מקבץ ידיעות בענייני דתות

מקבץ כתבות וידיעות בענייני דתות:

על שקיעת האוונגליזם
רק לפני עשור הם נחשבו לשליטים הבאים של ארה"ב, עם מגה-כנסיות מפוצצות וג'ורג' W בוש בראש. היום הכנסיות העצומות מאבדות חברים, ואוונגליסטים צעירים פונים למודלים אחרים של פולחן. זה קורה גם בגלל הגיוון הגדל באוכלוסיית ארה"ב (היספנים וקוריאנים שזה לא ממש הסטייל שלהם) וגם בגלל שהלבנים הצעירים יותר לא חושבים שלהתפלל באיצטדיון זה קול.

לשם דוגמא, בכנסייה אוונגליסטית אחת מהדור החדש מתפללים כמאתיים איש בבניין משרדים שכור ומקדישים זמן לפעילות חברתית כשיעורי עזר חינם לתלמידים מתקשים ועניים. הכנסייה מקבלת בשמחה הומוסקסואלים מוצהרים, לא מתרימה את הבאים אליה, ומזמינה הומלסים להתפלל. אלה לא ממש האוונגליסטים השמרנים הפרו-ציונים שאנחנו רגילים אליהם, ועל פי הכתבה, הם הדור הבא.
http://theamericanscholar.org/where-are-the-people/#.UrGtuPRdVWe

ראיון מענין ב'דר שפיגל' עם האנס קונג
קונג הוא תיאולוג קתולי פרוגרסיבי ומי שהיה בעבר חברו ושותפו של רצינגר עד שהאחרון הפך שמרן. קונג מדבר על עצמו, על הצורך של הכנסייה לוותר על חובת הפרישות המינית של הכמרים, ועל פרנציסקוס, שהוא רואה אותו כמהפכן אמיתי, ושולל את הדעה שמדובר רק בשינוי קוסמטי.
http://www.spiegel.de/international/zeitgeist/controversial-theologian-hans-kueng-on-death-and-church-reform-a-938501-3.html

מתי נולד הבודהה?
עד כה סברו רוב הבודהולוגים שהבודהה נולד סביב 480 ומת סביב 400 לפנה"ס. אבל עכשיו נחשף מקדש בודהיסטי ששרידיו מתוארכים ל-550 לפנה"ס. האם הבודהה חי מאה שנה מוקדם יותר ממה שחשבנו? ייתכן. מצד שני, ייתכן שהמקדש הבודהיסטי פשוט נבנה על שרידיו של מקדש אחר, כנהוג בקרב דתות מימים ימימה.
http://news.nationalgeographic.com/news/2013/11/131125-buddha-birth-nepal-archaeology-science-lumbini-religion-history/

שינויים תיאולוגיים בכנסייה המורמונית
עד 1978 לא היו יכולים מורמונים שחורים להפוך לכהני דת. בשנה זו קיבל ראש הכנסייה, שנחשב נביא, התגלות שבה בישר לו האל הטוב שאפשר כבר להפסיק עם האפליה הזאת כי זה כבר באמת לא נעים וזה. אבל לפני שבועיים קרה משהו לא פחות דרמטי: הכנסייה קבעה שמקורה של האפלייה בעבר היתה לא התגלות אלוהית בעלת תוקף זמני, אלא גזענות. כלומר זה לא שאלוהים שינה את דעתו, אלא שראש הכנסייה השני, בריגהם יאנג, שקבע לדורות את העמדה הזאת, לא קיבל אותה מאלוהים, אלא פשוט לקה בגזענות.

ההצהרה הזאת מטעם הכנסייה לא רק שמרוקנת את התקנה הישנה מכל תוכן מקודש שאי פעם היה לה, אלא גם נועצת סיכה במושלמות המשוערת של נביאי הכנסייה, שהרי אם יד ימינו, סגנו וממשיכו של ג'וזף סמית, הנביא הראשון ומייסד הדת, היה יכול לטעות כך, מי יתקע לידינו שנביאינו היום אינם טועים מדי פעם? מעבר למשבר האמוני שייתכן ויפקוד מאמינים שונים, מדובר, למעשה, בהתבגרותה של הכנסייה. הכנסייה הופכת לגמישה יותר, מוכנה להודות בטעויות וממילא לשנות את דרכיה.
http://www.religionnews.com/2013/12/10/mormon-church-justifications-black-priesthood-ban-rooted-racism/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s