סקר בית הלל

לפני כעשרה ימים העליתי סטטוס העוסק בסקר שערך ארגון הרבנים 'בית הלל', ואז הורדתי אותו מפני שלא הבנתי שהסקר היה וולנטרי, ודרך הרשת בלבד. אני רוצה עכשיו ובהמשך להתייחס לכמה נקודות שעולות ממנו בכל זאת (אשתמש בנתונים כפי שפורסמו באתר 'סרוגים'), משום שלמרות שקשה להסיק ממנו מסקנות בקשר לחברה בכלל, אפשר להסיק ממנו מסקנות לגבי המשתתפים בסקר ועמדותיהם ביחס לזיהוי העצמי שלהם.

ראו למשל את הצלבת הנתונים שערכתי להלן. האם אין כאן דפוס ברור על פיו ככל שקבוצה מסויימת רואה בצדק חברתי ערך דתי היא מוצאת פחות רלוונטיות בהנהגה הרבנית ופחות השראה בהלכה? ולמה? משום שההנהגה הרבנית עסוקה בהלכות שירת נשים ואורך שרווליהן, ולא ממש עסוקה בזה ששליש מהילדים בישראל עניים. באופן דומה נראה שמירב תשומת הלב ההלכתית בימינו הולך לדקדוקי מזוזות וכשרות ולא לדרך ארץ.

ותארו לעצמכם, אם זה מה שחושבים על ההלכה ועל ההנהגה הרבנית שומרי מצוות ומסורתיים, מה חושבים עליה חילונים. כשלעצמי, אני חושב שמקומה של ההלכה כמוסד תרבותי ודתי לא אבוד, ובמובנים מסויימים עתידה אף לפניה. אבל פוסקי הלכה ורבנים שהם מנהיגי ציבור חייבים להבין שאם הם לא יתייחסו לבעיות מוסריות ולצדק חברתי באותו להט ואדיקות שבו הם מתייחסים לסוגיות כדיני שבת ומלחמות תורה-בגובה-העיניים רחוק היום שבו רוב היהודים יתפסו את המצוות – ואותם – כרלוונטיים וכמעוררי השראה.

2014-03-09_154959

3 תגובות

  1. אני מסופק אם התוצאות אומרות את מה שאתה סבור שהן אומרות.
    "צדק חברתי" זו סיסמה שמזוהה עם הצד היותר ליברלי, ולכן חוסר ההזדהות.
    אבל אם תנטוש את הסיסמה, ותפרט ותשאל האם חילוץ אביונים מעוני הוא ערך דתי עליון, אני מהמר שהתוצאות יהיו שונות.

    אהבתי

  2. תומר יקר בתגיות יש תגית בשם 'מוטי שטבון' במקום 'יוני שטבון'. הריני מגלה את דעתי שאינני בא להכחיש את קיומו של מוטי שטבון. אך טוב!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s