מה פירוש להיות "יהודי דתי" בארה"ב?

לא תקראו מאמר של שלמה פישר ותתאכזבו. להלן הוא מנתח את ממצאי סקר מכון Pew הגדול על יהודי ארה"ב, הסקר שגילה בראש חוצות את מימדי נישואי התערובת ואת העובדה המעניינת שיותר רפורמים אמריקאים נשארים בזרם אליו הם נולדו מאורתודוקסים. עוד נתון מעניין שהתגלה בסקר הוא שכמיליון יהודים אמריקאים כלל לא מגדירים עצמם דתיים. אבל מה זה אומר שכחמישה מיליון יהודים אמריקאים *כן* מגדירים עצמם דתיים? מה זה להיות "יהודי דתי" היום בארה"ב?

פישר בדק את הנתונים ומצביע על כך שרק 29% מהיהודים הדתיים (כולל האורתודוקסים כמובן) אמרו שהדת "חשובה מאוד" בחייהם, וזאת בהשוואה ל-56% באוכלוסייה האמריקאית כולה ו-69% מבין האמריקאים הנוצרים. בנוסף רק 39% מהיהודים הדתיים "בטוחים לחלוטין" בקיומו של אלוהים, לעומת 69% מבין האמריקאים בכלל ו-78% מבין הנוצרים האמריקאים.

אז מה זה אומר להיות יהודי דתי בארה"ב? כנראה שלא להאמין באלוהים או לדבוק בדת. אבל 90% מהיהודים הדתיים בארה"ב אמרו שלהיות יהודי זה חשוב להם, לעומת 46% מהלא-דתיים. ומבין הראשונים 85% אמרו שהם מרגישים חלק מהעם היהודי, לעומת 42% מהלא-דתיים. ו-71% מהדתיים אמרו שהם מרגישים אחריות מיוחדת לעם היהודי לעומת 36% מהלא-דתיים. וגם יחסם לישראל חזק הרבה יותר.

אז מה זה אומר להיות יהודי דתי בארה"ב? פישר מסיק שזה לא אומר הרבה על האמונות שלך, אבל אומר הרבה על הזהות שלך, ועל ההזדהות , הסולידריות והאחריות שלך לשאר העם היהודי. ליהודים דתיים אמריקאים יש "תחושת שייכות", והאתניות שלהם היא חלק מרכזי מהזהות שלהם. ליהודים לא דתיים – לא. כפי שכותב פישר, עבור הלא-דתיים האתניות שלהם אינה משנה יותר מאשר צבע העיניים. זה פשוט עוד פרט במכלול. עבור הדתיים יש לה משמעות של ייחוד, ולכן זיקה. ועוד תובנות במאמרו הנהדר של פישר.

תגובה אחת

  1. אז אולי זה היה מוקדם מדי להספיד את תיאורית החילון? נראה שחוץ מהאקדמיה וממערב אירופה, גם יהדות ארה״ב עוברת חילון מהיר. תוכל לשאול את פיטר ברגר.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s