בתו של ג'קי לוי עולה לתורה ומעלה שאלה תיאלוגית

אתמול עמדתי יחד עם רבים/ות אחרים/ות ושמעתי את בתו של ג'קי לוי עולה לתורה. היא הגיעה לגיל מצוות והיה ברור לה ולהוריה שכמו אחיה היא גם קוראת בתורה בבית הכנסת. בטור שלו השבוע מספר לוי על השינויים האלה בקהילות ציוניות-דתיות, שלאט אבל בטוח מרפות מהגבלות מסורתיות (ולאו דווקא הלכתיות, אם כי לעיתים גם זה) של הבדלה בין המינים, ומממשות שוויון הולך וגדל.
 
זה תהליך מרתק (שאותי משמח), והוא מחזיק שאלה תיאולוגית גדולה. הנה הניסוח שלה אצל לוי:
 
בימים אלו מתמנה אישה דתייה לבית המשפט העליון. מי שמאמין שזה סביר שאישה תשפוט בעליון אבל לא תוכל להעיד ברבני, מאמין בסכסוך עמוק בין היהדות לבין המציאות. אם אישה יכולה לגזור דין, להעלות את הריבית במשק או למנות את שופטי העליון, היא יכולה גם לומר בקול שעדיין לא התחלף "ברכו את ה' המבורך" ולשמוע את הקהל עונה אחריה.
 
איך מתמודדים עם הפער המדהים בין מקומה של האישה היהודייה בעולם לבין מקומה בבית הכנסת? אפשרות אחת היא לומר שהיהדות היא עניין מטאפיזי, מיסתורי, לא מובן, "אלוקי", שבין השאר מצווה עלינו להפלות את נשותינו ביחס אליו למרות שבנוגע לכל תחום נורמלי של החיים אנחנו יודעים היטב שהן מוכשרות וחכמות ואמינות לא פחות מאיתנו. האפשרות התיאולוגית הזאת הופכת את היהדות לחלק הפולחני של החיים, וצובעת אותה בצבעי תורת סוד שמובנת רק ליודעי ח"ן. למה נשים לא יכולות להיות עדות בבית דין? לא יודעים. ככה הקב"ה רוצה.
 
הבעיה עם האפשרות הזאת היא שהיא מנוגדת לאופיה של המסורת היהודית, שמעולם לא היתה תורת סוד או אפילו מערכת פולחנית גרידא, אלא תמיד התיימרה להיות תורת חיים המתייחסת לכל רבדי הקיום. להפוך אותה למערכת אזוטרית זה להקטין אותה. מאידך, אם היהדות היא תורת חיים, כיצד אנחנו מסבירים את המקום המינורי שמקבלות במוסדותיה השונים נשים לעומת שאר החיים?
 
ומעבר לדיון התיאולוגי, יש גם את המציאות היומיומית. האם למישהו יש ספק שאותה בת 12 שאתמול עלתה לתורה לא תסכים בבגרותה לשחק תפקיד משני בבית הכנסת, בבית המדרש או תחת החופה? האם מישהו מדמיין אותה מדירה את עצמה או מאפשרת למישהו להדיר אותה ממרכז החיים היהודיים? ודאי שלא. הישן יתחדש והחדש יתקדש.

2 תגובות

 1. הבעיה היא לא ההבדל בין מעמד האישה הדתית בעולם מול מעמדה בבית הכנסת.
  הבעיה היא במרחק בין בית הכנסת שמתפללת בו הבת של ג'קי לוי ובין בית הכנסת שבו מתפללים שלמה אבינר, שמואל אליהו ויצחק יוסף.

  התשובה לבעיה היא טרנספר מרצון.
  הסיבה שקיים כאן בית כנסת שמעלה את הבת של ג'קי לתורה, היא בזכות טרנספר מרצון של יהודים אמריקאים מאמריקה לירושלים.
  את הטרנספר הזה צריך להשלים ועכשיו זאת הזדמנות פז.
  את החרדלים המשתוללים צריך לטרנספר לאמריקה, שם יוכלו להצטרף לדונלד ולקו קלוקס קלאן ואילו היהודים האמריקאים הנורמאליים ממילא ימשיכו לברוח לכאן וכל הצדדים יבואו על שכרם.

  אהבתי

 2. השתתפות בשגרה דתית-תובענית-סיזיפית מסוג 3 תפילות יומיות בבית כנסת במקביל ליום העבודה / לימודים / פיזור ילדים היא לא משימה פשוטה לגברים שמחוייבים בה לכאורה, וקל וחומר לנשים שמשתתפים בה באופן וולנטרי. אין דומה אירוע חד-פעמי לשגרה קבועה.

  כשיהיה קהל נשים קבוע בבית כנסת אפשר יהיה לדון בנושא, בינתיים זה כמעט ולא קורה בשום מקום, אז מה הטעם לדון?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s