השפעת הרבנים על הטרור היהודי הנוכחי

חיים לוינסון כתב מאמר באמת טוב על תופעת הטרור היהודי הנוכחי, אבל לדעתי הקל מדי בכל הנוגע להשפעת הרבנים על אותם צעירים. לוינסון כותב:
 
הטרור היהודי של היום לא קורה בגלל הרבנים — הוא תגובת נגד אליהם. נערי הגבעות והפרחחים מתריסים נגדם. המחאה שלהם היא בלבוש, בשפה, בפאות וביחס למציאות הנוכחית. הם רואים ברבנים גורמים פשרנים ומתונים מדי.
 
כל זה נכון, אבל זה לא כל הסיפור. לוינסון שם דגש על המרד של אותם צעירים, אולם כשאנחנו בוחנים את המרד של אותם צעירים אנחנו צריכים לשים לב במה הם מורדים. המרד שלהם לא בא לידי ביטוי בפריקת עול מצוות, בסימוס בשבת או בשחרור מיני. המרד שלהם הוא מאוד מסויים: זהו מרד בכל סוג של סמכות מלבד ההלכה על פי פרשנותם, ומרד שבא לידי ביטוי בין השאר בשחרור של אלימות גזענית כלפי פלסטינים.
 
משמע: המרד הוא בסמכות הרבנים, לא בתורותיהם.
 
ואכן, צריך רק להקשיב למה שהם אומרים בעצמם: אתם לימדתם אותנו את מה שאנחנו עושים. אתם פשוט מפחדים לעמוד מאחורי תורותיכם. אנחנו היחידים ש"קנאים" ו"נאמנים" ו"אותנטיים" מספיק כדי לבצע את מה שאתם הטפתם. כלומר הם מושפעים מהפרשנות ההלכתית, ומורדים בגבולות הממלכתיות, הציות לחוק, המוסר וההגיון הסביר.
 
בכלל, תופעות חברתיות לא נולדות מהאוויר. האם אפשר ברצינות לטעון שמאות צעירים שמתנהגים באותן דומה הגיעו משום מקום ולא הושפעו מדבר? האם אפשר ברצינות לטעון שמי שמחשיב עצמו היפר-הלכתי לא יושפע מפרשנויות הלכתיות? עכשיו צריך לשאול את עצמנו איפה הם למדו שלא-יהודים הם תת-אדם ושמותר להרוג חפים מפשע. לדעתי התשובה ברורה.
 
שוב: יש כאן מרד ברבנים, אבל זה לא מרד בהלכה. להפך. בתהליך דיאלקטי מעניין הם לא רק מקפידים על קלה כחמורה, אלא מחשיבים עצמם לשומרי המצוות האותנטיים היחידים. הבוז כלפי הרבנים הוא לא מפני שהם הלכתיים ומקפידים מדי, אלא מפני שלדעת אותם צעירים הם לא מקפידים מספיק ולא מביאים הלכה למעשה. אותם צעירים בטוחים שההלכה מורה להם "לנקות את הארץ" מלא-יהודים, ונכונים להביא הלכה למעשה.
 
לוינסון כותב: "לרבנים גינזבורג וליאור יש היסטוריה ארוכה בפלירטוט ועידוד הטרור היהודי. זה שייך לעבר, לא לגל הנוכחי." אלא שהעבר הוליד את ההווה.
 
לבסוף אסייג: צריך להיות ברור שהרבנים רחוקים מלהיות כל הסיפור. מאוד רחוקים. לא צריך להגיע לפשטנות שקובעת שהשפעת הרבנים היא חזות הכל (אולי גם מתוך רצון להיכנס בציונות הדתית), ושלולא הם לא היה טרור יהודי. הרבנים הם גורם אחד במרק מאוד סמיך. הויכוח שלי עם לוינסון ואחרים הוא רק על שיעור המרכיב הזה בתוכו.

4 תגובות

 1. אין דבר כזה טרור ״יהודי״. יש יהודים שהם טרוריסטים. מה ״יהודי״ בפעולות הנפשעות שהם ביצעו ? אילו אותם טרוריסטים יהודים היו משרתים כטייסים בחיל האוויר והורגים בצוק איתן מאות ילדים פלסטינים, הם היו נחשבים לגיבורי האומה ולמיטב בניה. מי שפל יותר ? מי בזוי יותר ? מי שרצח משפחה פלסטינית אחת או מי שהשמיד עשרות משפחות פלסטיניות בצוק איתן ? מי שפעל על פי דרכם של רבנים גזענים או מי שפעל בסמכות וברשות של ממשלת ישראל ? זו הצביעות הישראלית במיטבה. סרטון החתונה עורר זעזוע בקרב המתנחלים הנורמטיבים. הסרטון איפשר להם להזדכך ולהיטהר. בפועל, המתנחלים הנורמטיבים ונוער הגבעות חולקים הנאה משותפת מפירות הכיבוש.

  אהבתי

 2. ברור לכל שיש מרידה אצל הצעירים המופרעים האלה בהלכה כבית הילל ובמודרנה.
  מבחינות רבות סירטון ה"חתונה" דומה יותר לחתונה במדינת דאע"ש מלחתונה יהודית.

  אהבתי

 3. לא רק שלוינסון טועה, הוא גם מפספס את העיקר.
  הרבנים מצאו את שביל הזהב, גם לייצר את הבסיס האידיאולוגי והתיאולוגי שיאפשר את החוליגניות היהודית, וגם להתנער מכל קשר לחוליגניות הזו.

  אהבתי

  1. יפה מאוד, ואני מקווה שאתה מתנגד לעינויים. כי אני למשל(ימני מוצהר) נגד עינויים הן של יהודים והן של ערבים.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s