רודולף שטיינר והיהדות בגליון 'אדם עולם' החדש

רובכם לא שמעתם עליו: מגזין 'אדם עולם', מגזין עצמאי המתבסס על תפיסת העולם האנתרופוסופית, הפונה לקהילה האנתרופוסופית בארץ. הוא יוצא כבר שנים וכתבתי עליו (ואף בו) בעבר, אבל לאחרונה חלה בו התפתחות מעניינת: יונתן לוי התמנה לעורך. לוי, לבד מהיותו ידיד ותיק, הוא אחד האנשים המוכשרים והמעניינים בישראל, ובעצמו בעל ייחוס (במלעל) אנתרופוסופי מכובד. וכבר בגיליון הראשון הוא מפציץ: אנתרופוסופיה ויהדות.

ולא סתם, אלא טיפול ייסודי, מזעזע אמות סיפים, ביחסו של רודולף שטיינר מייסד התנועה אל היהדות. מובא מאמר של דניאל שליט, בעברו אנתרופוסוף וכיום מההוגים המעניינים של הציבור הציוני-דתי, ראיון עם מובילי הגנים האנתרופודוסים שמשלבים בין יהדות לבין עקרונותיו של שטיינר, מאמר של יפתח בן אהרון על התיקון הראוי ליהדות לדעתו, ראיון עם ד"ר ישראל קורן, גם הוא בעבר אנתרופוסוף ובהווה מבקר קשה של האנתרופוסופיה בשם היהדות, ועוד ועוד (באמת: ועוד ועוד). וגם מובא בגליון טקסט של שטיינר עצמו על הציונות.

כן, מסתבר שב-1897, כמה ימים(!) אחרי הקונגרס הציוני הראשון, ראה לנכון רודולף שטיינר להזהיר את הציבור הרחב, ובעיקר את היהודים, מפני התנועה הציונית הצעירה. ולמה צריך להזהיר? מפני שעל פי שטיינר מדובר בהזיות מסוכנות של מנהיגי יהודי אירופה. שטיינר מבקר את הרצל ונורדאו שאינם מבינים שהאנטישמים הם "אנשים לא מסוכנים", ומאידך מוכרים ליהודים אשליות חסרות בסיס. האנטישמיות לדעת שטיינר היא תופעה ילדותית, חסרת כוח אמיתי, ובוודאי בטלה אל מול זרמי הנאורות והאמנציפציה השוטפים את אירופה. עתידם של היהודים על פי שטיינר הוא רק באירופה, תוך התמזגות והטמעות בעולם הנוצרי. לכן על פי שטיינר

גרועים בהרבה מהאנטישמים הם המנהיגים חסרי הלב של יהודי אירופה, האדונים הרצל ונורדאו. מהיתולי ילדות לא נעימים [התופעות האנטישמיות – ת.פ.] הם יוצרים זרם עולמי [הציונות – ת.פ.]. מעשי לצון לא מזיקים הם עבורם אש תותחים איומה. הם המפתים, המדיחים את עמם. […] האם האדונים הרצל ונורדאו באמת מאמינים באפשרות הקמתה של ממלכה בפלסטינה, אינני מסוגל לקבוע. מתוך כבוד לאינטליגנציה שלהם אני מניח באופן היפותטי שהם אינם מאמינים בכך. […] התנועה הציונית היא אויב ליהדות. מוטב לו יראו היהודים נכוחה את אותם אנשים המציירים עבורום רוחות רפאים.

בום. רודולף שטיינר, האיש שהתיימר להחזיק ב"דעת העולמות העליונים", האיש שתווה סכמה הגליאנית כוללת של כלל ההיסטוריה הקוסמית מהבריאה ועד הגאולה, שוגה בהערכת חסר מזעזעת הן של האנטישמיות האירופאית והן של התנועה הציונית.

יונתן לוי הפיק גליון חתרני, אמיץ, מנער ומעורר, גליון היסטורי שייזכר עוד שנים בתנועה האנתרופוסופית הישראלית. אם אתם מתעניינים ולו במעט בענין, כדאי לכם לשים ידכם עליו.

אתר כתב העת

Scan10019

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s