הרב לאו מקים אילנות יוחסין

הרב הראשי לישראל, הרב לאו, אמר לאחרונה ש"לרוב הרבנויות בארץ יש ארכיון. ביקשתי לסרוק את הארכיונים למאגר אחד, כדי שניתן יהיה לקבל נתונים על זוג שיירשם לנישואים". עוד הוא אמר שיש "לבנות ספרי יוחסין לפי הרישומים הקיימים במדינה."

שתי הערות על כך:

ראשית, כפי שכותב נכון שחר אילן, אחרי ששנים מאיימים עלינו שאם יהיו נישואים אזרחיים יונהגו רשימות יוחסין, אפשר לפחות להירגע: כבר היום מוקמים אילנות יוחסין. האיום הפך למציאות, ואם כך, לפחות תנו לנו להתחתן שלא ברבנות. תנו לנו נישואים אזרחיים.

שנית, מדובר בהתפתחות שאין להקל בה ראש: מאגר ממוחשב של פסולי חיתון יאפשר לרבנות הראשית לנדות ולהחרים על ימין ועל שמאל. *בניגוד מפורש לדרך ההלכה עד לתקופה המודרנית*, שתמיד ביקשה לשכוח עוונות ולשלב פסולי חיתון בקהילה ("משפחה שנטמעה – נטמעה"), ובניגוד מפורש לדרכן של קהילות ישראל בגולה, שבהן יהודי היה יכול לעבור מקהילה לקהילה ולהתחיל חיים חדשים, מיחשוב רשימות היוחסין לא יאפשר זאת, ובפועל דווקא הוא יחלק את העם לכשרים וטמאים. ההלכה, כאורגניזם חי ומתפתח, תעבור שיתוק עם הפיכתה לבירוקרטיה, דבר שלא יאפשר שום גמישות ושום התחשבות בנסיבות פרטיות. הוסיפו לזה את שליטתה של הרבנות ברישום הנשואים במדינת ישראל, ותקבלו סיוט שיאמלל רבים – עד שיקרוס בקול גדול. וזו עוד סיבה להוצאת השליטה על רישום חיי הזוגיות שלנו כבר עכשיו מידי הרבנות.

2 תגובות

 1. "ההלכה, כאורגניזם חי ומתפתח, תעבור שיתוק עם הפיכתה לבירוקרטיה" –
  האין זו הגדרה מדוייקת לקשר ההדוק בין דת ומדינה בארץ בכלל, ולרבנות הראשית בפרט?

  אהבתי

 2. רשימת היוחסין אכן מונהגת משום שרבים נישאים אזרחית בחו"ל, ומשום שמסתמן שבאמת נישואים אזרחיים יונהגו במדינה במוקדם או במאוחר.
  הסיבה שברוב הדורות לא הונהגו רישומים מקיפים, היא שאנשים לא נישאו אז אזרחית, ואלה שכן נישאו אזרחית התבוללו וניתקו מהעם, לכן לא היה צורך.
  אבל ככל שהנישואים האזרחיים יהיו נפוצים יותר ויותר יגדל הצורך ברשימות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s