סקר: רוב היהודים אינם מעוניינים בשליטת האורתודוקסיה בישראל

ה-Jerusalem Post  יפרסם ביום שישי סקר חשוב ומטריד על יחסי דת ומדינה בישראל. על פי הסקר:
• 74% מיהודי ארה"ב ו-62% מיהודי ישראל סבורים שעל מדינת ישראל להכיר רשמית בזרמים היהודיים השונים, דהיינו גם ביהדות הרפורמית והקונסרבטיבית.
• 70% מיהודי ארה"ב ו-61% מהיהודים בישראל סבורים שיש להקים מתחם כותל פלורליסטי ושוויוני.
• 54% מהיהודים בישראל מתנגדים לשליטה אורתודוקסית על ענייני דת ומדינה בישראל.
צריך לזכור את זה בפעם הבאה שמספרים לנו שרוב הישראלים ממש בסדר עם השליטה של הממסד האורתודוקסי. הנתונים מצביעים בברור שרוב הישראלים מעוניינים בחופש דת, בהכרה רשמית בכל סוגי היהדות ובשירותי דת שוויוניים לכולם.
הסקר גם מצביע על משבר חמור עם יהדות ארה"ב, בעיקר סביב עניין מתחם הכותל וההתנהלות של הרבנות הראשית, שמבהירים ליהדות ארה"ב שפשוט אין לה מקום במה שאנחנו מכנים מדינת הלאום של העם היהודי. מדובר בקרע עמוק בעל משמעות אסטרטגית, שלא לומר מוסרית.
ואגב, אם הייתי חלק מהממסד האורתודוקסי הייתי, בעיקר בחודש אלול, עושה איזה חשבון נפש קטן: איך יכול להיות שאחרי כמעט שבעים שנה של שליטה מובנת מאליה בשירותי הדת במדינה רוב הציבור הישראלי מעוניין לנתק מגע? כדאי לחשוב על זה.
capture

6 תגובות

 1. אני לא מבין למה הזרמים השונים לא רוצים להתפלל בהר הבית במקום המקדש? הלוואי שהיו נלחמים על כך כמו שהם נלחמים על תפילה בכותל… למה אין נשות הר הבית – נשות המקדש – הרי הכותל זה החומה של הר הבית…

  אהבתי

 2. האם בסקר השתתפו האנשים הרבים שאינם יהודים על פי ההלכה אלא רק על פי הרפורמה? אם כן, אז קשה לומר ש-70% מהיהודים בארה"ב סוברים כך, כי זהו נתון שנוי במחלוקת.

  אהבתי

 3. הם עדיין בוחרים הנציגים השומרים על ההשליטה האורתודוקסית. לפיכך ייתכן שהם תומכים במצב.

  אהבתי

 4. "להכיר רשמית בזרמים היהודיים השונים" זאת שאלה מאוד מעורפלת – אני משער שאין הכוונה לרשום בסעיף "דת" במרשם האוכלוסין "יהודי רפורמי" מול "יהודי אורתודוכסי". אז מה משמעות ה"הכרה" ?

  ועוד שאלה – האם היחס של הזרמים הקונסרבטיביים לזרמים הרפורמיים הוא יחס מקבל או שגם הם דוחים את הרפורמים ?

  אהבתי

 5. ברור- מה יותר הגיוני מכך שיהודים למחצה לשליש ולרביע, שמגיעים לבית הכנסת במקרה הטוב פעם בשנה ביום כיפור עם הפלאפון בכיס, ולא יודעים מילה בעברית, יהיו אלו שיכריעו איך יראה הכותל ומה יהיו הנורמות ההלכתיות – הלכה שלא מחייבת אותם בשום אספקט של חייהם – המחייבות. למזלם של החילונים בארץ אין להם מפסיק גויים בסביבה כדי להתבולל אתם, ולכן הם יכולים ללהג בחוסר אחריות ולנסות ליבא לכאן את השואה השקטה של חורבן היהדות בארה"ב.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s