גנדהי והסטיאגרהה

בימים אלה ראה אור הספר 'סטיאגרהה בדרום אפריקה', שנכתב על ידי גנדהי ומתאר את מאבקו כעו"ד צעיר כנגד אפלייתם לרעה של העובדים הזרים ההודים שם. בשנים ששהה בדרום אפריקה (1893-1914) הוא עיצב את אישיותו והפך למנהיג חברתי ורוחני. שם הוא גם גיבש את עקרונות המאבק הלא-אלים שלו, אותו הוא כינה סטיאגרהה.

סטיאגרהה היא "אחיזה באמת". מדובר בעיקרון שיש לו שורשים בתרבות ההודית העמיקה, ושגנדהי נתן לו עיבוד מודרני. הרעיון הוא שלאמת (והאמת כאן היא לא רק העובדות כפי שהן, אלא המעשה הראוי, הפעולה בהתאם ליעוד, העשייה נטולת האגו וכו') יש כוח משלה, ושלאוחזים בה ללא זיע וניע, גם במחיר סבל אישי, מובטח ניצחון.

גנדהי אכן מצליח להוביל את הקהילה ההודית בדרום אפריקה לניצחון. שניים מהמאבקים העיקריים שלהם כנגד שלטון האימפריה הבריטית, אגב, הם מאבק כנגד רישום אישי ולקיחת טביעת אצבע, והמאבק כנגד חוק המבטל כל טקס נישואין שאינו נוצרי. שנאמר, I can't believe I still have to protest this shit.

אבל כמובן מה שמעניין ביותר בספר הוא דרך המאבק של גנדהי. אנשיו מוכנים להקנס, הכלא, לחטוף מכות, אפילו להיות בסכנת חיים. מה שהם בשום אופן לא מוכנים לעשות הוא לפעול באלימות כלשהי כלפי יריביהם. הכל מתוך אמונה שלמה ואחיזה אמיצה באותה אמת נשגבת. פנאטים כמו דעא"ש, רק הפוך. ואכן, גם כאן עולה שאלת האלימות כאחד הצירים המרכזיים סביבם נסובים חיי האדם.

תרגם: מתן קמינר, עם פתח דבר מאת יוחנן גרינשפון ואחרית דבר מאת שמעון לב. כאן דף הספר.

satyagraha_Final Final_8.4_front cover

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s