מנהלת הזהות האורתודוקסית

סיפור הזה מסריח מארבע בחינות עקריות:

ראשית, משום שבמדינה דמוקרטית הממשלה לא אמורה להשפיע על האופי הדתי של אזרחיה. שליחת נציגים ממומנים על ידי הממשלה "לקרב" חילונים לדת היא לא חלק מהמנדט שניתן לה במשטר דמוקרטי.

שנית, מפני שמדובר בתוכנית המפלה מראש חלקים גדולים מהדת היהודית כפי שהיא כיום. כפי שמגלה אור קשתי בכתבה המדוברת, זרמים חילוניים, לא-אורתודקוסים או אורתודקוסים-פלורליסטים נפסלו מראש, ואפילו ללא בדיקה רצינית. הגופים שנבחרו נבחרו ללא מכרז, והתוצאה היתה ברורה ומוכתבת מראש.

מכאן מגיעה גם הסיבה השלישית, והיא שמדובר בשורה התחתונה בעוד דרך למצוא סידור עבודה לאנ"ש – שוב משרד הדתות מעביר כספים לעמותות אורתודוקסיות שונות. אזרחי ישראל, אלו כספי המיסים שלכם.

ולבסוף, מדובר גם בדרך לא רעה עבור 'הבית היהודי' לייצר לעצמו מצביעים. על פי הניתוח של פרופ' אשר כהן בבחירות האחרונות שני מנדטים הגיעו אל המפלגה מציבור חילוני מובהק, מן הסתם ציבור חילוני שקרוב למסורת בעיקר מטעמים לאומיים-אתנוצנטריים, איילת שקד סטייל. התוכנית הזאת תגדיל את הציבור הזה – על חשבון כספי ציבור.

שתי הערות לסיום: 1) איפה יאיר לפיד? איפה רות קלדרון? מה ערכם של 19 המנדטים של 'יש עתיד'? 2) שימו לב שההתעוררות היהודית-פלורליסטית, כולל הפריחה בקרב הזרמים הלא-אורתודקוסים, מצליחה ועולה למרות כל זאת. אני לא מאמין שעלייתה תיבלם, ממש לא, אבל ראוי לשים לב לאופי האגרסיבי של האינדוקטרינציה מטעם הממסד האורתודוקסי (לא האורתודוקסיה כולה). הם מוכנים רק לקול אחד, לא לתחרות, לא למגוון. בשתי מילים: הם מפחדים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s