משהו קטן על "שלטון הרב", סדרת הכתבות של אבישי בן חיים

לאחרונה אוהבים בארה"ב לראות סרטי זומבים. תמיד אהבו שם סרטי אפוקליפסה. לנו אין צורך לא באלה ולא באלה, כי יש לנו את החרדים, ב"ה. אבישי בן חיים הכין סדרת כתבות על "היום שאחרי", כלומר היום שאחרי שהחרדים יהפכו לרוב. הכל בהתבסס על סטטיסטיקה על פיה עד 2030 יהיה רוב חרדי במדינת ישראל. הכתבות היו חביבות, אבל הנחת המוצא שלהן לדעתי רעועה מאוד. הנה למה.

חשבתי בהתחלה להביא כמה נתונים סטטיסטיים שסותרים עובדתית את הנתונים שהביא בן חיים (על פי חלק מהסקרים לא רק החרדים, אלא גם מספר החילונים עולה מאז שנות התשעים. מי שמצטמצם הם המסורתיים), אבל אין בזה בעצם טעם. זאת מהסיבה הפשוטה שלתחזיות דמוגרפיות יש מנהג מגונה אבל עקבי לא להתגשם. שאלו את מלתוס. מצד שני, תחזיות דמוגרפיות כנראה ילוו אותנו ואף ישמשו ככותרו עיתונים עוד זמן רב. בני אדם מאוהבים בעצמם ובתחזיות לגבי צמיחת אוכלוסייתם (ויהודים כנראה יותר מכולם), לכן הנה כמה נקודות שכדאי לזכור:

א. עצם המחשבה שהאדם, שלא לדבר על אוכלוסייה אנושית, שלא לדבר על תרבות, הם דברים שמתפתחים באיזושהי צורה שדומה למשהו ליניארי היא אחד הדברים המופרכים שתוכלו להעלות על דעתכם.

ב. ככל שקבוצה גדלה, כך היא מתגוונת. כבר היום אין דבר כזה "חרדים", ואפילו לא "דתיים", לפחות לא במובן שייתן משמעות למשפט "החרדים יהיו רוב". למה? כי הם רבים מדי, ולכן מגוונים מדי. בדיוק כפי שכדי שקבוצה דתית תהיה מה שנקרא "כת" היא חייבת להיות קטנה, שכן מעבר למספר מסויים אי אפשר למשטר אחידות. ככל שמספר האנשים בקבוצה גדל, יכולת המשטור קטנה. ככה זה. ככל שיהיו יותר חרדים, יהיו פחות "חרדים". לשמחתי השר אורי אורבך מצביע על כך בפרק האחרון של הסדרה.

ג. כל זה בלי לדבר על אירועים מקומיים לא צפויים. למשל, הציבור החרדי רק התחיל לעכל את השפעות האינטרנט והסמארטפונים. הרבנים שניסו לאסור את התופעה נחלו בקרב הזה תבוסה מוחצת. עכשיו, תנו לחברה מסוגרת שער לכל התקשורת והידע והפורנו שבעולם – מה אתם אומרים, היא תשתנה בעקבות כך?

ד. וכל זה בלי לדבר על כך אירועים גלובליים לא צפויים. איך אפשר בכלל לדעת איך תיראה מדינת ישראל בעוד עשר שנים, שלא לדבר על שלושים? כפי שאמר אחד המרואיינים של בן חיים, עד אז בטח המשיח יגיע.

ה. ושוב ספציפית לגבי החברה החרדית בארץ, הרי שהיא נמצאת במשבר הנהגה חמור. ריבים פנימיים, חוסר יכולת לקחת אחריות, אחיזה הולכת ונחלשת עם השטח. בנוסף, הגדויילים הולכים ומסתלקים מהעולם, ואין אישים באותו סדר גודל שיחליפו אותם. בקיצור, אם החברה החרדית של עוד עשרים שנה תהיה דומה לזו של היום זו תהיה הפתעה גדולה.

לכתבות:
פרק א': http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1015537
פרק ב': http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1015791
פרק ג': http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1016034

4 תגובות

 1. יש בדבריו יותר צדק מאשר לא. אי אפשר לזלזל בהערכות דמוגרפיות. מדינות וארגונים נערכים לפיהם, והמודה מתבססת על מחזוריות מסוימת שחוזרת על עצמה.
  וכאחד שגדל בחברה החרדית ועוקב בערנות אחרי התפתחותה ותהליכי העומק בה, אני די משוכנע שהסיכוי שהחברה החרדית תשתנה לבלי הכר בעשורים הקרובים, הוא לא גבוה. אלא אם כן יהיה משהו שיזעזע את מוסדותיה (והמריבות האחרונות אפילו לא קרובות לזעזע באופן משמעותי).

  אהבתי

  1. אין שום ספק שכאשר החברה החרדית תהפוך לרוב היא תשתנה ללא היכר, ומאפיינים בסיסיים ביותר של החברה הזו ייעלמו מהעולם.
   ההתנהלות הנוכחית של הציבור החרדי מושתתת על היותו מיעוט קטן ומובדל.

   אהבתי

  1. לפי אותה שיטה(מתודה) הירדים כבר מזמן היו צריכים להיות רוב. יש משבר חמור של הנהגה. קימות תופעות של: חיים כפולים, שבבניקים, ועזיבת החרדיות, שהשיטה של בן חיים לא מכסה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s