מספר ההפלות בארה"ב יורד. השאלה היא למה.

בין 2010 ל-2013 ירד מספר ההפלות בארה"ב ב-12%. זה נתון מדהים והשאלה היא למה. זה לא משום שהרפובליקאים, במדינות בהן הם שולטים, עושים הכל כדי להקשות על ביצוע הפלות (חוקיות). הם עושים, אבל אותה ירידה במספר ההפלות נמצאה גם במדינות בשליטת הדמוקרטים. אז מה כן?

תשובה אחת, שמובאת בכתבה להלן, היא שמדובר בשיפור בחינוך המיני ובגישה לאמצעי מניעה. לי זה נשמע מאוד לא סביר. ודאי שאין שיפור בחינוך המיני בכל מדינות ארה"ב, וממילא לא נראה לי שחינוך מיני פועל כל כך מהר ובכזאת יעילות.

תשובה שונה היא שהתפוצה והזמינות והאיכות העולה של טיפולי אולטרסאונד מאפשרת לאמהות לראות את העובר שלהן בצורה ברורה, ולפתח אליו רגשות. ברגע שהעובר נתפס כיצור אנושי, או אפילו כיצור בעל תודעה, קשה יותר לפגוע בו.

זו תשובה שנתנו כבר רוברט פוטנם ודיויד קמפבל במחקר המרשים שלהם על הדת בארה"ב, American Grace. הם שמו לב ששלא כמו בתחומים אחרים (יחס למין לפני הנישואים, יחס להומוסקסואליות וכו'), בנוגע להפלות האוכלוסייה בארה"ב, ואף הדור הצעיר, אינם נעים לעבר הקוטב הליברלי בצורה מובהקת. אחת ההשערות שלהם היתה שזו הסיבה.

לי נראה שיש בזה אמת. אם אכן כך, יש כאן מקרה מעניין מאוד: אותה רגישות שמעצימה ומשכללת את השיח סביב הטרדות מיניות, אותה רגישות שדוחפת אותנו להכיר בזכותם של להט"בים לממש את אהבתם ולהתחתן, אותה רגישות שמשכנעת יותר ויותר אנשים במערב להפוך לצמחונים וטבעונים, היא שמקרבת אנשים בעניין הפלות דווקא לצד השמרני: העובר נתפס כיצור חי, ואנחנו מעוניינים לכבד את זכותו לחיים, לשלמות הגוף, ולא לגרום לו סבל.

4 תגובות

  1. ייתכן שהירידה במספר ההפלות נובעת מהשימוש הגובר בגלולת "היום שאחרי". הגלולה, שהפכה לנפוצה, לנגישה ולפופולרית ביותר, מפחיתה באופן משמעותי את מספר ההריונות הבלתי-רצויים ומכאן גם את מספר ההפלות.
    השערה זו תואמת גם את הנתון על הירידה במספר הלידות של צעירות.

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s