בעד חופש דת – חלוקה על פי מפלגות

בהמשך לסטטוס הקודם, שימו לב לממצאים המעניינים מאוד להלן. מדובר באותו סקר, והטבלה לקוחה מההודאה לתקשורת של עמותת חדו"ש. אפשר לראות כאן חלוקה של המשיבים לשאלה בדבר השוואת התנאים של הזרמים הלא-אורתודוקסים לזרם האורתודוקסי במדינת ישראל. בעומק הדברים לדעתי זו שאלה שנוגעת לא רק לגישה כלפי חופש דת, אלא גם באופי הזהות היהודית של המשיב: האם מרכז הכובד של זהותו היהודית הוא לאומי-ציוני-חילוני, או הלכתי-מסורתי-אתני. שימו לב: אני מדבר על מרכז כובד, לא על חלוקה חדה. ברור שבקרב רבים יש תמהיל מורכב.

image

כשמבינים את זה כך רואים שהחלוקה למען שוויון וחופש דת חופפת פחות או יותר את החלוקה של ימין מול מרכז ושמאל, ואת החלוקה של דתיים + חרדים + חלק גדול של המסורתיים (שאפשר לאפיין אותם כימנים יותר) מול חלק אחר של המסורתיים (שמאלנים יותר) וחילונים. גם החלוקות האלה גסות מאוד, וכדאי לפלח את הנתונים באופן מדוייק יותר, אבל גם מתוך הראייה ברזולוציה המאוד ענייה הזאת אפשר להעלות מסקנות מעניינות.

אחת מהן היא שקו השבר בין ה"שבטים" בישראל עובר לא רק ביחס לשאלות כלכלה וביטחון, אלא גם ביחס לשאלות דת ומדינה. זה לא חדש, וכבר היו שהרוויחו מהמתח שסביב השאלות האלה: מרצ, רפול, שינוי, ליברמן. שימו לב שמי שהרוויח בעיקר היה המרכז, לא השמאל. הסיבות לכך רבות, אבל גם, לדעתי, מפני שרבים מהמבקשים חופש דת מבקשים בד בבד גם יהדות לאומית חזקה, או זיקה אחרת לזהות היהודית (למשל, חיבה למסורת או היות המנהיג ניצול שואה). הם לא וויתרו על הזהות היהודית שלהם, אלא המירו אותה ללאומיות (בעיקר). היהדות חשובה להם, אבל לא האורתודוקסיה. (גם) לכן התאים להם יותר להצביע שינוי ולא מרצ.

מי ירוויח מקו המתח הזה בעתיד? במצב בו הממשלה נכנעה לכל דרישות המפלגות החרדיות, ולא צפויה להציג התקדמות כלשהי בענייני הסטטוס קוו של דת מדינה, וזאת בניגוד גמור, כפי שניתן לראות מסקר זה (ומסקרים אחרים), לעמדת רוב האזרחים היהודיים, צפויה להרוויח מזה מפלגה שתהיה לאומית, מרכזית, בעלת זהות יהודית ברורה, אבל שתחרוט על דגלה רפורמות בתחום דת ומדינה ויתר חופש לפרט. כלומר יש עתיד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s