על מיתון המיניות במרחב הציבורי, בעקבות עפרי אילני

עפרי אילני כתב בטורו המצויין השבוע על קמילתה של המיניות בחברה המערבית בזמן הזה. אילני כותב כי "ייתכן שאנחנו חיים בעידן של מהפכת נגד אנטי־מינית", אשר כתגובה לשנות השישים (והשבעים, והשמונים) המתירניות, מתאפיינת במשטור מיני מתגבר, הבא לידי ביטוי למשל בשיח העירני מאוד על הטרדות מיניות, בצמצום שיעור האנשים שישקלו יחסי מין בדייט הראשון, ועוד.
 
אני שמח שאילני העלה את העניין, משום שאני חושב שהוא נוגע בתופעה ממשית, שאיכשהו לא זוכה לתשומת לב מספקת (אולי בגלל ריבוי הפורנו באינטרנט, שמסווה את החסך במרחב הציבורי). צמצום המיניות המוחצנת בחברה המערבית גם עומד בסתירה להסברים שנותנים שומרי מצוות שונים על ההחמרה ההולכת וגוברת בשיח ה"צניעות" וההגבלות המתעצמות על לבושן או תנועתן של נשים בחברה החרד"לית והחרדית. שהרי לא פעם כאשר מובעת הפליאה כיצד הגיעו לפתע החמרות כמו הפרדה באוטובוסים חרדיים, או בריקודים בסניפי בני עקיבא שונים, התשובה שניתנת היא כי מדובר בתגובה טבעית להקצנה בשיח או במופעים המיניים שבחברה החילונית.
 
אלא שאין כל הקצנה במיניות המוחצנת בחברה החילונית. להיפך, יש כאמור מיתון. ראו להלן שתי פרסומות ישנות שנתקלתי בהן בהזדמנויות שונות במרחבי הרשת. הפרסומות לטלוויזיה היא מסוף שנות השישים (מצאתי פרסומת אחרת לדגם הזה ב-ebay מ-1968). הפרסומת לכלי המיטה, אני משער, משנות השמונים (בפרסומת המקורית שדי האישה חשופים).
 
האם מישהו יכול להעלות על דעתו הפצת פרסומות שכאלה כיום? זה לא רק עניין של רגישות לסקסיזם על צורותיו השונות, אלא הסתייגות כללית משפה מינית בוטה, ובטח מעירום פרונטלי לא-מרומז. היזכרו בפרסומת (סליחה, תשדיר שירות) הישנה "אשכוליות או לא להיות". נדמה לי שלא נראה מיניות וולגרית כזאת היום בטלוויזיה, כפי שלא נראה סרטי אסקימו לימון / יהודה ברקן בקולנוע.
 
אז אם חלה נסיגה בייצוג המיניות הבוטה במרחב הציבורי, מה הגורם להחמרות ענייני ה"צניעות" בחברה הדתית? גם אם ההלכות המתהדקות על המיניות במעגלי חרד"ל וחרדים מהוות לא תגובה אלא הקבלה לצמצום המיניות הפומבית אצל החילונים, לא נראה לי נכון לחפש סיבה משותפת לשתי התופעות, וממילא יש לכל מגמה מגוון סיבות שונות ככל הנראה. אבל בפעם הבאה שיספרו לכם שההחמרות ההלכתיות הן בגלל המיניות המתפרצת של החילונים, דעו שכבר מזמן אין שם שום מיניות מתפרצת.
persumin

9 תגובות

 1. זה גם זה, תומר.
  זה לא רק זה.
  חוץ מצמצום המיניות ברחוב החילוני, התרחש עוד תהליך חשוב.
  להנהגה החרדית גם חדרו אנשים חולניים יותר ומטורפים יותר והם מקדמים את גל ההחמרות.

  אהבתי

 2. לעניות דעתי בציבור הדתי לאומי עיקר ההחמרה הייתה בשנות ה-80 ותחילת שנות ה-90. המצב היום דווקא דומה יותר לשנות ה-70.
  גם בשנות ה-80 וגם היום רבנים כמו הרב אבינר הטיפו לצניעות קיצונית, אלא שבשנות ה-80 אחוז גבוה של הציבור הקשיב להם, והיום זה רב מיעוט שולי.

  אהבתי

 3. הנחת היסוד בפוסט שגויה, ההקצנה בדרישה החרדית לצניעות אינה בגלל השיח החילוני אלא בגלל האופנה החילונית. בשנות ה- 90 החלה האופנה של חשיפת הבטן עם חולצות בטן ומכנסיים בגזרה נמוכה במיוחד, ונשים החלו להסתובב עם טייטס שנוכל לספור כל כפל בצלוליטיס שלהן. בשנות האלפיים החלה האופנה שהמכנסיים נופלים ורואים את התחתונים, ונשים (עדיין הצעירות יותר, תודה לאל) החלו ללבוש טייטס שורטס שפעם היו בקטגוריה של תחתונים. במקביל התפשטה (תרתי משמע) אופנת הגופיות הכה חיונית לכל בן ובת שבחסדם כי רב משתפים את הציבור בצפונות קעקועיהם ופירסינגיהם. הקמילה של המיניות, כלשון הפוסט, הינה תוצאה ישירה של ניסיון לאחוז במקל משני קצותיו, היינו לקבל צוּמִי ע"י החצנה וולגרית של המיניות מצד אחד ומצד שני לבלום בשיח הציבורי ובאמצעים משפטיים את התגובה הטבעית שמייחסת הפקרות מינית לנשים שמתלבשות ומדברות באופן מופקר. המצב הזה נמאס לציבור משני צידי הכיפה לא כתגובה למתירנות של העשורים הקודמים אלא כתגובה לכאן ועכשיו של עירעור המילון הבין-מיני.

  אהבתי

 4. הגשמת המיניות, כמו הציונות, הוא חיסולן.
  החילוניות חסרה, כמו תמיד, את הכח המרסן, הדיאלקטי, שיכול להמשיך ולכונן את התשוקה, ולהפנות אותה לדבר מה גבוה יותר ומצומצם פחות מגוף או אדמה.

  אהבתי

  1. הסיבה שהיום יש התמתנות של המניות במרחב הציבורי נובעת מהשיח היום שהוא יותר פוליטי קורקט יש רגישות רבה יותר לפרט ולכן יש חובה למתן ולכבד את האחר

   אהבתי

 5. אתה טועה מסיבה פשוטה – לוקח לדברים זמן להתעדכן.
  במילים אחרות, כל אופנה\עניין\דבר חדש לוקח לו את הזמן שלו עד שהוא מגיע לציבור החרדי, 5-10-15 שנה.
  זה נכון ששנות ה90 היו פה מיניות יותר, אבל לחרדים קשה לשים את האצבע על כך שהיום אולי מתונים יותר.
  ואולי סתם יותר פוליטיקלי קורקט.

  מה גם שלקחת דוגמאות לא מייצגות ולהציג אותן כמייצגות זה גם לא בריא במיוחד.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s