הרב יצחק יוסף מתבקש להתפטר

2015-02-19_142936

הרב הראשי יצחק יוסף קובע כי לא יאשר גיורים שבוצעו על פי חוקי מדינת ישראל. סמכותו של הרב בהלכה היא ברורה וזכותו לאמונתו ופסיקותיו שמורה עמו. עם זאת, במידה ולא יהיה מוכן לאשר גיורים שבוצעו על פי חוק דינו אחד: להתפטר או להיות מפוטר.

הרב הראשי הוא נציג ציבור וסמכותו כרב ראשי מגיעה אף היא מחוקי מדינת ישראל. שכרו נגבה ממשלם המיסים והוא חלק מהמנגנון הבירוקרטי של המדינה. במילים אחרות: הוא פקיד. מרגע שהסכים לקבל על עצמו את תפקיד הרב הראשי הוא הכיר בסמכותה של המדינה לחוקק חוקים בתחום הגיור. מרגע שהוא לא מכיר בזכות הזאת – יתכבד ויפנה את מקומו.

ככה זה כשדת מזווגת עם מדינה. הילדים לפעמים דומים יותר לאבא, לפעמים יותר לאמא.

ולפעמים מבינים שצריך דחוף טיפול זוגי.

8 תגובות

 1. אני לא מסכים עם הרב יצחק יוסף אבל חייבים לשאול : הרב הראשי חבר בבית הדין הרבני העליון.

  האם זה נכון גם לשופט? הרי גם שופט הוא נציג ציבור וסמכותו מגיעה אף היא מחוקי מדינת ישראל. שכרו נגבה ממשלם המיסים.

  למה לרב ראשי לא נתונה הסמכות לפרש את החוקים הדתיים של המדינה?

  אהבתי

  1. אני חושב שמה שאתה בעצם מכוון לשאול זה האם גם הדיינים רשאים לנהוג ב"אקטיביזם שיפוטי" ולהחליט שחוקי הרשות המחוקקת הם "לא חוקתיים הלכתית".
   בשאלה האם השופטים כפופים לחוק? כמובן, הם חייבים לשפוט על פי החוק.

   אהבתי

   1. אני לא חושב שאנחנו חולקים. אתה עונה את התשובה המשפטית-פורמלית (כלומר קיימת משמעות מסוימת שאיננה תלויה בפרשנות ל"חוק" והשופטים קובעים אותה) ואני מציין שכיוון שהסמכות הפרשנית של השופטים בישראל היא למעשה מוחלטת ואין אחריה עוררין – הם קובעים את ה"חוק".

    אהבתי

  2. שופט פועל תחת עיקרון הפרדת הרשויות. כל מהותו היא פרשנות החוק. רב ראשי הוא פקיד של המדינה. כל מהותו נקבעת על ידי המדינה ("רב ראשי של מדינת ישראל" זו המצאה של מדינת ישראל) והוא חלק מהמנגנון הבירוקרטי שלה.

   אהבתי

   1. או : גם שופט הוא "פקיד" של המדינה. אבל קיבלנו החלטה שלטובת פירוז הסמכות של המדינה, וכדי למנוע עריצות, עדיף לחלק אותה למספר גופים (כולם "פקידים") ולא להפקיד בידי אף אחד מהם סמכות מוחלטת.

    אהבתי

 2. לא מדויק.
  או שאכפת למדינה מדעת הרב הראשי, או שלא. אי אפשר מצד אחד לגייר כנגד דעתו, ומצד שני להחתים אותו, על אפו וחמתו, על גיורים שנוגדים את דעתו ההלכתית.

  אהבתי

 3. ל מרות האבחנה לא הייתי ממליץ עליך כמטפל זוגי.אולי כעורך דין לצורך גרושין

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s