תחזית דתות בארה"ב עד 2050

כמה דברים מעניינים בתחזית* של Pew לגבי ההרכב הדתי של ארה"ב ב-2050.

• המוסלמים יהפכו לקבוצה הדתית הלא-נוצרית הגדולה ביותר, ויעקפו את היהודים. למה? ילודה גדולה יותר (2.8 ילדים לזוג מוסלמים לעומת 1.9 ליהודים), וגיל חציוני צעיר יותר. עוד סיבה היא הגירה של מוסלמים לארה"ב.

• החוקרים מציינים שלצורך הערכת מספר היהודים הם מחשיבים רק את היהודים הדתיים, ולא את אלה שהם אתאיסטים, אגנוסטים או לא-מזדהים. כאן יש כמובן הטייה "נוצרית", כלומר התייחסות של החוקרים לדת כאילו היא עניין של אמונה. אנחנו יודעים שהיהדות אינה תלויה רק באמונה. בפשטות, מדובר באתנוס, בעם, שההזדהות איתו לא קשורה רק ליחס כלפי האל. מבחינת החוקרים, יהודים שאינם מאמינים עוברים לקטגוריה של ה-unaffiliated, כלומר לבני בלי דת. כאמור, זה לא בדיוק נכון במקרה הזה (רבים מאותם יהודים אכן מפסיקים להזדהות כיהודים, אולם אחרים לא).

• קבוצת ה-unaffiliated גדלה. אלה חילונים, אם כי חשוב לומר שרק מיעוטם אתאיסטים. הם לא רואים את עצמם כשייכים לשום כנסייה או זרם רשמי, אבל זה לא אומר שהם לא מאמינים במשהו, או נמצאים במסע רוחני. מה שזה כן אומר הוא שכוחה של הנצרות בארה"ב הממוסדת בירידה. את זה אנחנו רואים בברור כבר היום.

• על פי התחזית* ב-2050 יהיה שוויון במספר היהודים והבודהיסטים. גם מספר ההינדואיסטים לא רחוק מאחור. כל זה בעיקר בעקבות הגירה של שתי הקבוצות האחרונות. נחמד.

• בסך הכל שיעור הלא-נוצרים בארה"ב צפוי* לגדול עד 2050 מ-5% ל-8%.

2015-04-17_073533

* זכרו תמיד לקחת תחזיות דמוגרפיות בעירבון מאוד מוגבל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s