ליצמן נגד נשים והפטריארכליות של ההלכה

תראו איזה יופי: הצעת חוק שהגיש ח"כ עיסאווי פריג' יחד עם הח"כים זוהיר בהלול ועאידה תומא קוראת לחייב ייצוג של אשה אחת לפחות בין הקאדים בבתי הדין של השריעה בישראל. מי מתנגד? השר יעקב ליצמן, שהביע חשש מתקדים שישמש בהמשך את מי שרוצה לראות נשים גם בין הדיינים בבתי הדין של הרבנות. שלוש נקודות בנוגע לכך:

 • האסלאם מתיר נשים דיינות, בניגוד להלכה האורתודוקסית היהודית, ועל פי הכתבה יש מדינות מוסלמיות בהן מכהנות דיינות כולל שתי קאדיות ברשות הפלסטינית. הנה לכם נקודה שבה המסורת המוסלמית מתקדמת יותר מהמסורת היהודית.
 • מניעת החקיקה הזאת היא הפרה ברורה של חופש הדת של האזרחים המוסלמיים בישראל. עד כדי כך מדינת ישראל שבויה בידי האורתודוסיה היהודית שהיא לא יכולה לאפשר למוסלמים לנהוג על פי דתם, כי מנהגם מאיים על הפטריארכיה ההלכתית. [***תיקון***: אין כאן הפרה של חופש הדת, מפני שהחוק היום לא *אוסר* על מינוי קאדיות. יש כאן מקסימום פגיעה במוסלמים שמעוניינים להישפט בפני קאדית ומחוייבים על פי חוק להגיע לבתי הדין שלהם (שכן אין נישואים אזרחיים וכו').]
 • המקרה הזה מהווה תזכורת חשובה לקווים הפטריארכלים והאנטי-דמוקרטים שמאפיינים את החברה החרדית. באווירה הרב-תרבותית של ימינו אנחנו נוהגים לגלות סלחנות פטרונית, או גרוע מזה, הקסמות רומנטית, למופעים אנטי-ליברלים שכאלה. אבל צריך להאבק בהם.

3 תגובות

 1. האם אתה בטוח לגבי הפרת חופש הדת ? (הנקודה השניה)

  חוק הקאדים הנוכחי ( http://www.nevo.co.il/law_html/Law01/055_241.htm ) אמנם מנוסח בלשון זכר (ראה סעיף 'כשירות') אבל נדמה לי שלבחירה זו אין תוקף מחייב. כלומר, גם עכשיו אישה יכולה להתמנות לקאדי.
  החידוש של החוק הוא ה*דרישה* שתהיה אישה אחת לפחות.

  לכן חסימת החוק לא מפר את חופש הדת בצורה לא רגילה (כלומר, אם מתעלמים מזה שבישראל הדת ממוסדת ונשים מוסלמות לא יכולות להקים לעצמן בית דין משלהן, למשל).

  הסיפור האמיתי הוא זה שחוזר ונשנה בבלוג זה – בכלל לא צריך להיות "חוק קאדים" או "חוק דיינים" בספר החוקים – שוק הדת צריך להיות פתוח.

  אהבתי

 2. כמה צביעות.

  כתבת "מניעת החקיקה הזאת היא הפרה ברורה של חופש הדת של האזרחים המוסלמיים בישראל". זה לא נכון. מה שמונע את חירות הדת זה החיוב להשתמש בשרותי הדת הממלכתיים לצורך פרוצדורות אזרחיות. ולא רק את חירות הדת זה מונע, אלא את החירות בכלל. מינוי אשה כדיינית אינו משנה כהוא זה את חירות הדת.

  "מי שרוצה לראות נשים גם בין הדיינים בבתי הדין של הרבנות" אינו באמת רוצה לראות נשים גם בין הדיינים בבתי הדין של הרבנות, אלא רוצה לראות בביטול הרבנות כמוסד אותוריטטיבי.

  מה שתמוה בעיני זה מדוע השר ליצמן הוא שמתנגד להצעת החוק בעניין בתי הדין השרעיים, אם אכן הוא מתנגד, העמדה הזו דווקא מתאימה יותר לש"ס. המקור היחיד שמצאתי לידיעה הזו הוא בעיתון "הארץ" שכלל אינו אמין בעיני בנושאים האלה. הייתי מעדיף לקבל הודעה מסודרת של השר, או לחילופין לקרוא את אותה הידיעה גם בעיתונות החרדית. אם הידיעה נכונה אז לא אתפלא אם יתברר שהשר ליצמן פועל לבקשתם של גופים מוסלמיים שאינם מיוצגים בכנסת.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s