שיעור הדתיים בארה"ב מצטמצם, אם כי…

מכון Pew שחרר עוד כמה נתונים מסקר גדול (35,000 איש) שממנו הוא פרסם נתונים כבר במאי, וזאת לגבי מגמות בדתיות בארה"ב. למרות שהוא נותן לממצאים את הכותרת "הציבור בארה"ב נהיה פחות דתי", התמונה קצת יותר מורכבת.

מצד אחד, האמונה באלוהים פוחתת: מ-92% מאמינים ב-2007 ל-89% ב-2014. כמו כן, מספר הבלתי מזוהים דתית, דהיינו המעידים שהם לא שייכים לשום זרם דתי, עלה באותה תקופה מ-16% ל-23%, שזה בהחלט משמעותי.

מצד שני, מבין המזוהים דתית יש עליה ברמת הדתיות: כיום 41% מהם מעידים שהם סומכים בעיקר על הדת בשאלות של טוב ורע, וזו עליה של 7% מאז 2007. גם שיעורם של אלה שמשתתפים בקבוצות תפילה וקוראים את כתבי הקודש עלה מעט בקרב המזוהים דתית.

נראה אפוא שמתגבשות כאן שתי קבוצות. אמנם בסך הכולל של האוכלוסייה האמריקאית יש פחות פעילות דתית ופחות הזדהות עם דת ממוסדת, אבל המזדהים – יותר פעילים.

זווית נוספת לחלוקה לשתי הקבוצות האלה היא הפוליטית: הבלתי-מזוהים הם כיום הקבוצה הדתית (אם אפשר לקרוא להם קבוצה) הגדולה ביותר מבין המצביעים למפלגה הדמוקרטית. מבין המצביעים למפלגה הרפובליקנית הקבוצה הגדולה ביותר היא זו של האוונגליסטים.

יש לזכור שהבלתי מזוהים הם צעירים יותר, ואילו המזוהים דתית הם מבוגרים. אותם צעירים נשארים בלתי מזוהים גם כשהם מתבגרים. כך שהמגמה היא הגדלת שיעורם באוכלוסייה.

עוד נתון מעניין: בסך הכולל של אוכלוסיית ארה"ב יש עליה בשיעור האנשים ש"מרגישים תחושה עמוקה של שלווה רוחנית" לפחות פעם בשבוע – מ-52% ב-2007 ל-59% ב-2014. גם שיעור המרגישים "תחושת פליאה לגבי היקום" עלה מ-39% ל-46%. כלומר לכאורה ארה"ב נהיית פחות דתיה אבל יותר "רוחנית".

ועוד נתונים חביבים: בין המאמינים באלוהים (וכמובן רבים מהבלתי מזוהים מאמינים) 64% תופסים את אלוהים כישות פרסונלית שאיתה ניתן לנהל מערכת יחסים, ו-29% תופסים את האל ככוח מופשט. ו-60% מהאמריקאים סבורים שהתנ"ך או כתב קודש אחר נושא את ה-word of God.

תגובה אחת

  1. האם אין משהו אלילי בתפיסת האל כישות פרסונלית, שאיתה ניתן לנהל מערכת יחסים?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s