חתונה ברבנות – טעות חמורה

זה לעומת זה עשה אלוהים.

אני חוזר ממש עכשיו מעריכת חופתם של זוג ישראלי מקסים, שבחרו לא להתחתן ברבנות אלא לקחת ריבונות על החופה שלהם, לנהל דיאלוג עם המסורת ולהטעין אותה בעולם הערכים שלהם: הכלה נתנה טבעת לחתן ודיברה תחת החופה, נשים בירכו בשבע הברכות לצד גברים, והכתובה היתה התחייבות הדדית של הזוג, ולא שטר קניין. הם לא חויבו להביא פתק מהמקווה, לא עברו "הדרכת כלות", ואם חס וחלילה משהו יקרה, לא יהיו נתונים לחסדיהם של דיינים שמזלזלים בהם ובאורח חייהם.

מנגד היום בעיתון 'הארץ' מתראיין הרב דוד סתיו, שאין לחשוד בו שהוא תומך בנישואים מחוץ לרבנות, ומזהיר בפירוש מהמצב החדש בו בתי הדין ומינויי הדיינים נתונים בשליטת ש"ס: "השאלה אם תהליך גירושין יקח חצי שנה או ייסחב שלוש וארבע שנים תלוי באופיו של הדיין שיישב בבית הדין", הוא אומר. וכל שנה עוברים בבתי הדין 11 אלף זוגות שמתגרשים. ועוד לא דיברנו על תנאי הגירושין תחת הלכה פטריארכלית במובהק.

נדמה לי שהמצב החדש סוגר את השאלה הזאת, אם אי פעם היתה: להתחתן ברבנות זו טעות חמורה.

6 תגובות

 1. אתה טועה באמירה שנישואין לא במסגרת הרבנות (או אפילו יחסים של ידועים בציבור) מבטיחה שבני הזוג לא יהיו נתונים לחסדי הדיינים.
  בתי הדין הרבניים יכולים למצוא בקלות למצוא הצדקות לטענה שבני הזוג נשואים ע"פ ההלכה, ובכך לקבל סמכות על גירושיהם.
  ההמנעות שלהם עד כה מלעשות זאת היא החלטה פוליטית.

  אהבתי

  1. עדיין אם יש כתובה לא סנדרטית או גט על תנאי או כל הסדר אחר לפי ההלכה, הדיינים מחויבים לפעול לפיו.

   אהבתי

   1. לא בכל מקרה. בעניינים שונים הם נתלים בכל מיני פסיקות נידחות כדי להגיע לתוצאה הרצויה להם (לשם ההגינות צריך לומר שגם שופטים עושים תרגילים כאלה).
    יש דעות שגורסות שגט על תנאי אינו תקף, ואם בתי דין ירצו להכשיל את זה, הם יסתמכו עליהן.

    אהבתי

    1. אם עורך התנאים הלא סנדרטים והגט על תנאי יהיה חכם הלכתי ידוע ומכובד, קשה לי להאמין שהדיינים יצאו נגדו. לדעתי יש הרבה בעיות משותפות לבתי המשפט ולבתי הדין.

     אהבתי

     1. כשתמצא רב מספיק סמכותי בציבור החרדי שיעשה את זה, נדבר. עד אז, צריך להכיר בזה שזה בעיקר צעד מחאתי. אני לא מזלזל בזה, להיפך, אבל זה אפילו לא בסביבה של משהו שיכול לגרום שינוי יסודי במצב.

      אהבתי

 2. הבעיה שרוב הזוגות לא מודעים לצורך במדינת ישראל לקחת ריבונות על תנאי הקשר ביניהם ופרוקו ומסתפקים בברירת המחדל הבעיתיות שהמדינה מספקת.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s