מתיחות סביב גשר המוגרבים

מהרגע ששמעתי על בנייתו של הגשר החדש להר הבית תהיתי איך ייתכן שאכן מצליחים לשנות משהו שם. אחרי המקרים ב-2006 ושוב ב-2011 בהם הממשלה (בפעם השנייה, בראשות נתניהו) הורתה לעצור את שיפוץ גשר המוגרבים, אפילו כשמהנדס העיר ירושלים קבע שהוא לא בטיחותי(!), היה מפתיע מאוד אם הפעם מדינת ישראל היתה מצליחה לעשות כרצונה במקום.

על פי הידיעה ב'הארץ' "הסוגיה הובאה לידיעת ראש הממשלה בעקבות מחאה מצד ממשלת ירדן וארמון המלוכה הירדני". מסתתרים כאן שני דברים מעניינים: ראשית, שלכאורה ראש הממשלה לא ידע בכלל על בניית הגשר עד שהירדנים התלוננו, זאת אף שמי שבנה אותו היא הקרן למורשת הכותל, שכפופה למשרד ראש הממשלה. (פרשנות: היה כאן ניסיון לקבוע עובדות בשטח, לא הצליח.)

שנית, נחשפה כאן שוב לרגע ההשפעה של ירדן על המתרחש בהר הבית, השפעה שמתוקפת גם בהסכם השלום עם ירדן, בו מדובר על "תפקידה המיוחד" של הממלכה במקומות המוסלמיים הקדושים בעיר (סעיף 9.2).

וכאן אנחנו מגיעים לעניין מעניין ומסוכן: ממלכת ירדן כבר הביאה להקפאת העבודות לשיפוץ/חידוש גשר המוגרבים פעמיים בעבר, ב-2006 וב-2011. בפעם השנייה שזה קרה, קבוצת פעילי 'תג מחיר' החליטה למחות על ההתערבות של ירדן בריבונות הישראלית הבלעדית לכאורה בהר הבית על ידי כך שהם פרצו לשטח ירדן והקימו התנחלות ליד גשר אלנבי, מהצד הירדני (כתבתי על המקרה ועל 'תג מחיר' בכלל). הם פונו תוך כמה שעות על ידי צה"ל, אבל האירוע מגלה עד כמה הרגישות להתערבות הירדנית בהר הבית גדולה. השאלה היא אפוא האם אנחנו צפויים לניסיון לבצע פעולת 'תג מחיר' בתגובה להתפתחויות גם הפעם.

2014-09-03_133340

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s