דני דיין על סרבנותה של הציונות הדתית להפוך ממגזר לעם

2015-02-09_221128

דני דיין מסכם את מסע הפריימריז שלו במעגלי הציבור הציוני דתי. השורה התחתונה: "אוסף האנשים המעולים שפגשתי מרכיבים מגזר שהפך בן ערובה לצרכיו (ותקציביו) הסקטוריאלים ולמחלוקותיו הפנימיות."

תקציבים לחינוך, להתנחלויות, לגרעינים טורדניים, למנהלת הזהות היהודית וכו' וכו' וכו'. הכל נכון, אבל לדעתי דיין לא מבין את גודל ועומק המכשול בדרכה של הציונות הדתית להפוך, בפרפרזה על דברי בן גוריון, ממגזר לעם. כפי שכתבתי ב'הארץ' לפני כשבוע, העניין הוא עקרוני הרבה יותר, ונוגע להלכה ולתפיסת העולם שמגיעה יחד איתה. אם לצטט את עצמי: "הציונות הדתית נמצאת במתח מתמיד בין הרצון להנהיג את העם לבין הרצון להיבדל ממנו."

האתגר של הציונות הדתית, אם היא אכן רוצה להפוך ממגזר לעם (וחלקים גדולים בה לא רוצים) הוא להפוך את המתח הזה ממכשול ומעצור למקור אנרגיה. אני לא יודע איך, אבל אני מתאר לעצמי שזה אפשרי. בינתיים נראה ששמרנות רעיונית, טהרנות חברתית וחמדנות תקציבית מונעים אפילו את המחשבה על כך.

4 תגובות

  1. תודה. שורק באמת מתאים לכאן, שהרי הוא מדבר בעצם על שינוי כללי של ההלכה. הוא מבין שהיא מחסום שניצב לקראת ההפיכה ממגזר לעם.

   אהבתי

   1. שלום תומר. כ"סרוג" אני מתאכזב לא אחת מדברים שאתה כותב על הציבור הדתי-לאומי. מחד, אתה מציג תיזות מעניינות, מנומקות ומעוררות מחשבה, מאידך אתה שוגה ומפספס שוב ושוב. דוגמה קונקרטית – המאמרון לעיל. למה "גרעינים טורדניים"? מעבר לבדיחה החצי-שנונה, למה? מה רע בהם? למה הרמז הפסיכולוגיסטי המכוער? ולמה ההכללה?

    תן דעתך על כתיבתו של יואב שורק. הניתוח שלו של הציבור הדתל"י מצויין מכיוון שהוא חש אותו מבפנים, עד אחרון הניואנסים.

    אהבתי

    1. קודם כל, אכן בדיחה. לא צריך להגזים עם הפרשנות. אבל כן, הגעינים האלה פעמים רבות עושים אף גרוע מלהטריד את המקומים. הם מתנשאים, נכנסים לאיפה שלא רוצים אותם, ובנוסף לכל מקבלים את התקציבים שהיו יכולים לעזור למקומיים. כל זאת בלי להכחיש שיש גרעינים נפלאים שעושים טוב.

     ואני מכיר את יואב שורק היטב. ומעריך אותו מאוד, למרות שלאחרונה לדעתי הוא עיוור לכמה וכמה יסודות מרכזיים בהוויה הנוכחית.

     אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s