על אדמות אבות, שקרים ומלכות מושחתת – מלכים א, כא, מתוך 929

כרם היה לאחד מבני הארץ, והמלכות חשקה בו. בכסף אין הוא מוכן למכור את האדמה: "חָלִילָה לִּי מֵה', מִתִּתִּי אֶת נַחֲלַת אֲבֹתַי לָךְ" (ג). אדמתו אינה רק רכושו, אלא רכוש משפחתו כולה. כל שושלת הדורות של משפחתו נטועה בחלקת האדמה הזאת, והאדמה היא חלק עמוק מזהותה.

המלכות זה מקרוב באה, היא אינה מקומית. מנהגי המקום לא מעניינים אותה. אנשי המקום לא מעניינים אותה. האדמה מעניינת אותה. למלכות יש דרכים להוציא אדמה שהיא חושקת בה מידי הפרט. בשביל זה הרי יש חוקים ובתי משפט. וזיופים. ההאשמה: חתר תחת הממלכה. יצא נגדה. דיבר בה סרה. הסית. תקף.

המלכות זוכה באדמה. אדמת אדם פרטי שלא חטא, שהוצאה ממנו במרמה. אולי לא היינו שומעים על זה, אלא שכאשר מדובר במלך ישראל המצב שונה. זאת מפני שאחרי מעשיו של המלך נשרך החטא על ראש העם כולו: "וַתַּחֲטִא אֶת יִשְׂרָאֵל" (כב). המלכות פועלת בשליחות האל: המלך הוא משיח אלוהים, נבחרו. חטא שלו הוא עלבון ישיר כלפי שמיים. ועלבון שלו כלפי שמיים הוא ניאוץ אלוהים בידי כל העם כולו.

לא בכדי מזכיר הנביא מיד את חטאי העבודה הזרה של המלך ("לָלֶכֶת אַחֲרֵי הַגִּלֻּלִים" – כו). הא בהא תליה, ואם אין דרך ארץ אין תורה. יותר מכך: משום שהמלך הוא שליח האל, החטא כלפי בעל האדמה קשור ישירות לחטא כלפי שמיים. לזאת ייקרא חילול ה'. ועל חילול ה' אלוהים לא סולח.

כמו אז, גם היום: הפועלים לכאורה בשליחות האל, בשליחות העם, המתיימרים לעשות את רצונו, אבל משתמשים בכוחה של המלכות על מנת לגזול אדמה מאנשים פרטיים – ייענשו בחומרה הגדולה ביותר. המרמים, המשקרים, המזייפים עסקאות, המשתמשים בחברות קש, החומדים בית רעיהם, החומסים, הגונבים, והכל לכאורה לשם שמיים ובשם צור ישראל – הכלבים יאכלו את בשרם.

5 תגובות

 1. מעניין. אבל משפט יותר מדוייק זה "לא אז ולא היום הבוזזים ייענשו" יותר סביר שהבוזזים ימשיכו לבזוז ולא יענשו

  אהבתי

 2. האסוציאציה הראשונה שהכתה בי שעל הכלבים לאכול את אותם 5 אחוזים מה״עם״. אלו הטייקונים,העשירים על חשבונינו,את אלו הכלבים צריכים לאכול. אמן

  אהבתי

 3. מתאים מאוד לשבוע שבו אחד מעמודי התווך בגזלת כבשת הרש של תושבי חבל קטיף, נותן את הדין.

  אהבתי

 4. אתה מנסה להשוות בין אחאב למתנחלים?
  הניסיון להציג סכסוך פוליטי כמשפטי-פלילי לא מוצלח במיוחד.
  'הכלבים יאכלו את בשרם'? לא הגזמת?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s