ניצחון בקרב על המקוואות

mik
צעד אחר צעד, אנחנו נקבל שוויון וחופש דת במדינת ישראל. כן: לא ייתכן שמקוואות שממומנים מהמיסים של כולנו ישרתו רק את חלקנו. לא ייתכן שהממסד האורתודוקסי יחליט בשביל כולם איך משתמשים בשירות ציבורי. מהיום התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית יגיירו את מתגייריהם באותן מקוואות שבהם מגיירים אורתודוקסים.
 
כפי שכתב בפסיקתו השופט אליקים רובינשטיין (והראה בפשטות שיש גם אורתודוקסיה ליברלית): "השוויון משמעו – כך מחייב השכל הישר – יחס שווה לשווים. המאפיין המשותף לקבוצת השוויון אינו פורמאלי, אלא מהותי." משמע: יהודים רפורמים וקונסרבטיבים שווים בכל עניין ודבר ליהודים אורתודוקסים, וממילא על המדינה לספק להם שירותים כשווים בין שווים.
 
כפי שכתב בטוויטר יאיר שרקי, יש לשער שהפסיקה הזאת תסייע לפתוח את המקוואות גם לרווקות, לטובלות שלא מעוניינות בהשגחת בלנית, ולטובלות של לפני-עליה-להר-הבית.
 
אחרי הכותל המקוואות, והאחרי המקוואות יבוא גם החופש והשוויון לנישואים. כך היא גאולתן של ישראל, בתחילה קמעא קמעא, וככל שהיא הולכת היא רבה והולכת.

3 תגובות

 1. ולא נותר לי אלא לקוות שכאשר יושג סוף סוף חופש הדת המיוחל על כל פרטיו ודקדוקיו תפגינו אותו גם כלפי האופציה האותודוקסית, שהרי(לי לפחות) ברור שהגישה האורתודוקסית תיקח בהליכה את שאר האפשרויות מהיותה דתית-אותנטית ומחייבת. בדיוק כמו שאם ארצה ללמוד חזאות אלך לעשות תואר במדעי כדור הארץ באוניברסיטה ולא אפנה לכל מיני פורומים לחובבים.
  משום מה אני בספק לגבי זה. נראה לי יותר סביר שהמגמה היא לחופש דת לכולם פרט לאורתודוקסים אשמח אם אתבדה.

  אהבתי

 2. הלוגיקה שלך מעניינת ופורצת דרך, כרגע (מוסכם כנראה גם עליך) האורתודוקסיה היא הגרסה היהודית המוכרת היחידה במדינת ישראל להוציא פירורים פה ושם לתנועות אחרות (בדרך כלל בחסות בגץ), תנועות אחרות דורשות שוויון, אתה משום מה מניח שהן דורשות מונופול שלהן, יכול להיות שאתה משליך את רצונותיך והשקפת עולמך על אחרים?

  אהבתי

  1. יכול להיות, לא אכחיש למרות שאני מעדיף לחשוב שאני לא רוצה בכך. בכל אופן אני מנתח את המצב עד כה וזאת נראית לי המגמה. אני לא רואה סובלנות ופלורליזם רבים אצל אלו המתיימרים לבוא בשם ערכים אלו. אם יהיה נראה לאותם אנשים שחופש דתי יתן את הבכורה לאורתודוקסים והפעם מבחירה חופשית, הם כבר ימצאו את הסיבות לשלול את הבחירה החופשית לכיוון האורתודוקסיה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s