פרה אדומה לבית המקדש

"פעילים המנסים להקדים את בניית בית המקדש איתרו זן בקר המתאים להגדרה ההלכתית של פרה אדומה המקראית, ומנסים לגדל פרה כשרה שהאפר שלה יאפשר ליהודים לעלות לכל חלקי הר הבית" מדווח ניר חסון ב'הארץ'.

הסיפור עם הפרה האדומה אינו חדש. החל משנות התשעים לפחות, כל שנה-שנתיים מוצאים איזו מועמדת להיות פרה אדומה או איזה זן מיוחד של פרות ג'ינג'יות שיש תקווה שיגדלו ושיהיה אפשר לשחוט אותן, לשרוף אותן, לערבב את אפרן עם מים ולטהר בעזרתן את כולנו מטומאת מתים. וטומאת מתים היא מה שמונע הלכתית להיכנס כמעט לכל תחום הר הבית.

הבעיה היא, כפי שמצטט אותי ניר חסון בכתבה להלן, שלא מספיק פרה אדומה. גם אם נמצא אחת כזאת הכהן שאמור לשחוט אותו צריך בעצמו להיות טהור. וכולנו כאמור טמאי מת. אם כך מי יהיה הטהור הראשון שיוכל לשחוט ולאפשר לכולנו להיטהר? יש כאן מעגל קסמים.

אני לא זוכר איפה קראתי שלפני שנים היו כמה משפחות שהתנדבו ללדת כוהנים ולגדל אותם בבית שבנוי על סלע גדול עד גיל 13, כלומר שהילדים לא יצאו מהבית כל ילדותם, כך שהם לא יהיו טמאי מתים ובגיל 13 יוכלו לשחות את הפרה האדומה. הסיפור לא הלך מפני שהמשפחות ילדו בנות, ואחר כך כבר פחתה המחוייבות.

אם כך איך ישחטו את הפרה הראשונה? הרב חיים ריצ'מן מסביר בכתבה שיש פתרון. ימצאו כהן טהור, איכשהו. אני מאמין שאכן כך. אם ירצו, ימצאו פתרון הלכתי. כדאי לזכור את זה: עבור מטרה חשובה מספיק, תמיד אפשר למצוא פתרון הלכתי. השאלה היא רק מה חשוב בעינינו.

8 תגובות

 1. איזה קשקוש. הנושא של הטהרה הוא בדיוק ההוכחה לכך שלא תמיד נמצא פתרון הלכתי; עובדה שבמשך קרוב לאלפיים שנה לא היתה טהרה בעם ישראל! בוא נגיד שלא הפגנת פה ידענות מופלגת.

  אהבתי

  1. אנונימי יקר,
   אתה טועה – זו בדיוק הוכחה למה שתומר כתב: "עבור מטרה חשובה מספיק, תמיד אפשר למצוא פתרון הלכתי. השאלה היא רק מה חשוב בעינינו".
   ובמילים אחרות: טהרה ובמיוחד כו שתאפשר עלייה להר הבית לא הייתה חשובה מספיק בכדי שיתאמצו וימצאו לה פתרון הלכתי.

   אהבתי

 2. זה בצחוק על פרה אדומה. זה פשוט סטירה! אנחנו ב 2015 או שלא?

  אהבתי

  1. סאטירה ולא סטירה.

   הערה : אני מניח שב2015, תפילין תפילה ובכלל אמונות דתיות נחשבות בעיני שכמותך כארכאיות.
   אם לא, לא ברור לי מה ההבדל בין פרה אדומה וקורבנות לבין ברית מילה או שבת.

   אהבתי

 3. http://www.haaretz.co.il/news/local/.premium-1.2687928
  "ברמת הנגב מבהירים: הפרה האדומה מיועדת לסטייקים ולא לבית המקדש
  לאחר שפורסם כי פעילים המנסים להקדים את בניית בית המקדש מתכננים לגדל זן בקר המתאים לפרה אדומה המקראית, מתברר כי החיות נועדו לשיווק בשר. מכון המקדש: ממשיכים בפרויקט כרגיל"

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s