מדברים על נאו-קבלה בלימוד

בתמונה למטה אפשר לראות את העמוד הראשון ב-Jewish Chronical של מחר, העיתון היהודי הותיק והנפוץ ביותר בבריטניה. הידיעה התחתונה מצטטת את הרב ברי מרכוס שמתנגד להשתתפותם של נציגים מ'המרכז לקבלה' (תנועת הנאו-קבלה של פיליפ ברג ז"ל) ב-Limmud, פסטיבל הלימוד היהודי השנתי בבריטניה, שאם אני לא טועה הוא גם הכינוס היהודי הבין-זרמי הגדול ביותר בעולם, שמקבץ עשרות מרצים ואמנים ורבנים ואלפי משתתפים.

הרב מרכוס טוען שהוראה מצד נציגי המרכז לקבלה תפתח את הדרך לעוד "כתות". רבנים אחרים טוענים שלמרכז לקבלה אין בכלל קשר ליהדות ושגם אם כן לא צריך לתת להם לגיטמיציה על ידי השתתפותם ב'לימוד'.

בסופו של דבר אנשי 'לימוד' אכן נסוגו בהם מהכוונה לשתף את מרכוס וסטון, ראש המרכז לקבלה בלונדון (מה שקרה אחרי שגיליון הכרוניקל כבר ירד לדפוס), וזה לדעתי חבל. לפחות בשלב זה המרכז לקבלה לדעתי בהחלט מספיק יהודי כדי להשתתף ב'לימוד', והרי אחד המאפיינים המרכזיים של התוכנית שם הוא הפלורליזם והסובלנות לכל הזרמים היהודיים כולם.

בכ"א, בהזדמנות זו אומר שאני עצמי אשתתף השנה בלימוד, ואעביר ארבע הרצאות. אחת מהן תעסוק בנאו-קבלה, ובכלל זה במרכז לקבלה כמובן. אם מישהו בסביבת אוניברסיטת Warwick בסוף החודש, שיקפוץ. אמור להיות ממש מגניב.

הנה הידיעה שבעיתון, באתר.
הנה תוכנית 'לימוד' השנה, והנה ההרצאות שאני אתן – גללו לשם שלי כאן.

The JC front page 121313

3 תגובות

  1. Tomer, will there be live stream your Limmud session
    I am very much interested in hearing your views on the origins of neo-kabbalah (having read just recently, “The Imagined Decline of Kabbalah and “The Beginnings of Kabbalah in America The Unpublished Manuscripts of R. Levi Issac Krakovsk” papers by Jonatan Meir), and more, especially, the trends of neo-Hasidism.
    Thanks and good luck

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s