מונופול הכשרות של הרבנות מאיים על רפורמת המזון של האוצר

בסופו של דבר מדובר בכסף. הרבה מאוד כסף. כסף שעולה לנו, והולך ישר לרבנות הראשית לישראל.

מתן חודורוב הסביר את זה אתמול בפינתו 'אנליסט': על פי החוק החדש שמציעה ש"ס יבואנים לא יהיו יכולים לייבא מוצרי מזון *כשרים* מחו"ל מבלי לרכוש *עוד* כשרות מהרבנות. זה ישתק את "רפורמת הקורנפלקס" שמתכנן משרד האוצר, שתאפשר ליבואנים לייבא מוצרים מאיפה שהם רוצים. למשל להביא איזה קונטיינר של חמאת בוטנים 'סקיפי' מטורקיה (למשל), ולמכור אותו בחצי מחיר.

רגע, אבל מה עם הכשרות? אל דאגה, המוצר כבר מוכשר על ידי האיגוד האורתודוקסי, OU, שמכשיר מזון בארה"ב ושכל יהודי שומר כשרות אוכל ממנו בלי בעיה כשהוא בחו"ל. הרבנות פשוט דורשת לרכוש *גם* את הכשרות שלה. למה? כסף. הרבה מאוד כסף.

אם יעבור החוק החדש של ש"ס, יהיה לא חוקי להסתמך רק על הכשרות של OU. המונופול של הרבנות על הכשרות יתהדק. עוד כסף יזרום לקופותיה. ולנו המוצרים יעלו יותר. כל מוצר כשר יהיה חייב להיות מוכשר פעמיים, וזה יעלה עוד. יבואנים קטנים אפילו לא ינסו להתחרות בגדולים, כי לא יהיה להם כסף – או גישה (הרי יש כאן הרבה קומבינות ושחיתויות) – לרבנות.

חודורוב מביא חוות דעת שגיבשו כלכלני אוצר, אשר קובעת ש"העלות העודפת הנובעת ממונופול הרבנות על שירותי כשרות מוערכת ב-300 מיליון שקלים בשנה על שוק המזון, והיא צפויה עוד לגדול ככל שהצעת החוק [של ש"ס] תאושר".

גם ראשי ארגוני מלונאי ישראל שיגרו לאחרונה מכתבים לחברי ועדת השרים לחקיקה כדי לעצור את הצעת חוק, שצפויה לעלות (שוב) ביום א' בממשלה. ראשי הארגונים טוענים כי "למתן מעמד של מונופול לרבנות הראשית ו\או לרב המקומי, ישנן השלכות כבדות על התייקרות מחירי המזון, וזאת לאור העובדה כי מונופול מוביל, בדרך לכלל, לעליית מחירים. כבר כיום, לפני ההחמרה המוצעת בחוק, עלות הכשרות הינה כבדה ביותר, ובתעשיית המלונאות, כמשל, היא מגיעה ל3% מהעלויות, קרי: למאות רבות של מיליוני שקלים בשנה למלונות!"

אז למה אותו מוצר, שמוכשר כבר על ידי האיגוד האורתודוקסי בארה"ב, אותו מוצר ששומרי מצוות אוכלים בארה"ב, צריך להיות מוכשר שוב בארץ על ידי הרבנות הראשית? כסף, זה הסיפור. כסף עבור עסקני הרבנות. וזה כסף, אגב, שמקשה ויקשה בעיקר על השקופים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s