היזידים בסכנה

בצפון עירק מתפתח מה שיכול להיגמר בהשמדה טוטלית של עם ושל דת עתיקה. לוחמי דאע"ש כבשו מידי הכורדים אזורים שבהם שכנו בין השאר בני הדת היזידית, והם מחריבים את המקומות וטובחים באנשים.

היזידים הם דת עתיקה, שחלק משורשיה מגיעים למאות שלפני הספירה. זו דת "מזרחית" מהבחינה שהיא לוקחת יסודות מהשבטים הארים – הם אחים קדומים לדת הפרסית העתיקה של זרתוסטרא. יחד עם זאת, בדרך הם ספגו לא מעט מסורות שונות (בעיקר סוּפיות) לתוכם, וכיום הם דוגמא ומופת לסינקרטיזם דתי. כך למשל, כמו היהדות, היזידים הם דת אורתופרקסית, ומתמקדת באיסורי טומאה וטהרה. כמו המוסלמים, יש להם חמש תפילות ביום. כמו הזורואסטרים, הם מצווים לשמור על טהרתם של "ארבעת היסודות". כמו הנוצרים וההינדים, הם מאמינים שאלוהם מתגלם בגופי אנוש, וכמו רוב הדתות המזרחיות הם מאמינים בגלגול נשמות. וחוץ מזה אסור להם לאכול חסה וללבוש כחול. בתמונה להלן האל שלהם, מלכּ טאווס, כלומר מלך טווס.

מבחינת האסלאם מדובר בכופרים שדינם מיתה. עד עכשיו הם היו מדוכאים אבל איש לא הרגם. כעת לוחמי דאע"ש הניסו אותם מבתיהם ב-Sinjar, המרכז הדתי שלהם, וכבר הספיקו להחריב את מקדשם המרכזי [תיקון: עדיין לא. הוא בעיר אחרת, קרובה, שעוד לא הגיעו אליה חמושי דאע"ש]. עכשיו הם צרים עליהם בהרים אליהם ברחו היזידים, ומתכוונים לטבוח בהם. יש כנראה יותר ממאה אלף יזידים בעולם, אבל הסכנה היא ממשית. שמענו כבר על רצח עם, כאן ייתכן שנחזה בימינו ברצח דת. אם יממשו לוחמי דאע"ש את כוונותיהם לא יישארו יזידים בעולם, והדת הזאת תיכחד. כדאי לנסות להעלות את הנושא הזה לתודעה העולמית.

melek_taus_thumb

דיווחים כאן: http://www.haaretz.co.il/news/world/middle-east/1.2062134
וכאן באנגלית: http://www.joshualandis.com/blog/routs-peshmerga-takes-control-sinjar-mountains-jeapordizes-yazidi-homeland/
לפני כמה שנים כתבתי עליהם מעט כאן: http://tomerpersico.com/2011/03/10/levis_melek-taus/

4 תגובות

 1. דיברתי עכשיו עם עידן בריר, דוקטורנט באונ' תל אביב ומומחה ליזידים (ראו סטטוס קודם). הדת העתיקה הזאת סבלה במשך שנים מרדיפות, פשוט כי היתה קטנה יותר משכנותיה, ואמונותיה מוזרות. ליזידים יש מקדש מרכזי, שבניגוד למה שכתבתי דאע"ש נכון לרגע זה טרם החריבו (הוא בעיר אחרת באזור, שהם עוד לא הגיעו אליה), וסביבו מתנהלים חיי הדת שלהם.

  עידן סיפר לי שכאשר שאל אותו ידיד יזידי כבר לפני זמן מה מה הוא חושב שעליהם לעשות בתוך המציאות שבה עיראק הולכת ומתפרקת, ענה לו עידן שלדעתו הם חייבים לברוח. אותו יזידי אמר שזה בלתי אפשרי, שהרי הם לא יכולים לעזוב את המקדש. כתשובה סיפר לו עידן את סיפור יוחנן בו זכאי, שביקש מאספסינוס, לימים קיסר רומא ובאותה עת מפקד הרומאים לדיכוי המרד של היהודים, שייתן לו את יבנה וחכמיה.

  בכך שידע לוותר על המקדש ולצאת לדרך חדשה הציל רבן יוחנן בן זכאי את היהדות, ששינתה את פניה והפכה לדת שאינה מרוכזת סביב מקדש מרכזי, שושלת כוהנים והקרבת קורבנות; אלא סביב לימוד תורה, תפילה בבתי כנסת וקיום מצוות. אותו ידיד יזידי אמר לעידן שאין שום סיכוי, היזידים לא יכולים לוותר על בית מקדשם. האנלוגיה לא רלוונטית. אבל הרי כך היו עונים 99% מהיהודים לפני חורבן הבית – וכי תיתכן יהדות בלי מקדש?!?

  והנה, לא רק תיתכן, אלא דווקא בלי מקדש היא פרחה. עם כניסתו של ט' באב אפשר להתאבל על המקדש, וכמובן על החורבן העצום והמוות הרב שהביא המרד ברומאים. עם זאת אפשר גם לשמוח ולהיות גאים בתרבות ובעם שידעו להתגמש מספיק ולהשתנות, וכך לשרוד ולהתפתח. מי ייתן ונדע לגלות את אותה גמישות ויצירתיות גם במבחנים שנכונו לנו.

  אהבתי

 2. רוב זמן הגלות היהודים היו נתינים מדרגה ז ומהמאה 18 והחוק האחיד גם מבחינה תרבותית היהדות התאבנה. רבן יוחנן בן זכאי הוגלה ליבנה עיר עם רוב לא יהודי. כבר לאחר גלות בבל היהדות פרחה בגולה והמקדש בתקופת בית שני לא היה מרכזי כמו בבית ראשון. על רקע שינאת הזרים, שמתבטאת בעולם, לדעתי אם מדינת ישראל תחרב מהיהדות תישאר כת קטנה ולא משמעותית.
  אני מקבל פריחה מהזיבולים על הפריחה שבלהיות מיעוט בגלות.
  מרבית תושבי עזה לא שונים בתפיסתם מדאע"ש ושואפים לעשות ליהודים, מה שדאע"ש עושים לנוצרים וליזידים ומה שהם עשו לנוצרים בעזה:
  http://reshet.tv/%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%95%D7%AA/News/Abroad/ArabWorld/Article,36713.aspx .
  זה למרות, שברשימה קודמת במינים:
  https://7minim.wordpress.com/2014/07/22/rrl
  קבעת, שהם "חפים מפשע" וצריך להיזהר מפגיעה בהם גם אם יש סיבה צבאית לפגיעה בהם.
  רן ברץ(לא רב) כתב על תוצאות הבעיתיות של המוסר הנוצרי:
  http://mida.org.il/2014/08/03/%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%95%D7%9F-%D7%99%D7%A2%D7%9C%D7%95%D7%9F-%D7%95%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%90-%D7%94%D7%A4%D7%9C%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%99-%D7%94%D7%90%D7%A6%D7%99%D7%9C

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s