הרב אליהו מול הרב שטרן – החרד"ל מכה שנית

בגיליון 'מקור ראשון' של שישי האחרון כותבת יעל פרידסון על בקשתו של סגן שר הדתות, הרב בן דהן, מבג"ץ לדחות שוב את מועד בחירת הרבנים הראשיים לירושלים. ידיעה לכאורה קטנה אבל משמעותית.

העניין עם הרב הראשי לירושלים הוא שבגלל אינטריגות למיניהן בין הציונות הדתית לש"ס לחרדים התפקיד אינו מאוייש כבר עשור. לפני ארבע שנים עתרו תנועת 'ירושלמים' וח"כ אורי אורבך לבג"ץ בדרישה לחייב את העירייה להניע את התהליך.

עכשיו שימו לב למשחק כסאות הבא: בירושלים אמורים להיבחר רב ספרדי ורב אשכנזי, וראש העיר ברקת הבטיח לנסות לבחור רב "ציוני". העניין הוא שצריך לסגור דילים, כרגיל, ושאם ייבחר ספרדי ציוני הרב האשכנזי יהיה חרדי – ולהפך.

במקצה האשכנזי עומד על קו הזינוק הרב אריה שטרן, אדם טוב לכל הדעות ונתמך על ידי מגוון רחב של רבני הציונות הדתית: מהרב שרלו ועד הרב ליאור, מהרב סדן ועד הרב ריינר, מהרב לבנון ועד הרב סתיו. במקצה הספרדי עומד הרב שמואל אליהו, איש ריב ומדון וגזען לא קטן. זה או שטרן, או אליהו – שניהם יחד לא יבחרו.

בשבוע שעבר נשלח מכתב תמיכה של כל הרבנים שהזכרתי לעיל ועוד לטובת הרב שטרן. והשבוע הגיש בן דהן את בקשתו לדחות את הדיון. למה זה משמעותי? מפני שהרב שטרן עוד כמה חודשים בן 70, ובהגיעו לגיל זה הוא יהיה פסול מלהתמודד בבחירות לרבנות הראשית.

מה קורה פה? בן דהן, שהבין שהרוח נושבת לכיוונו של שטרן, ושרוצה בעצמו באליהו (מכל מני סיבות: חרד"לותו, ספרדיותו, אולי גם גזענותו) מנסה למשך את הזמן כדי ששטרן יפסל טכנית, והאופציה היחידה לרב מטעם הציונות הדתית יהיה אליהו.

שני דברים על זה:
1. כבר זמן לא קצר מתנהל קמפיין נגד בחירתו של הרב אליהו על ידי מספר ארגונים אזרחיים, וכן על ידי סיעת 'מרצ' בירושלים וסיעת 'ירושלמים'. ברור לכל אלה שלתת לרב אליהו להיות הרב הראשי של עיר כמו ירושלים זה כמו ללתת לאסד לשחק עם טיל כימי. לא נראה שלראש העיר ברקת אכפת.
2. אם אכן יצליח בן דהן לסכל את בחירתו של שטרן תהיה זו הפעם השנייה שהחלק החרד"לי של 'הבית היהודי' מסכל עבור רובה של הציונות הדתית את בחירתו של רב ראשי שהיא חפצה בו. ובנט – השר הממונה על המשרד לשירותי דת, בו בן דהן הוא רק הסגן – שותק. כמאמר המשורר, מי שנדפק פעם אחת, וגו'.

6 תגובות

 1. תומר היקר, אולי כדאי לשוחח אישית עם הרב שמואל אליהו לפני ששופטים אותו? אולי נעשה לו עוול תקשורתי? אולי הוציאו דברים מהקשרם? רק אולי, אבל שווה בדיקה ….

  אהבתי

   1. מי שמכיר את הרב אליהו יודע שהוא אדם טוב לב הבורח מריב ומן המדון ושקריאתו להימנע מהשכרת דירות לנכרים אינה מושתתת על בסיס גזע.
    אשר לנקמה בחילונים – אין זה אלא שיבוש של דבריו (טעות בהבנת הנקרא במקרה הטוב, וסילוף מכוון במקרה הרע והסביר) קרא את דבריו ותיווכח שאין בהם כל קריאה לנקמה.

    אהבתי

    1. רוני, אישיותו של הרב אליהו אינה חשובה. תפקיד רב ראשי הוא תפקיד פוליטי, וגם אם הרב אליהו חבר טוב, אבא חם ובכלל בעל לב זהב, זה לא הופך אותו מתאים לתפקיד. מי שמתבטא בציבור כפי שהרב אליהו מתבטא, אינו ראוי לשמש רב ראשי לירושלים, שגם כך יש בה "חומר נפץ" רב מבחינה יהודית ודתית. זה גם לא משנה למה הוא קרא לא להשכיר דירות לערבים – גם אם זו "רק" עמדתו ההלכתית, הרי שברור שישנן עמדות הלכתיות אחרות, ובחירתו בעמדה זו מגלה את פניו (הפוליטיות), פנים שאינם ראויים לייצג את הרב הראשי לירושלים.

     אהבתי

     1. תמר,
      מתחתי ביקורת על המאפיינים שתומר ייחס שלא בצדק לאישיותו של הרב. לא נכנסתי בכלל לשאלה אם הוא ראוי או לא לכהן כרב ראשי (דעתי האישית שכן אך לא נכנסתי לדיון זה)

      אהבתי

 2. הרב שמואל אליהו בן אדם מכליא איש רע שמחפש רק לריב , אם זה הרבנים בארץ מצבנו גרוע ביותר לתת לו להיות רב ראשי זה כמו לתת לשטן להיות ראש הממשלה בושה וחרפה למדינת ישראל שאלו רבני

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s