חב"ד: הזרם הגדול בארה"ב

מאמר לדעתי חשוב מאוד של שמואל רוזנר פורסם לפני כמה ימים. רוזנר מצביע בו על הזרם היהודי-אמריקאי שחומק תחת סקר אחרי סקר, אבל שהינו משמעותי ביותר לעתיד יהדות ארה"ב – חב"ד. יש כיום 959 מרכזי חב"ד בארה"ב. אם נשווה זאת, כותב רוזנר, ל-859 בתי כנסת רפורמים, הזרם היהודי הגדול ביותר כיום, נגלה שחב"ד מציעים "שירות" ביותר מקומות מאשר התנועה הרפורמית. ולמי הם מציעים שירות? על פי רוזנר מחקר של פרופ' Ira Sheskin גילה ש25% מבאי בתי חב"ד הם יהודים אורתודוקסים, 32% קונסרבטיבים, 19% רפורמים ו-23% לא מזוהים בשום זרם. כלומר מדובר בחתך רחב של יהדות ארצות הברית כולה, וממילא ב"זרם" בלתי רשמי שמשפיע על יהדות ארה"ב כולה.

חלק מהפופולריות של חב"ד מגיעה בכך שהיא מציעה בדיוק את מה שהרבה יהודים אמריקאים רוצים: שייכות ללא מחוייבות (אפילו לא בתשלום דמי חבר, אפילו לא לקהילה). חב"ד מציעים בעצם יהדות מתווכת: תגיע, אנחנו נעשה את מה שצריך ואתה תשתתף איך שבא לך. האנשים שבאים למרכזים שלהם אינם שומרים מצוות (כן, גם האורתודוקסים שבהם, וראו הלינק להלן).

מסתבר, כפי שכתבתי פעם, שהחסידים משמשים ככמרים: הם העומדים לפני ציבור ההדיוטות ועורכים "טקסים". לרוב זה לא קורה יותר מפעם בשבוע – בכנסיות בימי א', בבתי הכנסת בשבתות. בשאר הזמן בעלי-הבתים חוזרים לבתיהם, לחיים בהם לרוב לדת אין נוכחות ממשית. בשונה מהמבנה הקהילתי הקלאסי של היהדות, בו "תפעול" הדת מבוצע על ידי כולם ואף נצרך שיהיה מבוצע על ידי כולם (חשבו על מצוות המניין, או על כך שאין מקבלים עדים שאינם שומרי מצוות), היהדות שחב"ד מציעה היא יהדות היררכית בה האליטה משחקת את המשחק הדתי ואילו ההמונים בעצם פטורים ממנו, וניזונים מהדתיות של אלה שמעליהם. אלה בתורם ניזונים מרוחו של הרבי, שנמצא אף מעליהם ומקשר בינם לבין האל. כלומר מדובר בעצם במודל הקתולי של מסדר נוצרי (כפי שכבר הבחינו מזמן יוסף דן ויעקב כ"ץ).

בצורה כזאת חב"ד עונה על הצרכים של חלק לא קטן מיהדות ארה"ב, שאת זה בדיוק הוא רוצה. וכך היא מעודדת את המעבר לסוג שונה של יהדות.

2014-12-19_133753

7 תגובות

 1. רק להוסיף עוד גוון (אנקדוטאלי) לסיפור. יש לי שני חברים, יהודים אמריקאים, שכאשר הם הולכים לבית הכנסת, הם הולכים לזה של חב"ד. שניהם אתאיסטים ובוודאי שאינם שומרי מצוות, כך שאין חשש לדתיות יתר, אבל הם אוהבים את אחוות הגברים, את העברית המוזרה, את ה"פרימיטיביות" (במובן החיובי, לא השלילי) של העניין. זה נראה להם מוחשי, גס וחי יותר מהטקסים (המשעממים והמטריחים למדי, אני מודה) שבבית הכנסת הרפורמי עם הפרשנויות המתחכמות.

  אהבתי

 2. "היהדות שחב"ד מציעה היא יהדות היררכית בה האליטה משחקת את המשחק הדתי ואילו ההמונים בעצם פטורים ממנו"

  הרשה לי לחלוק על קביעה זו, ברור שאין כפיה והם לא שופטים אנשים וכו' אך רבני חב"ד כן מעודדים השתתפות פעילה ושמירת מצוות כל השבוע. המטרה האולטימטיבית היא החזרה בתשובה שלמה והוספת חיילים לצבא הרבי (שליט"א?).

  אהבתי

 3. בתגובות למאמר של רוזנר, מישהו מעיר הערה שנראית נכונה: ההשוואה של המספרים עשויה להיות מטעה. בית כנסת רפורמי עשוי להיות מרכזה של קהילה גדולה, בעוד שבית חב"ד עשוי להיות מקום קטן שבקושי באים אליו. צריך מחקר רציני יותר כדי לבדוק באמת את ההשפעה של חב"ד בארה"ב .

  אהבתי

 4. לגבי ההשוואה הכמותית: מחקר מעמיק יותר ספק האם יקרה ומתי בגלל העלויות שלו והלוגיסטיקה המורכבת.
  לעניות דעתי ההשוואה הכמותית של מספר מרכזים נותנת אינדחקציה מסויימת כי בסופו של דבא בשתי התנועות יש רב שאמור להיות ניזון ממשאבים שהוא אוסף לוקאלית כך שעצם המצאותו מהווה הוכחה לבסיס מסויים.

  אהבתי

 5. בנוגע לשינוי אינני מבין מספיק במה הוא מתבטא:
  מלבד השינוי המבני מה מהותית ישתנה? שאין דמי חבר? ואז מה? בהרבה אוכלוסיות חרדיות גם אין דמי חבר…
  יתירה מכך הלא אותו אחוז שכן יתקדם לעבר שמירת מצוות פעילה ברובו יהפוך להיות חלק מקהילה כלשהי. והוא ירצה להיות שותף לחיים שלה ולתהליך קבלת ההחלטות. ואז יתחדש המוסד של דמי חבר והשתתפות פעילה. זה נשמע לי תהליך הגיוני בדיוק כפי שההפסקה מחברות פעילה בקהילות באה כתוצאה מעזיבת שמירת המצוות (לא מיידי אלא לאט לאט)

  אהבתי

 6. מאד מעניין. חסרה כנראה נקודה משמעותית: האוריינטציה המשיחית של חב'ד. האם יש לה ביטוי בפעילות באמריקה? והאם יש שיוך פוליטי ימני לפעילות של חב'ד?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s