הרב אליעזר מלמד בעד "הסכם שותפות זוגית"

בטור השבועי שלו בעיתון 'בשבע' החרד"לי מפרסם הרב אליעזר מלמד תוכנית למסלול ל"הסכם שותפות זוגית", שיתנהל במקביל לאפשרות להתחתן בנישואים רשמיים במדינת ישראל, ויעניק לזוגות שכלולים בו את אותן זכויות כמו לנשואים.

בעצם מדובר אפוא במשהו דומה מאוד להצעות החוק של 'התנועה' ו'יש עתיד' בדבר "ברית זוגיות" או "חיים משותפים" (הרב מלמד מתנגד לשימוש במילה "ברית", מפני ש"ברית מבטאת קדושה ונצח"). הרב מלמד מתנה את העניין ב"חיזוק ערכי המשפחה" במדינה כדת משה וישראל. לא ברור לי אם ה"הסכם" יחול לדעתו גם על זוגות חד מיניים (הוא כותב "כל שני אנשים", אז לכאורה כן).

אז מה יש לנו כאן? קודם כל, התקדמות ממשית, וגילוי של סובלנות והכרה מצד הרב בכיר (וממש לא מהצד הליברלי יותר של המפה) בצורך אמיתי לאפשר לאזרחי ישראל למסד את זוגיותם כרצונם. יחד עם זה, ביצור המונופול של הרבנות האורתודקוסית על הנישואים במדינה, ועוד שלל בקשות לחיזוקו.

במילים פשוטות: העמדה הרשמית, הלאומית, של מדינת ישראל היא נישואים כדת משה וישראל דרך הרבנות. אבל בפרטי, עבור האזרח האינדיבידואלי, ניתנת חירות, ויש מצד הרב הכרה מעשית שחירות היא בלתי נמנעת. מצד אחד שריון האורתודוקסיה כעמדה לאומית ישראלית, מצד שני דה פאקטו התקדמות לקראת חופש דת ברמה הפרטית, ובעצם הפרדת הדת מהמדינה האזרחית.

רעיונית, יש כאן הכרה עמוקה של רב חרד"לי שאי אפשר למנוע מהפרט את חופש הבחירה שלו. אנחנו עוד רחוקים מחופש דת אמיתי בישראל, אבל זו בכל מקרה התפתחות חשובה, שאני מקווה שתעזור לקדם חוק ברית זוגיות כזה או אחר.

2 תגובות

  1. נכנסתי לקישור, האמת שמדובר ברעיון מהפכני של ממש בהתחשב במי שכותב את זה. שהרי הוא מדבר גם על פירוק אותו הסכם מחוץ לזרועות הרבנים. ז"א מערכת מקבילה של הסכמי זוגיות/פירוד שאינה קשורה כלל לדת.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s