ראייה נאה לתזת "הזהות" שהצגתי

ראייה נאה לתזה שהצגתי על חשיבותה של הזהות בנסיקתו של נתניהו בימים האחרונים של מערכת הבחירות. הדובר הוא קובי חליוה, מפוטר כי"ל מבאר שבע, נשבע הפעם לא להצביע ליכוד, אפילו "שיפלו עלי טילים, אבל שהילדים שלי לא יהיו רעבים". מה גרם לו להצביע בסוף ליכוד? להלן תשובתו מתוך כתבה של עודד שלום (המוסף לשבת, ידיעות אחרונות, 27.3, עמ' 10).

20150328_193001

שימו לב לדגש על הפחד מ"הערבים", ועל המילים בהן הוא משתמש: "מה עם הבית של הילדים שלי". לא הבית הפיזי שאין ולא יהיה להם כסף לקנות. הבית היהודי שלהם. כלומר: זהותם, זהות ילדיו.

במוסף מוצש של מקור ראשון (רחלי מלק-בודה, "נפלו ברשת", עמ' 24) מספר צוריאל שרון, שעבד עבור הליכוד, שהשטח הליכודי היה מת, אבל שבעזרת פילוח מצביעים הם הצליחו להגיע לבין 800 ל-900 אלף איש שאליהם שלחו מסרונים. "יש הלימה ברורה בין המסרונים ששלחנו לערים ממוקדות ובין שיעורי ההצבעה שלהן. זה משהו שיכולנו לבחון ברמה של שעות ודקות." זה הסיפור.

5 תגובות

 1. תודה על הפוסט תומר . עם כל הכבוד , מכל הבחינות נשמע מופרז קצת . אם תשים לב למתח הזמנים , הרי – בעקבות המסרון , ובתכוף ממש , הוא התחיל לדמיין עלק שאוטוטו : " הערבים עולים על המדינה ….ואחר כך , עם הוודקה והמסרון , הוא בעצמו מודה שראה : " סרטים …." ופסיכוזות של פחדים .

  מה יש לנו פה : אוטוסוגסטיה פשוטה קרוב לוודאי . הוא היה ממילא בפרה דיספוזיציה להצביע ליכוד , הטענות היו קתרזיסיות ( לפני ההצבעה ) ואחר כך , הוא אילתר סובלימציה או נכנע לאוטוסוגסטיה שהיא ממילא פרה דיספוזיטיבית .

  אתה באמת מאמין שהוא חשב שפרעות תרפ"ט משהו לפתחנו ? הרי על פי ההתמצאות שלו הבסיסית , ברור שידע ש – 15 מנדטים אפילו : " הרשימה המשותפת " לא תביא !! בוא נניח – 18 מנדטים , הרי זה מעל הראש , ואיך יעלה ויוריד הרבה , אפילו לא היה שולט במספרים וסקרים ? ובכלל הם לא מכירים את ביבי ? לא מכירים מניפולציות דנן ? אין צורך להפריז !! התופעה הרבה יותר עמוקה מנאום קונקרטי סוגסטיבי של ביבי . היא קשורה או בעיקר חבוקה בדמות האב הפנתיאונית , אבי האומה , שביבי כרגע , הוא השורד היחיד בה , בקושי , אבל שורד איכשהוא . תודה

  אהבתי

  1. הפוך, גוטה.
   הפחדים כאן הם קמאיים וקיומיים. הקיום מקדים את הזהות.
   לא פרעות תרפ"ט בפתח, אלא עליית השמאל, הפעם ביחד עם "הערבים". וכמו שהם "מכרו את המדינה" באוסלו, הם יעשו זאת גם עכשיו.
   לאור הכשלונות באוסלו, ובנסיגות מלבנון ומעזה – יש בסיס לפחדים האלה. אין שום דבר "לא רציונלי" בהצבעה הזו.

   אהבתי

 2. לא ברור לי למה הגעת לדרשנות המפולפלת על "בית" כ"זהות". כוונת הדובר פשוטה – הוא חשש ממה שיקרה למדינה (הבית שלו, שלהילדים שלו) אם השמאל והערבים ישלטו במדינה. מה לעשות, חלק גדול מהציבור תופס את מה שמתרחש כאן במאה האחרונה כעימות בינינו לבין העולם הערבי, ולא מוצא חן בעיניו שהערבים (=מי שהוא תופס כבעלי בריתם) ישלטו כאן.

  אהבתי

  1. אבל למה שאדם כזה יצביע בכלל הצבעה כלכלית? הוא חוגג על אנטריקוט, כבר אווז, דה בסט. מפוטרי כ.י.ל רובם בכלל לא אנשים עניים. אלה אנשים שחיו והתפרנסו שנים ארוכות בתנאים טובים בהרבה מאלה של רוב העובדים במגזר הפרטי (=רוב העובדים בארץ. קרי, החציון, סביבו ומתחתיו). אם עליהם בנה המחנה הציוני שיצביעו הצבעה כלכלית על "יוקר המחיה" ו"רעב", ואחר כך התפלא נורא על שלא עשו כך, אז משהו בחשיבה של המחנה הציוני מוטעה.

   האיש נשמע לי כמו מי שמההתחלה ועד הסוף הצביע לא מתוך מצוקה ועוני. הוא חשב שלא יצביע לליכוד מתוך תחושת בגידה: הליכוד הרעו לו את התנאים בהשוואה למה שהיה לו עד עכשיו, בגדו בהסדר שהיה לו איתם, והוא יבוא חשבון עם מי שעשה לו את זה. הילדים שלו לא היו מעולם רעבים ואם הוא חוגג על אנטריקוט וכבד אווז (ומציין זאת בהדגשה יתרה, יש לומר) אז אני לא חושבת שהוא באמת בחרדות שהם יהיו רעבים. הוא עבר מהצבעת בגידה אישית להצבעת בגידה לאומית. זה הכל. הדיבור על "לא אצביע ליכוד כדי שהילדים שלי לא יהיו רעבים" היה כי זה נשמע יותר טוב מ"לא אצביע ליכוד כי הליכוד זימבר אותי כלכלית", ואולי גם כי לומר שהילדים שלך יהיו רעבים עשוי להביא לביטול רוע הגזירה של הפיטורים.

   "יש עתיד" וכחלון, יש לומר, רואות את התמונה ומדברת לאנשים דרך זה: עוני ומצוקה הם דבר השוואתי. אנשים משווים את מצבם למה שהיה לפני חמש שנים, או למה שהם רואים (או חושבים שרואים) במגזרים אחרים, אצל אנשים אחרים או במדינות אחרות. לפי זה הם כן עשויים להצביע.

   אהבתי

 3. ראיה נאה שבהשפעת וודקה ואלכוהול נתניהו יכול לשכנע להצביע עבורו בטיעונים מגוחכים כגון "הערבים עולים על המדינה".

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s