סקר ענק על יהדות ארה"ב

מכון Pew פרסם היום סקר ענק על יהדות ארה"ב, שנערך בין 70,000 איש, וכלל ראיונות עם 3,500 מהם. הנתונים רבים ומגוונים, והנה כמה עיקריים ומעניינים:

יש כ-6.7 מיליון יהודים בארה"ב. הם מחולקים לזרמים הבאים: 35% רפורמים, 18% קונסרבטיבים, 10% אורתודוקסים (בתוכם 6% חרדים) ו-30% שאינם שייכים לשום זרם על פי עדותם. שיעור היהודים שמעידים ש"אין להם דת" הוא 22% (מעט יותר משיעור האמריקאים בכלל המעידים כך, 20%). 44% מהיהודים נשואים ללא-יהודים.

מבין הזרמים, החדשות הרעות ביותר מונחות לפתחו של הזרם הקונסרבטיבי. רק 36% מאלו שנולדו קונסרבטיבים ממשיכים היום להיות קונסרבטיבים. זאת לעומת 48% מאלו שנולדו אורתודוקסים, ו-55% מאלו שנולדו רפורמים. שימו לב שהלעג האורתודוקסי כלפי הרפורמים, כאילו שצאצאיהם אינם ממשיכים בדרכם, אינו במקום. עוד פחות אורתודוקסים ממשיכים בדרכי הוריהם. בהמשך לכך, 15% מאלה שנולדו אורתודוקסים הפכו לקונסרבטיבים, 11% לרפורמים.

על השאלה "מה המשמעות של להיות יהודי עבורכם?" ענו 73% שמדובר בזכר השואה, 69% בהתנהלות מוסרית, 49% קבעו שסקרנות אינטלקטואלית זה העניין, 43% הדאגה לישראל, 42% סבורים שחוש הומור הוא המהות, ו-19% ששמירת מצוות היא דווקא העניין היסודי ביותר.

68% קובעים שאפשר להיות יהודי בלי להאמין באלוהים. כך קבעו 50% מהחרדים, 70% מהמודרן-אורתודקוסים, 56% מהקונסרבטיבים ו-66% מהרפורמים. שימו לב שלכאורה לזרמים הליברלים יותר חשוב יותר מהמודרן-אורתוקדוסים להאמין באלוהים. לחרדים הכי חשוב. ולמרות זאת, הליברלים מאמינים פחות: 96% מחרדים מאמינים, 77% מהמודרן-א', 41% מהקונ' ו-29% מהרפורמים.

מבחינה כלכלית, ב-8% העליונים של אוכלוסיית ארה"ב מבחינת הכנסה נמצאים 24% מהחרדים, 37% מהמ"א, 23% מהקונ' ו-29% מהרפורמים.היהודים עשירים הרבה יותר משיעורם באוכלוסייה, והכי עשירים המודרן-אורתודוקסים.

עוד על הדו"ח:
דיווח באתר המכון: http://www.pewforum.org/2013/10/01/jewish-american-beliefs-attitudes-culture-survey/
הדו"ח עצמו: http://www.pewforum.org/files/2013/10/jewish-american-survey-full-report.pdf
באתר פורוורד: http://forward.com/articles/184795/jews-bound-by-shared-beliefs-even-as-markers-of-fa/?p=all#ixzz2gRMcsIW8
בבלוג של פרופ' אלן בריל (בו נעזרתי):
http://kavvanah.wordpress.com/2013/10/01/pew-report-on-american-jewry-some-observations

8 תגובות

 1. כמה אחוזים מהרפורמים נשארים יהודים? דוק, לא כמה נשארים רפורמים, כמה נשארים יהודים, לכאורה זה נתון לא פחות רלוונטי. אולי פחות אורתודוכסים נשארים אורתודוכסים בבגרותם, אך שלוש רבעי מהם נשארים במסגרת יהודית כלשהי

  אהבתי

 2. כתבת "לב שלכאורה לזרמים הליברלים יותר חשוב יותר מהמודרן-אורתוקדוסים להאמין באלוהים.". וזה לא רואים מהסקר כפי שציטטת אותו.
  מהסקר בסך הכול רואים שאי-אמונה אמונה באלוהים לפי המודרן-אורתודקס אינו שולל מאדם את היותו יהודי (ולא פלא שכך הם סוברים, הרי הם מקבלים על עצמם את ההלכה, ולפי ההלכה יהדות אינה נקבעת לפי האמונה).

  אהבתי

 3. האמת שהנתונים המעניינים הם לגבי הצעירים, והם מציירים תמונה קצת שונה. 41% (!) מהם לא משייכים את עצמם לאף זרם. אבל גם 83% מהצעירים שגדלו בבית אורתודוקסי נשארו כאלה. כלומר שדווקא יש לא מעט אמת בטענות שלהם. כיוון שגם יש להם יותר ילדים, הם צפויים לגדול בקצב המהיר ביותר. לכל שאר הקבוצות פחות משני ילדים למשפחה, כלומר קטנים דמוגרפית.

  גם בקשר לישראל, 32% מגדירים עצמם קשורים מאוד, אבל רק 25% מהצעירים.

  מעניין שגם למרות ש 20% מגדרים עצמם חסרי דת, ו 23% מכחישים קיומה של כל ישות עליונה, רק 1% מגדירים עצמם כאתיאיסטים. עניין של הגדרות.

  אהבתי

 4. לפי הנתונים וההשקפות המודרן-אורתודקוסים הכי קרובים לישראלים וזו גם הקבוצה, שהחלק שלה בעליה לארץ הגדול ביותר. לעומתם הקונסרבטיבים נראים לפי הנתונים האלה, כשייכים לקבוצת ביניים בין החרדים לרפורמים ורחוקים מאוד מהישראלים. לפי הנתונים האלה כקבוצת ביניים התנועה הקונסרבטיבית חסרת כח משיכה רציני אפילו לגבי רבים מהנולדים לתוכה. לדעתי כמי שמעוניין בהתחדשות תורנית אשמח אם תיהיה רשימה בבלוג הראשי על הכישלון של התנועה הקונסרבטיבית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s