המערכת הפוליטית בישראל – הספר

ספר חדש, עב כרס במיוחד (שני כרכים, מעל 1300 עמודים) מאת פרופ' יצחק גל-נור, חוקר מדעי המדינה, וד"ר דנה בלאנדר, פסיכולוגית וחוקרת פילוסופיה פוליטית, יצא ממש עכשיו על "המערכת הפוליטית בישראל" (עם עובד, המכון הישראלי לדמוקרטיה). דפדפתי מיד לפרק 18, "דת ומדינה בין המצרים: הסדרים חברתיים והסדרים פוליטיים".

המחברים סוקרים את ההתפתחויות התחום כמובן, ומסקירתם מתגלה כרוניקה של חילון מתגבר והולך במרחב הציבורי. לשם דוגמא, בשנות השמונים התנהל בפתח-תקווה מאבק סוער לאחר שראש העיר ניסה להעביר חוק עזר עירוני שיאשר את המשך פתיחתו של בית קולנוע בעיר בשבת. בשנות ה-90 החלו מרכזי קניות רבים לפעול בשבת, לקול מחאות המפלגות הדתיות. כיום העניינים האלה מובנים מאליהם כמובן. אפשר לומר שבשנים האחרונות המגמה הזאת ממשיכה, בד בבד עם עניין גובר של רבים מהציבור היהודי ביסודות מהמסורת. כלומר יש כאן התגברות ההשלה של מאפיינים דתיים מהמרחב הציבורי בו זמנית עם אימוצם הגובר במישור הפרטי.

עוד תהליך שהספר מתאר הוא התערבותה של המדינה, על ידי מערכת המשפט והחקיקה בכנסת, ברשויות הדת. מחד העניין מובן, משום שרשויות הדת (כלומר הרבנות הראשית וסביבותיה) הן חלק מהמנגנון הבירוקרטי של המדינה. מצד שני יש כאן מעין כפייה לאומית ו/או ליברלית על הדת. כך למשל, אנחנו רואים סדרה של פסיקות בג"צ שהשווה את זכויות ה'ידועים בציבור' כמעט לאלו של נשואים. בפסיקות לגבי השאלה "מיהו יהודי" ידוע הפסק בנוגע ל"אח דניאל" בו שלל בית המשפט העליון את יהדותו (מפני שהתנצר), אף על פי שעל פי ההלכה הוא יהודי (תיק רופאייזן, 1962). בג"ץ גם אישר את יהדותם של צאצאים לאב יהודי ואם לא יהודיה (תיק שליט, 1987). בשני המקרים התפיסה הלאומית היהודית מועדפת על הדתית.

ואפרופו העדפה של לאומיות, הידעתם שהדת המוסלמית מופלית לרעה בצורה חריפה במדינת ישראל? המשרד לשירותי דת אמור לכאורה לדאוג לשירותי דת, אך למעשה דואג לשירותי יהדות (אורתודוקסית), ומנהל 132 מועצות דתיות ו-600 חברות קדישא. לאוכלוסיה המוסלמית אין מועצות דתיות או בתי ספר מוסלמיים המקבלים תקציבים מהמדינה. האחריות ל-436 מסגדים ולכשלוש מאות אימאמים ומואזינים נתונה בכלל בידי משרד הפנים. דווקא בחלק מהקהילות הנוצריות המדינה כן תומכת תקציבית. ככה זה.

Politiacal_System

תגובה אחת

  1. הערתך אודות החילון קשורה להפיכת החברה הישראלית לחברה קפיטליסטית. פתיחת מקומות בילוי אינה- בעיקרה- עניין של חופש דת

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s