הדלאי לאמה מבקר בוושינגטון ושדים עתיקים מתעוררים מרבצם

אתמול באוטובוס חזרה מהוראה בישיבה החילונית קראתי את המאמר להלן על הדלאי לאמה ו"כת דולגיאל שוגדן" כשעל פני הבעה של אוי-בחיית-דין-דינק. מאמר חד צדדי ופלקטי שעל פי מיטב ידיעתי נותן תמונה פשטנית ומעוותת של הסיפור. מה רבה היתה הפתעתי כאשר בדקתי מי בכלל כתב את הדרעק הזה. מסתבר שלא אחר מאשר רוברט תורמן, פרופסור לבודהיזם הודי וטיבטי (ואבא של אומה תורמן). לא הבנתי מה הוא קופץ, עד שגיגלתי קצת והסתבר לי שהדלאי לאמה מבקר היום בוושינגטון. אני משער שתורמן פשוט רוצה להגן על הדלאי לאמה בכל מחיר ממה שהוא תופס כסכנה לתדמיתו. אבל הסיפור שמסופר כאן שווה התייחסות מעט רצינית יותר. אנסה, למרות שמדובר בקישקעס של הבודהיזם הטיבטי ואני לא מבין גדול בעניין (ואשמח לקבל תיקונים מגולשים שמבינים יותר).

אז ככה. שוגדן הזה הוא מעין חצי-אל או שד, שנבחר כמגן טוהר-הדוקטרינה של הזרם הבודהיסטי של הדלאי לאמה (מתוך ארבע של הבודהיזם הטיבטי), הגלוג. את האל-שד הזה עובדים לאמות טיבטים, והוא אמור להיות ישות בעלת עוצמה לא קטנה, שעוזרת לכל מני מטרות, רוחניות וארציות (הבודהיזם הטיבטי ברובו די פגאני). מורו הישיר של הדלאי לאמה הנוכחי,  Trijang Rinpoche, עבד את האל הזה כל חייו, וגם לימד את הדלאי לאמה לעבדו, אלא שבשנות השבעים, מסיבות שטיבן במחלוקת, הכריז הדלאי לאמה שהוא מצא שלא מדובר בישות מגינה ומיטיבה, אלא בשד סתם, ושאין לעבוד אותו בפומבי. בנוסף, הדלאי לאמה טוען ששוגדן מוביל למחלוקות פנימיות בין הזרמים הטיבטיים, ויש לציין שזה הגיוני, שכן בהיותו מגן הזרם של הגלוג, הוא מן הסתם לא מחבב את הזרמים האחרים ורואה בהם סכנה לדרך הנכונה.

אממה? לאמות רציניים לא מוותרים כל כך בקלות על האל-שד שלהם, ומורו של הדלאי לאמה, כמו רבים אחרים, לא הסכימו להפסיק את פולחן שוגדן. גם לאמות צעירים יותר לא חשבו שהעניין נחוץ, שכן עבורם הגורו של הדלאי לאמה ודאי מבין טוב יותר מהדלאי לאמה איזה אל-שד כדאי לעבוד ואיזה לא כדאי. נוצרו אפוא שני מחנות ניצים בתוך אסכולת הגלוג עצמה, זה של הדלאי לאמה וזה השני, כאשר המתח עולה, בעיקר אחרי שהדלאי לאמה תמך בסילוק נזירים עובדי שוגדן ממנזרים טיבטיים, ועוד יותר אחרי שעובדי שוגדן כנראה אחראיים לרצח של לאמה חשוב, Lobsang Gyatso, בשנת 1997, שגיבה את הדלאי לאמה ויצא נגדם בצורה תקיפה.

Enter China. הסינים, שמעוניינים מאוד להחליש את מנהיגותו של הדלאי לאמה, קפצו על ההזדמנות והשירותים החשאיים שלהם מסייעים בכל מני דרכים לעובדי שוגדן. ייתכן שהם גם אחראיים לאותו הרצח. כיום עובדי שוגדן מעוצבנים מהחרם שהטיל הדלאי לאמה על האל שלהם, ועושים כל מני דברים כדי להביך אותו. למשל, היום הם מתכוונים להפגין נגדו בדיוק כשלראשונה ינחה את התפילה בסנאט האמריקאי ולדרוש "חופש דת" (שימו לב לשימוש בשיח הזכויות על ידי מסורת שהיתה רחוקה ממנו כמרחק הבודהה מהכרובים בבית המקדש עד לפני כמה עשרות שנים).

לצורך כך התגייס פרופ' תורמן, וכדי להקטין את המבוכה לדלאי לאמה הוא מצייר את אנשי שוגדן כ"כת" וכ"פונדמנטליסטים", שתי הגדרות שבהקשר הזה עוברות את גבול הקשקוש במיץ. מה שכן, אם כבר נתניהו והדלאי לאמה בוושינגטון באותו זמן, אולי יש מצב לאיזו פגישה? הם יוכלו להחליף רשמים על חופש דת ועבודת אלילים.

ds-classic1

בתמונה: האל-שד דולגיאל שוגדן. הדלאי לאמה ממליץ לא לעבוד אותו. הגורו שלו ממליץ כן. הבחירה שלכם.

2 תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s