האוניברסיטאות בארה"ב נגד חופש הביטוי

מגפת הטפשת באוניברסיטאות בארה"ב שכוללת גינוי ו/או החרמה של כל מה שעולול איכשהו לפגוע ברגשותיו של מישהו (בתנאי שהמישהו הזה אינו גבר לבן), מגיעה לקנדה. אוניברסיטת אוטווה ביקשה לא לקיים שיעורי יוגה משום שמדובר ב-cultural appropriation, כלומר ניכוס תרבותי, של פרקטיקה שמגיעה מתרבות שסבלה מקולוניאליזם. (ואגב, אם ניכוס תרבותי הוא בעיה אבקש להחזיר את "הברית הישנה", אולי הניכוס התרבותי העצום בכל ההיסטוריה.)
 
בגיליון ספטמבר של ה-Atlantic כתבו גארי לוקיאנוף וג'ונתן הייט על התופעה בהרחבה, כולל איסורים במקומות מסויימים לומר את המשפטים "ארה"ב היא ארץ האפשרויות" ו"אני מאמין שהאדם המוכשר ביותר אמור לקבל את המשרה". מתברר שהמשפטים האלה אסורים משום פגיעה ברגשות מוחלשים. לוקיאנוף והייט כותבים שבעוד שהחל משנות השישים אנו עדים למאבק ער על זכויות אדם של מיעוטים ומדוכאים, הרי שהמאבק הנוכחי אינו נוגע לזכויות, אלא לרגשות, ומבקש בשם ההגנה על אלה להשתיק כל קול מאתגר.
 
על פי השניים מדובר בטקטיקה שאינה רק דכאנית כלפי חופש הביטוי, אלא גם הרסנית עבור הסטודנטים שלכאורה מוגנים על ידה, שכן לא רק שהם לא מאפשרים לעצמם ללמוד, אלא שהם לא יצליחו להתמודד עם עולם שלא שמע על הרגישויות האלה ברגע שיצאו מהאוניברסיטה.
 
בראיון מלפני כמה ימים טוען הייט שהמצב יילך ויחמיר בשנים הבאות, ושהוא חושש שאוניברסיטאות יאלצו לשנות תקנות ובעצם לוותר על חופש הביטוי לפני שתהיה תנועה חזרה להגנה עליהן.

3 תגובות

  1. הוא אשר אמרנו: פרדוקס זכויות האדם. אחד מעשר הפרדוקסים(מספר מומצא,יש יותר) של הליברליזם המערבי הנוכחי. אני רואה את המהלך הזה דווקא כמהלך מרחיב של הליברליזם ושל האימפריאליזם הטרמינולוגי המתפשט שלו. העצמת ה"חופש" של כל יחיד ונרטיב בחברה מגיע לאבסורד מובנה בשיטה וצפוי, שכבר לא מאפשר לנהל שיח הגיוני בין הצדדים, השיטות, הגוונים, האנשים, אלא כל אחד חווה את המציאות כדורכת לו תמידית על היבלות. הפרדוקס הוא שכך ערך החופש שהוא בא לקדם לא יכול להתקיים עם העצמת המגבלות האלה.

    אהבתי

  2. לשיטתם ראוי שיפסיקו להשתמש בספרה אפס שהיא רעיון של המתמטיקאים ההודים ויחזרו ללמד מתמטיקה בספרות רומיות.

    התרבות ההודית היא בת אלפי שנים והקולוניאליזם הוא בן מאות שנים בודדות. בעיניי מי שפוסל כל לימוד מהודו בגלל הקולוניאליזם הוא באמת צנטרה מערבי שחושב שבאמת כל הטוב שבעולם בא מן המערב ולכן כל מה שאינו ממנו הוא דברים חסרי חשיבות של חקיינים. האמת היא שבלי הודו לא היתה מתמטיקה מודרנית ומי יודע מה היה. המערב חייב להודו הרבה, כמו שהוא חייב ליהדות, והודו חייבת למערב, כי כך הם תולדות האנושות, ועמל של עמים רבים הביא את העולם למקומו היום. כל האנושות חייבת לכל האנושות.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s