגזר. למה זה לא רק קשה אלא אנטי-חילוני

רם פרומן ממוביל במאמריו ובמאבקו הציבורי קו מענין: הוא מנסה לשכנע את החילונים שהם מגזר. על פי פרומן הבעיה של החילונים היא שהם מרגישים אחראיים לכלל, מפני שהם מרגישים שהם הכלל. משום כך, למשל, הם מוכנים לקבל חרדים אל תוך מוסדותיהם תוך ויתור על עקרונותיהם.
 
הרי מי בנה את האוניברסיטאות? חילונים, ועל פי ערכים הומניסטים וליברלים. עכשיו רוצים החרדים ללמוד בהן. אהלן וסהלן, אבל למה שהחילונים יתאימו את עצמם לחרדים, ולא החרדים לחילונים? אין זאת אלא שהחילונים מרגישים אחריות על הכלל, מתוך שהם רואים עצמם ככלל.
 
"הרעה חולה החמורה מכל היא הממלכתיות" כותב פרומן. בשם הממלכתיות מוותרים החילונים על ערכיהם. אבל החילונים לא מבינים שהם לא הממלכה, אלא רק אחד השבטים בה. "השבט החילוני לא מוכן להכיר בהיותו שבט ולכן הוא איבד כל כוח פוליטי". פרומן מציע מפלגה מגזרית שתדאג לחילונים ותזקוף את גבם הכפוף. אני מקווה שלא תהיו מופתעים אם תמצאו אותו עומד בראש מפלגה כזאת בבחירות הקרובות.
 
אין לי כמובן כל בעיה עם מאמציו של פרומן לגרום לחילונים לעמוד על ערכיהם. אדרבה, זה חשוב ונצרך. אבל הניסיון שלו לשכנע אותם שהם מגזר ולא כלל הוא לא רק קשה, אלא גם, בצורה עמוקה, חותר תחת עצם החילוניות. הרי אין זה מקרה שהחילונים רואים עצמם ככלל. אין זה גם רק מפני שהם הקימו את המדינה ושהם, עדיין, המגזר הגדול ביותר בחברה היהודית בישראל.
 
החילוניות רואה עצמה ככלל משום שזה חלק מהותי מהגדרתה העצמית. תהליך החילון מבוסס, בין היתר, על התפיסה שהמרחב הציבורי הנורמלי הוא חילוני. החילוניות היא הפשוט, המובן מאליו, הטבעי. הדת היא המוזר, הארכאי, המנחם-באשליות והנצלני-חברתית. הדת היא מגזרית, ועליה להישאר בתחומי הפרט. החילוניות היא המסגרת הכללית שמאפשרת לדתות שונות להתקיים בלי רציחות הדדיות. התפיסה הזאת היא חלק אינטגרלי מהעמדה החילונית, ועל כן ברור שהחילונים לא רואים עצמם כמגזר. הם, מבחינתם, הנורמה.
 
ובאמת, האין המציאות מגבה תפיסה זאת? האם אנחנו רואים אלפי חילונים המבקשים ללמוד בישיבות חרדיות, כפי שהחרדים מבקשים ללמוד באוניברסיטאות? לא. פרומן היה צריך לראות את הפניה החרדית לאוניברסיטאות כהודעה מובלעת בתבוסה. החרדים מודים למעשה שהם נכשלו בניסיונם לכונן חברה בת-קיימה, ומבקשים להצטופף תחת כנפי האקדמיה, כדי שיוכלו לפרנס את עצמם ומשפחותיהם. תנו לנו גם מהאדום-אדום האקדמי הזה, הם מתחננים. רק אם אפשר תתחשבו בנו ובמנהגינו המוזרים. והרי זאת התמונה העולה מכך: הדת היא החריג. החילוניות היא הנורמלי.
Capture

6 תגובות

 1. רק מזכיר שהאוניברסיטאות הן מוסד נוצרי, והן נוסדו בעקבות תפיסת ה'צלם' הנוצרית. ממש בדומה לתוצרים אחרים של הנצרות (הפמיניזם של נסופרג'יסטיות, המדע של דיקטרט וניוטון, מושג 'זכויות האדם' של החוק הטבעי וכו') החילונים של היום המציאו לעצמם מיתוסים כאילו מדובר בהישגים חילוניים טהורים, ושהם פשוט 'נשדדו'. ולא היא.

  אהבתי

  1. האוניברסיטאות הראשונות נוסדו על ידי נוצרים מאמינים. עד כאן נכון. אבל הן לא מוסד נוצרי. אם היו, הכנסייה לא היתה נאבקת בתכנים שבהן ומשתדלת לשלוט בהם, מימי הביניים ועד ימינו (ע"ע בריאתנות ואבולוציה). אם היו, לא היו מוקמות מכללות נוצריות פרופר בארה"ב ואירופה. כנ"ל הדברים האחרים שמנית.

   אהבתי

   1. הטיעון לא היה שהם מוסדות נוצריים טהורים, אלא שלחילון אין באמת מונופול של נורמליות עליהן.

    אהבתי

 2. אין סיבה שלדתיים תהיה בעיה עקרונית עם אוניברסטאות כמכשיר לרכישת מקצוע או אפילו כמקום למחקרים שיביאו תועלת לעתיד זה המובן היחיד בו מבקשים החרדים להשתלב באקדמיה, זה הכרב בעליונות החילון כפי שנכונותם של החרדים לקבל תקציבים מהמדינה היא הודאה בנצחון הציונות או נכונותם להנות מהרפואה והמדע המודרני הודאה בנצחונו על הטענות המיושנות שבדת.
  באופן עמוק ניתן להתווכח אם זה נכון מבחינה פרקטית כאן ועכשיו החרדים רוצים שהחילונים ימשיכו לסייע להם לשמור על אורח חייהם ויתנו להם חממה בעולם המודרני בו הם יוכלו לשמור על כל מה שהם רוצים וגם להנות מפירות המודרנה, בדרך אין מבחינתם בעיה שהחילונים יוותרו על ערכיהם, אדרבה.

  אהבתי

 3. ההטפה של פרומן לחילונים להתנתק מהממלכתיות הישראלית לטובת מגזור, מוכיחה פעם נוספת כי החרדיות הקיצוניות והחילון בגרסתו הפונדמנטליסטית הם שני צדדים של אותו המטבע. שניהם מבקשים לפרק את הטוב ישראלי המשותף והשפוי, במידה ולא יתאפשר להם לשלוט על הכלל. שניהם קודחים בספינת הממלכתיות, ושניהם קיצוניים. אכן, החילון השפוי בישראל לא היה ואינו אנטי-דתי במהותו. אין פלא שפרומן מצטעק חז כל כך.

  אהבתי

 4. רגע, רגע. אז אתה טוען שאכן החילון הוא המצב הנורמלי והדת היא הארכאי והמוזר שיש להתחשב בו?

  זה שחילונים רואים כך את עצמם זה ברור. גם החרדים רואים את עצמם כנורמלים ואת החילונים ככאלו שסטו מן הדרך, אבל יש להתחשב בהם ובחולשתם הרוחנית, שכן עוד מעט יחזרו בתשובה.

  אבל נראה שאתה טוען שזה לא רק נראה להם, אלא נכון ממש, לא?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s