ג'ון אוליבר צוחק על כנסיות ה-Prosperity theology

ג'ון אוליבר נכנס בז'אנר של נצרות אמריקאית שמקדישה את כל משאביה האמוניים בעשיית כסף. Prosperity theology קוראים לזה, וההנחה הבסיסית היא שאם תאמין מספיק, אלוהים ייתן לך הרבה יותר ממספיק. שורשי התופעה הזאת מגיעים עד לתנועות כמו ה-New Tought והכנסיית ה-Christian Science, שהתחילו כשיטות של ריפוי עצמי על ידי אמונה ומשם פיתחו תפיסה שכולנו מכירים מסרטי ניו-אייג' כמו 'בליפ', על פיה התודעה בוראת את המציאות וכו' וכו'.

בקיצור, אותם מטיפים מבקשים מהצופים בתוכניותיהם לשלוח אליהם כסף, ומבטיחים שעל פי מידת ההקרבה והאמון (נאמר, הקרבה ואמון בשווי 1000$) כך יבוא התגמול. הם עצמם עשירים כקורח, וטוענים בתוקף שהכסף שלהם הגיע מתוך אמונתם התמימה, ולא מתוך אמונותיהם התמימות של רבבות פותים שצופים בתוכניותיהם ושולחים להם את חסכונותיהם.

אוליבר מדגים את הנבזות והציניות שלהם היטב, אבל מה שלא אהבתי בדבריו הוא הזלזול שלו במערך החוקי-משפטי בארה"ב שמאפשר לכל הסיפור הזה להתנהל, ואף להיות נקי ממס. אוליבר מביע תמיהה על ההגדרות המעורפלות מאוד ל"דת" ו"כנסיה" שיש בחוק האמריקאי, אבל לא מבין שהחוק חייב להיות מעורפל, שהרי אם לא כן המחוקק יקבע מראש איך נראית דת ומי יזכה לכל החירויות המובטחות מתוקף חופש הדת. כמובן שזה עומד בניגוד גמור להפרדת הדת מהמדינה בארה"ב.

לכן כל הסיפור של הניצול המכוער של כל אותם אנשים הוא מחוייב המציאות. פשוט: ברגע שיש חופש אנשים ינצלו אותו גם לרעה. אבל מה לעשות, זה הרבה יותר טוב מאשר מצב שבו אין חופש.

(ואגב, אני לא ממש מתלהב ממנו. סטיוארט הרבה יותר מוכשר)

5 תגובות

 1. העניין הוא לא הגדרת הכנסייה וחופש הדת שמוגן בחוקה (ושמדבר על דת – religion ולא כנסיה – church). העניין הוא הפטור ממס בקוד של ה IRS, שמוענק לארגון כמו כנסייה (דת לא יכולה חייבת במס, כמובן).

  המתנגדים טוענים שמתן הפטור ממס הוא בדיוק הפרה של ההפרדה בין דת ומדינה שכן זו בדיוק מה שמחייב את המדינה (או מס הכנסה במקרה זה) להכריע אם מדובר בכנסייה או לא. כלומר, במצב היום, יש פקיד שומה שתפקידו להבדיל בין מוסד דתי ללא דתי. לדעת רבים זה אבסורד ולכן על המדינה לבטל את הפטור הכללי לכנסיות, ועל ארגונים דתיים להרשם כמו כל ארגון ללא מטרות רווח אחר.

  אהבתי

  1. אכן, עידן, אתה צודק לחלוטין. הבעיה אינה בחופש הדת (ב"ה!) אלא ב"תרגום" שלו למונחים כלכליים – קרי, לפטור ממס. זה הגורם לעיוותים עליהם הצביע אוליבר, ולעוד אחרים, כדוגמת המאבק ארוך השנים של הסיינטולוגיה להכרה כ"דת" רק כדי שיוכלו להיות פטורים ממס (וכמובן שמאבקם ה"דתי" הצליח רק בעקבות שורה של לחצים כלכליים ומשפטיים על ….. רשויות המס האמריקאיות).

   תומר, בלי קשר בכלל –
   ג'ון אוליבר הוא מעולה. הוא חריף, הוא אינטיליגנטי והוא לא אמריקאי, מה שמאפשר לו מבט שונה ביותר על התרבות האמריקאית (למשל במקרה הזה, קשה מאוד מאוד למצוא אמריקאים רהוטים – מחוץ לניו יורק… – שיבקרו את השיטה הדתית הזו, שעקרונותיה טבועים עמוק עמוק ביסודות התרבות האמריקאית, יחד עם הגעגוע למערב הפרוע והמחשבה שנשיאת נשק היא אחת מזכויות האנוש היסודיות). חוצמזה, הוא מצחיק! 🙂

   אהבתי

   1. בקשר לרישא של דברייך – אני מסכים. אפשר בהחלט לחשוב על אותו פטור ממס, למרות שיש גם טיעונים בעדו (דת היא מימד חשוב ביותר בחיי האדם, אולי המדינה רוצה לעודד דתות וכו').

    בקשר לסיפא, מצטער, אין מה להשוות לדעתי עם ג'ון סטיוארט. אוליבר טוב, והמבט הבריטי כמובן מרענן, אבל הכישרון… זה לא זה.

    אהבתי

    1. חס וחלילה לעודד דתות! זה לא עובד ככה כאן. אם זו היתה המטרה, הפטור היה סותר את התיקון הראשון לחוקה ומבוטל מיד.

     הטיעון המשפטי בעד הפטור הוא שאל לה למדינה לגבות כסף מארגונים דתיים שכן זה מפר את ההפרדה בין הדת והמדינה, ויש לשמור על אי מעורבות כלכלית של זו בענייני זו. כאמור, יש דעות לכאן ולכאן.

     אהבתי

 2. לא ממש הבנתי איזה הישג זה יהיה אם רשויות המס יבטלו את הפטור.
  במקום 3 מטוסים פרטיים יהיו להם שניים?

  אני חושב שהחשיבות העיקרית של התוכנית הזאת היא לעורר אמריקאים לתופעה הבזויה הזו, ואולי להפחית במקצת את קהל הפתיים. אמנם, הקהל שצופה באוליבר לא צופה במטיפים האלה (ולהיפך), אבל אולי יקומו כמרים בעלי השפעה ויגנו ביתר שאת את התופעה.

  אגב, בארה"ב יש בכלל כמרים בעלי השפעה רחבה או שכל כומר מוכר רק בקהילתו שלו?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s